Zamknij

Gdańsk/ Szpital psychiatryczny wstrzymał przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy

16:31, 01.12.2023 PAP Aktualizacja: 16:39, 01.12.2023
Skomentuj foto pixabay.com foto pixabay.com

Władze Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku poinformowały, że w piątek wstrzymano przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku wstrzymał w piątek przyjęcia na oddział dziecięco-młodzieżowy. Władze placówki tłumaczą to "krytycznym przekroczeniem liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów".

Powodem jest "krytyczne przekroczenie liczby jednoczasowo hospitalizowanych pacjentów". Podano, że obecnie na oddziale hospitalizowanych jest 76 pacjentów na 46 dostępnych łóżek.

"Pomimo wszelkich starań, oddział psychiatryczny dzieci i młodzieży jest permanentnie przepełniony. Z miesiąca na miesiąc sytuacja pogarsza się" - przekazała rzeczniczka szpitala Anna Czarnowska.

Dodała, że zbyt duża liczba przebywających w szpitalu dzieci istotnie utrudnia możliwość zapewnienia im bezpieczeństwa oraz należytej opieki i terapii. "Jednocześnie nie ma miejsc, gdzie można byłoby przekierować małoletnich pacjentów zgłaszających się do tutejszej Izby Przyjęć, gdyż dotyczy to wszystkich oddziałów dziecięco-młodzieżowych w całej Polsce" - stwierdziła i zaznaczyła, że - jej zdaniem - sytuacja ta jest obrazem trwającego od lat ogólnopolskiego kryzysu psychiatrii dziecięcej.

Podała, że szpital w przeciągu ostatnich trzech lat zwiększył liczbę miejsc hospitalizacji z 35 do 46 łóżek. Otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej - w ramach I poziomu referencyjnego, utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, oraz Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w ramach II poziomu referencyjnego. Zrealizowano szereg działań inwestycyjnych mających na celu podniesienie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń.

Ponadto, korzystając ze wsparcia Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizowano również unijny Projekt pn. "Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży", który komplementarnie wspiera działalność poradni i oddziału, a także pozwolił na stworzenie internetowej platformy wraz z LifeChatem dla wsparcia dzieci i ich rodziców.

Zdaniem władz szpitala potrzebne są jak najszybsze rozwiązania systemowe na poziomie ogólnopolskim.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku nie poinformował, kiedy pacjenci znów będą przyjmowani na oddział dziecięco-młodzieżowy.(PAP)

 

autor: Piotr Mirowicz

pm/ apiech/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%