Zamknij

Paweł Huelle spoczął na cmentarzu Srebrzysko

19:35, 07.12.2023 PAP Aktualizacja: 19:40, 07.12.2023
Skomentuj PAP PAP

Mszę św. koncelebrował ks. Krzysztof Niedałtowski wspólnie z ks. Marcinem Hintzem, duchownym luterańskim, biskupem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, który przyjaźnił się ze zmarłym.

Ks. Krzysztof Niedałtowski duszpasterz gdańskich środowisk twórczych: może nawet chciał zniknąć jak Weiser Dawidek. Uroczystości pogrzebowe Pawła Huelle, odbyły się w czwartek w Gdańsku. Pisarza żegnali bliscy, mieszkańcy, politycy i duchowni różnych wyznań.

Ks. Niedałtowski, przed rozpoczęciem nabożeństwa podkreślił, że Paweł Huelle był człowiekiem wielkiego serca i otwartego ducha. "Spotykamy się w kościele środowisku twórczych, żeby pożegnać Pawła, naszego przyjaciele, brata, towarzysza w poszukiwaniu prawdy, tajemnic, które próbował opisywać w swoim poetyckim widzeniu Gdańska, świata, kosmosu" - mówił.

Zaznaczył, że Huelle był bardzo towarzyskim człowiekiem. "Tak często spotykaliśmy się na ulicach, wernisażach, promocjach książek. Tyle razy Paweł dzwonił w ciągu dnia, nieraz późno w nocy i bardzo chciał rozmawiać. Był ciekawy co u nas. Mówię w liczbie mnogiej, bo pewnie tak jest w przypadku wielu" - mówił.

Duszpasterz środowisk twórczych przypominał swoje ostatnie rozmowy z pisarzem. "Mówił w ostatnich miesiącach, że źle mu się żyje na tym dziwnym świecie, gdzie sztuka i literatura zostały zepchnięte na margines, gdzie liczą się ci, którzy najgłośniej krzyczą, umieją się rozpychać łokciami. I jakby chował się. I może nawet chciał zniknąć jak Weiser Dawidek. Nie wiem, to tajemnica, która zostanie z nami do spotkania z Pawłem" - opowiadał.

W kościele św. Jana głos zabrali przyjaciele Huellego, pisarze Andrzej Kasperek i Krzysztof Czyżewski.

Kasperek przypomniał czasy studenckie i wspólne biesiady. "Paweł, by chyba nie chciał, żebyśmy tu płakali" - mówił. Podkreślił, że Huelle "był pełen życia, tryskał humorem, był duszą towarzystwa, wodzirejem". Zaznaczył, że znakomicie opowiadał dowcipy, anegdoty". "Był mistrzem ciętej riposty" - przypomniał. "Takiego chcemy go zapamiętać: króla życia, otoczonego orszakiem niczym Dionizos" - stwierdził.

Dodał, że "był też inny Paweł, dla którego alkohol i ta cała gromada była tylko sprytnie utkaną kurtyną, za którą się umiejętnie skrywał" - mówił.

Po mszy św. uroczystości pogrzebowe przeniosły się na cmentarz Srebrzysko we Wrzeszczu. Zmarłego pożegnała m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Marzył o ciepłej Grecji, a los rzucił go nad chłodne morze. Jednak kochał ten swój rodzinny Gdańsk ponad wszystko" - mówiła. Podkreśliła, że wiadomość o jego odejściu spadła jak grom z jasnego nieba. "O wielkości straty jaką poniosła kultura, o wielkości jaką poniósł Gdańsk, nikogo nie muszę przekonywać. Wciąż trudno uwierzyć, bo przecież ubiegły rok upłynął pod hasztagiem Gdańsk czyta Talita, w grudniu świętowaliśmy jego urodziny (…)" - wspominała.

"Miał wiele z kota: trudno się udomawiał, chodził własnymi drogami, ale potrafił czule mruczeć tym, których wybrał" - mówiła Dulkiewicz. Zaznaczyła, że Huelle za swoją największą wadę miał niezdecydowanie. "Nie cierpiał hałasu w tym grafomanii. U przyjaciół cenił poczucie humoru" - dodała.

Przypomniała, że witając się z nią dawał próbkę hrabalowskiej groteski: "pani prezydent ja panią kocham - wołał. Będzie mi tego brakowało" - mówiła.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. senatorowie Bogdan Borusewicz i Sławomir Rybicki, marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk oraz pisarz Stefan Chwin.

Paweł Huelle spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Zmarł 27 listopada w swoim mieszkaniu w Gdańsku. Miał 66 lat.(PAP)

 

autor: Piotr Mirowicz

pm/ pat/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%