Zamknij

Promocja książki "Premier. Tadeusz Mazowiecki."

19:43, 30.11.2023 ha za: ECS Aktualizacja: 19:49, 30.11.2023
Skomentuj

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego, jako współorganizator, zaprasza na promocję książki „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990", która odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (Gdańsk, pl. Solidarności 1).

Zasług Tadeusza Mazowieckiego (1927–2013) dla Polski – od połowy lat 50. XX wieku zaangażowanego w życie polityczne i społeczne, pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej – nie sposób przecenić. Przyszła pora, aby zebrać dotąd rozproszone jego pisma oraz dokumenty z nim związane. Zapraszamy na promocję książki „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990” i rozmowę o racji stanu wolnej Polski. Udział zapowiedział m.in. Wojciech Mazowiecki, najstarszy syn Tadeusza Mazowieckiego, który w 1989 roku uczestniczył w pracach nad przygotowaniem exposé swojego ojca, gdy ten obejmował urząd premiera.

Tom, który zostanie zaprezentowany w ECS, dotyczący okresu, kiedy Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję premiera. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera teksty i dokumenty z czasów działalności rządu Mazowieckiego lub bezpośrednio je poprzedzające (1989–1990). Druga to wybór późniejszych wywiadów i artykułów. Tadeusz Mazowiecki do końca życia bowiem rozliczał się z decyzji, które podjął jako premier, bronił ich, nierzadko po raz pierwszy ujawniał okoliczności im towarzyszące.

„Zbiór ten kierujemy zarówno do czytelników zainteresowanych najnowszą historią Polski, jak i do osób, które nie straciły nadziei, że polityka może służyć państwu pojmowanemu jako dobro wspólne. W dzisiejszej krytycznej sytuacji Rzeczypospolitej Polskiej przypomnienie stylu uprawiania polityki przez Tadeusza Mazowieckiego wydaje się szczególnie ważne” – w przedmowie napisał prof. Mirosław Wyrzykowski, przewodniczący Rady Katedry im. Tadeusza Mazowieckiego.

Przypomnijmy, że rząd Tadeusza Mazowieckiego kładł podwaliny nowej państwowości polskiej – w kraju zdewastowanym gospodarczo i ustrojowo przez niemal pół wieku komunizmu. Przeprowadził Polskę od autorytaryzmu do demokracji, a jej gospodarkę od niewydolnej systemowej biedy do wolnego rynku. Nie były to reformy doskonałe, ale były rewolucyjne, choć wprowadzane drogą ewolucyjną. Piętnaście miesięcy rządu Mazowieckiego wystarczyło, by Polska zaczęła strategiczne zmiany w każdej dziedzinie, później kontynuowane. Nie wystarczyło jednak, by wszystko zrobił rząd Mazowieckiego, choć to jemu potem najłatwiej zarzucano błędy transformacji, a nie jego krytykom i następcom.

Tom „Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990” – pod redakcją naukową Andrzeja Kaczyńskiego, Wojciecha Mazowieckiego i Jacka Wojnickiego – ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego (2023). Publikacja ma 630 stron.

Organizatorami spotkania są Europejskie Centrum Solidarności i Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego, partnerem Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.

- książkę będzie można nabyć w sklepie muzealnym (parter), cena: 79 zł

Prezentacja książki "Premier. Tadeusz Mazowiecki. Pisma i dokumenty 1989–1990"

prof. Jacek Wojnicki - jeden z redaktorów książki, politolog, którego obszar zainteresowań badawczych obejmuje systemy polityczne państw Europy Środkowej i Bałkanów, partie i systemy partyjne, zagadnienia administracji publicznej i władz samorządowych w Polsce oraz innych państw europejskich, zawodowo związany z Wydziałem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego

Wojciech Mazowiecki - jeden z redaktorów książki, historyk, dziennikarz i publicysta, najstarszy syn Tadeusza Mazowieckiego, w 1989 roku uczestniczył w pracach nad przygotowaniem exposé swojego ojca, gdy ten obejmował urząd premiera, pracował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i Superstacji, gdzie prowadził audycję „W samo południe”

Dyskusja - Polska racja stanu 1989–2023

Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prawniczka

dr hab. Aleksander Hall - historyk, profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Basil Kerski - politolog, menadżer kultury, redaktor i eseista, dyrektor ECS

moderator - dr Przemysław Ruchlewski, historyk, zastępca dyrektora ECS

 

(ha za: ECS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%