Zamknij

Sukces trzeciego dnia Globaltiki [ZDJĘCIA]

11:05, 18.07.2022 Aktualizacja: 11:09, 18.07.2022
Skomentuj

Mamy za sobą trzeci – ostatni – dzień tegorocznej edycji festiwalu muzycznego Globaltica. Okazało się, że nawet deszcz nie był w stanie powstrzymać zabawy na tym wydarzeniu. Pomimo niepogody, to właśnie sobota 17 lipca przyciągnęła największą liczbę gości. 

Wraz z rozpoczęciem pierwszego występu, myśl o chłodzie i deszczu poszła w niepamięć. Na scenę główną wkroczyła promienna Alba Gil Aceytuno z zespołem. Wraz z pierwszymi dźwiękami muzyki, przywiezionej z Wysp Kanaryjskich, artystka razem z zespołem przeniosła słuchaczy do słonecznej Hiszpanii. Ich niesamowita energia rozgrzała publiczność do czerwoności i chociaż muzycy po raz pierwszy zagrali dla polskich fanów, po koncercie ustawiła się do nich kolejka po autografy.

Christine Salem przebyła długą drogę, aby zagrać dla gości Globaltiki. Artystka, pochodząca z wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim, w swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia wraz z własną inwencją. Maloya – gatunek muzyczny, zakorzeniony w Reunion – kładzie nacisk na brzmienie utworów Christine. Piosenkom artystki towarzyszą lokalne instrumenty oraz wartościowa treść. Usłyszenie jej na żywo było niepowtarzalną okazją bliskiego spotkania z kulturą, która dla europejskich słuchaczy może być odległa i nieznana.

Le Mali 70 to wyjątkowy projekt, zapoczątkowany przez niemiecki zespół The Omniversal Earkestra. W 2019 roku artyści przybyli do afrykańskiego Mali, aby nadać nowego życia malijskiej muzyce lat 70-tych. Na głównej scenie w Kolibkach stanęło aż 18 osób: członkowie The Omniversal Earkestra w towarzystwie Cheicka Tidiane Secka, Aly Keïty i Mariam Koné. Artystom nie brakowało charyzmy, bez trudu zarazili tłum pozytywną energią i porwali do tańca.

Występ zamykający tegoroczną edycję Globaltiki należał do meksykańskiego zespołu Kumbia Boruka. Muzycy bawią się ludowym stylem cumbia, nadając mu własne, oryginalne brzmienie. Czerpią inspiracje z innych popularnych gatunków i łączą z tym, co tradycyjne. W efekcie powstaje bardzo energiczna mieszanka, która mimowolnie wprawia ciało słuchacza w ruch – nie bez powodu tłum domagał się bisu, a zespół grał do późnej nocy.

To już wszystko w tegorocznej edycji festiwalu. Do zobaczenia za rok!

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. 

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze.

Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. G

łówne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Naturalne zalety tego miejsca, nieporównywalne do zamkniętej przestrzeni sali koncertowej, sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy na wysokim poziomie artystycznym. 

GALERIA poniżej>>>

(hs za: Globaltica/foto Marek Sałatowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%