Zamknij

Kozicki: jest projekt zmian w podstawie programowej dla szkół branżowych

17:15, 09.02.2024 PAP Aktualizacja: 18:02, 09.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Nowe podstawy programowe kształcenia w trzech zawodach - zakłada przygotowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.

- Systematyczne nowelizowanie podstawy programowej szkół branżowych to dziejowa konieczność. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym musimy w obszar edukacji wprowadzać nowe kierunki nauczania. Jak przypomnimy sobie lata osiemdziesiąte, kiedy to branża komputerowa zaledwie raczkowała i nikt praktycznie nie przewidywał jej tak dynamicznego rozwoju. A tu minęło zaledwie 10 lat i nastąpił swoisty boom, który całą sferę IT wprowadził w XXI wiek. Komórki, laptopy, tablety, bankomaty, elektroniczny system korzystania z komunikacji czy zakupy przez internet. Dziś to norma. Dlatego obecnie to dobry moment na dostosowywanie wszelkich kierunków technicznych w szkołach do sytuacji na rynku pracy. Na Pomorzu powstają farmy wiatrowe, ma być budowana elektrownia jądrowa, zmienia się transport kolejowy. To są ogromne wyzwania dla teoretyków oświaty. Liczę, że ich przygotowanie teoretyczne uda się przekształcić w optymalne  zbudowanie podstaw nauczania w kierunkach, które już dziś "wołają o pracowników" - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.

Technik elektromobilności

Nowelizacja jest konieczna po zmianie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego w efekcie której do systemu oświaty wprowadzono nowy zawód – technik elektromobilności.

Jednostki systemu oświaty – szkoły prowadzące kształcenie zawodowe będą miały dzięki zmianie rozporządzenia możliwość prowadzenia kształcenia w zawodzie technik elektromobilności w technikum i w branżowej szkole II stopnia lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych lub kursach umiejętności zawodowych w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie.

Nastąpi dostosowanie kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych i technik pojazdów samochodowych z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych” oraz „MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych”, do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy w branży motoryzacyjnej, w tym obsługi samochodów elektrycznych i systemów magazynowania energii pojazdów samochodowych.

Dostosowane zostanie również kształcenie w zawodzie operator obrabiarek skrawających i technik mechanik z wyodrębnionymi kwalifikacjami „MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających” oraz „MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń” do zmian technologicznych w przemyśle; 4) dostosowanie kształcenia w zawodzie technik weterynarii do zmian wynikających z przepisów rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/624 z dnia 8 lutego 2019 r. dotyczącego szczególnych przepisów w dziedzinie przeprowadzania kontroli urzędowych dotyczących produkcji mięsa oraz obszarów produkcyjnych i obszarów przejściowych w odniesieniu do żywych małży zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625.

 

js/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%