Zamknij

Glony są zjawiskiem naturalnym – coraz częściej pojawiają się na brzegu

06:51, 02.06.2024 hs za: UM Gdynia Aktualizacja: 06:56, 02.06.2024
Skomentuj

Słoneczna pogoda i upalne dni sprawiają, że przy nadmorskich brzegach pojawiają się glony. Wśród mieszkańców i turystów pojawiają się obawy i wątpliwości, gdyż odczuwalna jest nieprzyjemna woń. Eksperci uspakajają jednak, że obecne glony są zjawiskiem naturalnym i nie stanowią zagrożenia.

Lato jeszcze się nie rozpoczęło, a już teraz zaczęły pojawiać się charakterystyczne, dla letniej aury, sygnały. Mieszkańcy i turyści zauważyli wyłaniające się na brzegu glony. Choć to częste zjawisko, u niektórych wzbudza niepokój, gdyż towarzyszy mu nieprzyjemna woń.

Należy pamiętać, że glony nie są szkodliwe dla człowieka, a więc nie trzeba z ich powodu rezygnować z aktywności na plaży.

Gdyńskie kąpieliska zostaną oficjalnie otwarte już 21 czerwca, wtedy będą wywieszane flagi, których kolor będzie określał jakość wody.

- Pojawiające się w wodzie lub na brzegu glony to zielenice - to zjawisko naturalne i tymczasowo występujące na wybrzeżu - przyznaje Agnieszka Robakowska, asystentka dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. - Jest roślinność osiadła, porastająca dno Bałtyku, która w wyniku silnego wiatru i prądów morskich została oderwana od piaszczystego podłoża i przetransportowana w okolice plaży. Zielenice nie są niebezpieczne dla człowieka, nie wytwarzają toksyn w przeciwieństwie do sinic, które są bakteriami i gdy się pojawią, plaże są zamykane. Nieprzyjemny zapach, który czuć na plaży pojawia się w wyniku rozkładu zalegających na brzegu zielenic. Jeżeli zbyt długo leżą na brzegu, zaczynają gnić, zbierają się w nich śmieci i stanowią wtedy pożywkę dla różnego rodzaju bakterii.

Czy glony będą usuwane?

Służby zapewniają, że regularnie sprzątają glony z gdyńskich plaż. Jednak są miejsca, w których nie będą usuwać wykwitów.

-Administracja morska odpowiada za właściwy stan techniczny budowli hydrotechnicznych, a glony nie mają na to wpływu. W związku z tym, Urząd Morski w Gdyni nie będzie usuwał glonów ani z budowli hydrotechnicznych, ani z plaż - poinformowała Agnieszka Robakowska, asystentka dyrektora Urządu Morskiego w Gdyni.

Czym są glony?

Glony należą do grupy niespokrewnionych ze sobą organizmów, których cechą wspólną jest ich miejsce występowania tzn. środowisko wodne. Glony zazwyczaj unoszą się w wodzie, bądź są przytwierdzone do dna, lecz warunkiem ich bytowania jest dostęp do światła.

Wysokie temperatury przyczyniają się powstawania glonów w morzu, dlatego najwięcej można ich zauważyć w okresie letnim, kiedy przeważają wysokie temperatury. Zwiększona ilość powoduje zmętnienie wody i pogorszenie jej przejrzystości. Warto zaznaczyć, że glony samożywne.

 

(hs za: UM Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%