Zamknij

Sławski: to jeden z najważniejszych dokumentów

20:01, 03.05.2025 Aktualizacja: 20:18, 03.05.2025
Skomentuj

Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego uczestniczył w dwóch spotkaniach konsultacyjnych Audytu Krajobrazowego Województwa Pomorskiego - w Słupsku i Bytowie.

Jeden z najważniejszych dokumentów

"W Słupsku zaledwie kilka osób, a w Bytowie ponad 100 uczestników. Tak wyglądały konsultacje audytu krajobrazowego w naszym województwie. To jeden z najważniejszych dokumentów, którym wkrótce zajmie się sejmik pomorski.

W zamku w Bytowie w spotkaniu z planistami spotkali się głównie mieszkańcy pobliskiego Rekowa i Płotowa, bowiem najwięcej kontrowersji wywołuje utworzenie tam dwóch obszarów ochronnych. Mieszkańcy obawiają się, że wprowadzenie niektórych zapisów w audycie wpłynie negatywnie na rozwój wsi, bo ograniczenia dotkną budowy nowych domów, nie będą mogły powstawać farmy fotowoltaiczne, ograniczone maja być wycinki lasów i zmieniona uprawa ziemi. Planiści zapewniali, że warto dbać o krajobraz kaszubski, takie zapisy nie są „sztywne” lecz tylko jako „rekomendacje”. Nie uspokoiło to mieszkańców. Zaproponowali zmiany do audytu. Czy zostaną uwzględnione? Sprawdzimy za kilka miesięcy, gdy planiści przedstawią audyt podczas sesji sejmiku." - podkreśla Krzysztof Sławski.

Audyt krajobrazowy

Audyt krajobrazowy jest nową procedurą oceny walorów krajobrazowych, której celem jest identyfikacja krajobrazów występujących na terenie całego województwa, a także wskazanie krajobrazów szczególnie cennych ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe, które określane są mianem krajobrazów priorytetowych. 

Każdy z tych krajobrazów ma swój unikalny i niepowtarzalny charakter, na który wpływ miały zarówno występujące na danym terenie uwarunkowania przyrodnicze, jak i zmieniające się na przestrzeni wieków uwarunkowania kulturowe. Na terenie województwa pomorskiego wydzielono łącznie 1793 jednostki krajobrazowe, spośród których 152 zostało zidentyfikowanych jako krajobrazy priorytetowe. 

Dla obszarów tych dokonano między innymi identyfikacji zagrożeń dla możliwości zachowania wartości krajobrazów oraz określono rekomendacje i wnioski dotyczące kształtowania i ochrony krajobrazów. 

Portal mapowy

Jedną z form zapoznania się z dokumentacją Audytu Krajobrazowego Województwa Pomorskiego jest także uruchomiony w tym celu portal mapowy, którego celem jest sprawny dostęp do kart jednostek krajobrazowych, które stanowią podstawowe opracowanie dotyczące charakterystyki i oceny krajobrazu oraz zidentyfikowanych zagrożeń i rekomendacji i wniosków.

"Poniżej link do portalu mapowego z zaproponowanymi zmianami w naszym województwie. Mapa jest interaktywna i warto sprawdzić, jakie zmiany mogą nas czekać w zakresie ochrony krajobrazu." - dodaje Sławski.

Mapa: https://audyt.pbpr.pomorskie.pl/audyt/index.php/view/map

* * *

Lokalne formy architektoniczne

Ważną częścią audytu krajobrazowego jest katalog lokalnych form architektonicznych, który stanowi zbiór charakterystycznych cech i detali dotyczących wybranych obszarów zabudowy wyróżniających się tradycyjną architekturą regionalną. 

Katalog ma sprzyjać nie tylko zachowaniu tożsamości i zmierzać do osiągnięcia większej harmonii pomiędzy nowymi obiektami oraz zachowaną zabudową o charakterze historycznym, ale ma mieć również potencjał popularyzatorski, służący podtrzymaniu i wzmacnianiu tradycji oraz specyfiki i tożsamości lokalnej konkretnych rejonów województwa pomorskiego poprzez zachowanie i kontynuację regionalnych cech budownictwa we współczesnej architekturze. 

W obrębie województwa pomorskiego, z uwagi na złożoną specyfikę krajobrazu i dziedzictwa kulturowego ulegającego na przestrzeni wieków zróżnicowanym wpływom społecznym i kulturowym, zaproponowano cztery katalogi lokalnych form architektonicznych dedykowanych wybranym obszarom w obrębie Żuław Wiślanych, osadom leśnym w obrębie Borów Tucholskich, tradycyjnej zabudowie miejscowości nadmorskich oraz położonej na Ziemi Słowińskiej tradycyjnej zabudowie szachulcowej tak zwanej Krainy w Kratę.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%