Zamknij

Osowicka: już obowiązują nowe zasady nadzoru w programach „Senior+” i „Aktywni+”

14:08, 03.07.2024 PAP Aktualizacja: 14:08, 03.07.2024
Skomentuj PAP/zdjęcie ilustracyjne PAP/zdjęcie ilustracyjne

W przypadku uzasadnionych sygnałów o nieprawidłowościach, Minister ds. Polityki Senioralnej lub Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może przeprowadzić jego doraźną kontrolę programu zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu jego realizacji – wynika z nowelizacji uchwały w sprawie programu „Senior+”. Podobne zasady dotyczą programu „Aktywni+”.

- Podejście władz Chojnic do seniorów na pewno wymaga zmiany. Brak aplikowania do rządowych programów dedykowanych seniorom mści się brakiem konkretnych pieniędzy na realizację konkretnych zadań. To może się zmienić. Jednak Chojnice muszą na początek spełnić najważniejszy warunek - burmistrz musi złożyć poprawnie wypełniony wniosek. Zasłanianie się covidem jako powodem nie wdrożenia Karty Seniora to mówić delikatnie uciekanie od problemu. W Chojnicach jest ponad 10 tysięcy osób w wieku powyżej 60 roku życia. Uważam, że obowiązkiem samorządu jest zapewnienie im godziwej jesieni życia, pełnej dostępu do kultury, edukacji, działań zdrowotnych i również rozrywki. Samo ufundowanie kawy czy herbaty dla 40 osób to kropelka w morzu potrzeb. Brak szerokiej oferty dla seniorów może być postrzegane jako brak szacunku dla tych, którzy przez lata pracowali na rzecz Chojnic - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

[ZT]63946[/ZT]

Od 1 lipca weszły w życie zmiany wprowadzone w uchwałach w sprawie ustanowienia wieloletnich programów „Senior+” i „Aktywni+”. Nowe przepisy dotyczą m.in. nadzoru nad przedsięwzięciami realizowanymi ze wsparciem pochodzącym z programów.

„W przypadku otrzymania uzasadnionych sygnałów o nieprawidłowościach, odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania Programu, Minister do spraw Polityki Senioralnej lub Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów może przeprowadzić jego doraźną kontrolę zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu jego realizacji” – wskazano w uchwale zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021–2025.

Zgodnie z nowelizacją, podmioty realizujące zadania z programu „Aktywni+” będą miały obowiązek sporządzenia i przekazania sprawozdania zarówno w zakresie merytorycznym, finansowym, jak i efektów zrealizowanych działań w formie danych statystycznych.

„Obowiązek rozliczenia się z 3 elementów sprawozdania będzie wynikał z umowy podpisanej pomiędzy wnioskującym podmiotem a Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na podstawie danych uzyskanych od wszystkich podmiotów będzie możliwe wyliczenie mierników po zakończeniu poszczególnej edycji” – wskazano w uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.

W programie „Aktywni+” wprowadzono również nowe zasady finansowania. Jak wskazano w znowelizowanej uchwale, minister do spraw polityki senioralnej zdecyduje w drodze konkursowej o podziale środków w ramach programu.

Wartość dotacji przyznanej w ramach kolejnych ogłaszanych edycji otwartego konkursu wyniesie od 25 tys. zł do 250 tys. zł.

Jednocześnie podmioty ubiegające się o przyznanie dotacji będą zobowiązane do przedstawienia wkładu własnego w wysokości minimum 10 proc. wartości dotacji. Za wkład własny uznawany będzie wkład pieniężny oraz wkład osobowy.

Zmiany w uchwałach dotyczących programów „Senior+” i „Aktywni+” wynikają m.in. z przesunięcia tych zadań z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do kompetencji ministra ds. polityki senioralnej.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%