Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej „Budowa i eksploatacja pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na terenie gminy Choczewo.”
- Kraj posiadający niezależność energetyczną to poważny gracz na arenie międzynarodowej. Jeśli Polska wybuduje swoją elektrownię jądrowa stanie się silnym uczestnikiem rynku energetycznego w Europie. Trwające procedury administracyjne związane z budową takiej elektrowni na terenie województwa pomorskiego przybliżają moment rozpoczęcia prac budowlanych. To znacząco wpłynie zarówno na rynek pracy, jak i rozwój Pomorza - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego.
Wojewoda wręczył decyzję Annie Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W spotkaniu uczestniczył Mateusz Berger, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
- Elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo – zaznacza wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Planowana inwestycja obejmuje kompleks obiektów budowlanych i urządzeń służących budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej, składającej się z trzech reaktorów jądrowych o łącznej maksymalnej mocy zainstalowanej wynoszącej do 3750 MWe. Inwestycja zlokalizowana będzie na lądzie oraz częściowo w morzu.
Przypomnijmy, że 9 października br. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podpisał obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych.
Wojewoda Pomorski określił nieruchomości, w których obrębie ma powstać elektrownia jądrowa.
DECYZJA DO POBRANIA - o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz