Zamknij

Nie bądź pan rura i nie pękaj pan! Wężykiem, wężykiem... czyli rakotwórcza bomba z opóźnionym zapłonem [ZDJĘCIA/MAPY]

14:56, 02.08.2022 Aktualizacja: 21:32, 02.08.2022
Skomentuj

W minioną sobotę (30 lipca br.) w Nadziejewie w gminie Czarne doszło do kolejnej awarii wodociągów, w wyniku której część wsi jest nadal pozbawiona bieżącej wody.

To, że rury pękają to kwestia naturalna. Złośliwość rzeczy martwych często zaskakuje nas w najmniej oczekiwanych momentach. Jednak kiedy okazuje się, że awarii uległo coś, czego już dawno powinno nie być, sprawa zaczyna się komplikować.

Rakotwórcza bomba z opóźnionym zapłonem, czyli pełzająca śmierć

Okazuje się, że pęknięta rura w Nadziejewie to relikt zamierzchłych czasów, rzecz azbestowo-cementowa, używana za nieboszczki komuny do dostarczania mieszkańcom wody. Dziś już wiadomo, że azbest to pełzająca śmierć, która stanowi chorobotwórcze zagrożenie dla wszystkich z niej korzystających.

Osiem lat temu Rada Miejska w Czarne podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu usuwania azbestu z terenu Gminy Czarne na lata 2014 – 2032.

Uchwała przyjęta, a jak widać rury z azbestem nadal w ziemi dostarczają mieszkańcom wodę pitną. Rury mają już swoje lata, w czasie których zaczęły się przeróżne reakcje chemiczne i nikt nie jest wstanie dziś określić na jaką skalę gmina Czarne funduje swoim mieszkańcom pokaźne dawki rakotwórcze.

Azbest w Nadziejewie

Według uchwały rury azbestowo-cementowe znajdują się w Domisławiu Górnym i Bińczu. Sobotnia awaria pokazuje, że również w Nadziejewie. A co jeśli okaże się, że takie instalacje są na terenie całej gminy?

- W sobotę 30 lipca na terenie Nadziejewa, doszło do poważnej awarii infrastruktury wodociągowej. nie było by w tym nic dziwnego, ponieważ awarie się zdarzają, lecz tu mamy do czynienia z rurą cementowo-azbestową, do której na tą chwilę może być ciężko dostać odpowiednie części żeby tą awarię szybko usunąć. Na dzień dzisiejszy część mieszkańców Nadziejewa zaopatruje się w wodę pitną z podstawionego beczkowozu i nie wiadomo kiedy ta awaria zostanie usunięta, z tego względu, że część instalacji wodnej w Nadziejewie jest zrobiona z rur o których wcześniej wspomniałem i może być problem z pozyskaniem takiej części do przestarzałej już instalacji wodociągowej. Nie raz już rozmawiałem z mieszkańcami, żeby przy okazji nowych inwestycji drogowych lub innych, wymieniać starą lub zakładać nową instalację wodną. Jeżeli nie będzie się robić nic w tym kierunku, to takie awarie będą zdarzać się częściej, oby nie! - podkreśla Jerzy Terechów ze Stowarzyszenia Czarne. Tu się dzieje!

Azbestowe rury to nie jedyny rakotwórczy problem gminy Czarne. Do wspominanej wyżej uchwały załączono mapki poszczególnych gminnych miejscowości z naniesionymi punktami, w których występuje azbest.

Wiemy, że trwa akcja usuwania elementów budowlanych z tym rakotwórczym materiałem izolacyjnym. Teoretycznie gmina zgodnie z uchwałą ma jeszcze 10 lat, jednak w praktyce powinno to przebiegać na zasadzie – im szybciej tym lepiej.

Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej, chorób opłucnej (w tym międzybłoniaka), oraz nowotworów (raka oskrzela, jajnika, nerki i krtani).

W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

Władze Gminy Czarne dopiero w 2014 roku zdobyły się na podjęcie uchwały o usunięciu elementów z azbestem. W wielu miejscach on nadal występuje. Mieszkańcy w posesjach prywatnych sami usuwają. Pojawiły się jednak pewne komplikacje finansowe – o tym w oddzielnym materiale.

W gminie na rak 2014 zdiagnozowano 602 obiekty z azbestem

Za 3 miesiące upłynie już 8 lat od przyjęcia uchwały. Jednak nigdzie nie można zapoznać się z przebiegiem jej realizacji. Gmina nie publikuje na bieżąco ile elementów azbestowych zostało już usuniętych i przekazanych do utylizacji. Bo nie sztuką jest rozebrać budynek czy zdemontować dach. Azbest należy jeszcze przekazać podmiotom, które zajmą się jego likwidacją.

O tym jednak nigdzie na stronie gminy przeczytać nie można. Nie wiadomo kto jest odbiorcą zdemontowanych elementów, ani dokąd trafiają!

Poniżej prezentujemy część miejscowości z oznaczeniami (kwadraciki i liczby) lokalizacji azbestu w gminie Czarne.

Azbest w Czarnem

Wszystko znajduje się w uchwale:

https://mlodagdynia.pl/upload/PDF/programu_usuwania_azbestu_z_tere.pdf

Do tematu wrócimy...

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%