"Ponad godzinę temu wylądowaliśmy na lotnisku w Rzymie. Znalazłem się w składzie oficjalnej delegacji Klubu Parlamentarnego PiS na pogrzeb Ojca Świętego Papieża Franciszka." - informuje poseł Michał Kowalski.
Wieczorem w piątek, 25 kwietnia br. w bazylice Świętego Piotra odbył się obrzęd zamknięcia trumny. Przez trzy dni trumna była tam wystawiona, by hołd papieżowi mogli oddać wierni. Przybyło łącznie ponad ćwierć miliona osób. Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformował Watykan po zamknięciu bazyliki.
"Uważam, że jako naród wiele zawdzięczamy Kościołowi. Nasz papież św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu wielokrotnie wspierał Polaków w walce o wolność i odzyskanie niepodległości. Papież Franciszek był również głosicielem równości i sprawiedliwości społecznej. Kiedy zostałem zaproszony do udziału w oficjalnej delegacji posłów nie wahałem się ani przez chwilę. Uznałem, że powinienem uczestniczyć w pogrzebie Ojca Świętego, co właśnie się dzieje. Z punktu widzenia symboliki, jest to bardzo ważne wydarzenie, które odbywa się w tygodniu po Wielkanocy." - dodaje poseł Kowalski.
Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej - poinformował Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.
W komunikacie wydanym w Watykanie ogłoszono, że po mszy pogrzebowej, która zostanie odprawiona w sobotę na placu Świętego Piotra, trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona.
Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Farrell. W ceremonii uczestniczyć będą między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, archiprezbiter bazyliki kardynał Ryłko i archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas.
Obecni będą także dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, papieski jałmużnik kardynał Krajewski, arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, regent Prefektury Domu Papieskiego ksiądz Leonardo Sapienza, kanonicy bazyliki i sekretarze Franciszka.
W opublikowanym w poniedziałek testamencie, poświęconym kwestii pochówku, papież napisał: "Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej".
Dodał: "Pragnę, aby moja ostatnia ziemska podróż zakończyła się w tym prastarym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę przed i na zakończenie każdej podróży apostolskiej, by zawierzyć ufnie moje intencje Matce Niepokalanej i podziękować jej za łagodną i macierzyńską troskę".
"Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki" - wyjaśnił Franciszek.
Przekazał też dyspozycję: "Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus".
W polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odprawiona została w piątek msza za papieża Franciszka. Mszy przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Mszę koncelebrowało kilkudziesięciu polskich kapłanów.
Była ona "wyrazem wdzięczności za posługę papieża Franciszka dla Kościoła i dla nas" - powiedział administrator polskiego kościoła ksiądz Tomasz Jarosz.
W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele w pobliżu Placu Weneckiego byli Polacy mieszkający w Rzymie oraz pielgrzymi, którzy przybyli na sobotnie uroczystości pogrzebowe papieża. Obecny był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
Abp Jędraszewski przypominał, że papież Franciszek odwiedził polski kościół 4 maja 2014 roku, tydzień po kanonizacji Jana Pawła II.
Zacytował wypowiedziane wtedy słowa Franciszka skierowane do Polaków: "Jesteście częścią narodu, który był bardzo doświadczony w swojej historii. Naród polski dobrze wie, że aby wejść do chwały, trzeba przejść przez mękę i krzyż. Święty Jan Paweł II jako godny syn swej ziemskiej ojczyzny szedł tą drogą".
Wielu Polaków uczestniczących w mszy powiedziało PAP, że wezmą udział w sobotnim pogrzebie papieża.
2,7 tys. dziennikarzy z całego świata otrzymało watykańskie akredytacje na uroczystości po śmierci papieża Franciszka w związku z jego pogrzebem i konklawe - podało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Do tej liczby wysłanników mediów z całego świata należy dodać kilkaset osób, które mają stałe akredytacje.
Przed biurem prasowym Watykanu w pobliżu placu Świętego Piotra ustawia się w tych dniach długa kolejka dziennikarzy, fotoreporterów, operatorów kamer i producentów przybyłych do Rzymu po śmierci papieża Franciszka.
Dla wszystkich tych osób w krótkim czasie zorganizowane zostało drugie dodatkowe biuro prasowe, znajdujące się w pobliżu placu Świętego Piotra.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sm/ mms/ mal/ grg/ sw/ ap/ know/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz