Zamknij

18-letnia gdynianka wybrana młodzieżową parlamentarzystką

07:38, 07.05.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: Anna Wardak Aktualizacja: 07:42, 07.05.2024
Skomentuj

18-letnia gdynianka, Anna Wardak, jako jedna ze 100 osób z całej Polski, reprezentuje Gdynię w Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej. Młodzi parlamentarzyści są już po jednym z posiedzeń – 13 kwietnia w Poznaniu koncentrowali się na roli sportu oraz znaczeniu aktywności fizycznej w życiu młodych ludzi.

W sobotę odbyło się XV posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, pierwsze tej kadencji, podczas którego obradowali reprezentanci młodego pokolenia z całej Polski. Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli lokalnych władz, w tym Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk, Pierwszy Wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc oraz Wicewojewoda Jarosław Maciejewski.

Parlament Młodych RP to inicjatywa organizacji przez przedstawicieli młodego pokolenia Polaków parlamentarnych obrad dzieci i młodzieży z całego kraju, zebranych w celu dyskusji nad kluczowymi zagadnieniami współczesnego świata. Organizatorami PMRP są młodzi społecznicy, którzy działają aktywnie w przestrzeni publicznej. Parlament Młodych to inicjatywa apartyjna, tworzona oddolnie przez dzieci i młodzież z całej Polski, którym na sercu leży wzmocnienie ich głosu w polskiej przestrzeni publicznej oraz działanie z szacunkiem i ponad wszelkimi podziałami.

Podczas posiedzenia zostały podniesione takie tematy jak zmiany w przeprowadzaniu zajęć z wychowania fizycznego w Polsce, finansowaniu potrzeb związanych z tym zagadnieniem oraz poruszono kwestie korupcji i dopingu. Dotychczas Parlament Młodych RP pochylał się nad zagadnieniami związanymi m.in. z edukacją obywatelską czy ochroną klimatu.

Podczas XV posiedzenia Parlamentu Młodych RP nie zabrakło również tematu ciałopozytywności i zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży.

"Często spotykam się na różnych social mediach z próbą upodlenia kobiet, które choć trochę odstają od ideału - wykreowanego przez mężczyzn, od czasu do czasu powracającego do mainstreamu, niemożliwego do osiągnięcia i wywołującego kompleksy. Młode dziewczyny mierzą się z tragicznie niską samooceną - wizerunki w mediach szybko uczą je, że to kobiety spełniające ten ideał piękna mają więcej możliwości w życiu. Na zlecenie marki Dove przeprowadzono badanie w grupie dziewczynek w wieku 10-17 lat, z którego wynika, że aż 81% Polek tym wieku nie ma wysokiej samooceny wyglądu. Odsetek dziewcząt oceniających się jako zbyt grube rośnie znacząco między 11. a 15. rokiem życia, podczas gdy u chłopców pozostaje na podobnym poziomie jak wcześniej. Aż 61% 15-letnich dziewczynek w Polsce uważa się za grube!

Ruch ciałopozytywności w swojej poprawnej formie jest czymś, czego potrzebują młode kobiety. Uświadamia im, że nie muszą spełniać realistycznych warunków, aby czuć się piękną. Pozwala uniknąć sytuacji, w których stwierdzą, że muszą obsesyjnie ćwiczyć, odchudzać się i wpadać w zaburzenia odżywiania. Warto sobie czasem przypomnieć o tym, że wartość człowieka jest zawsze czymś więcej niż wyglądem, a własna samoocena nigdy nie powinna być proporcjonalna do rozmiaru, który znajdziemy na metkach własnych ubrań."

(fragment przemówienia Anny Wardak na XV posiedzeniu Parlamentu Młodych RP w Poznaniu)

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Anna Wardak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%