Zamknij

Bełbot: rząd zdecydował o wybudowaniu stopnia i elektrowni wodnej na Wiśle

23:17, 13.10.2023 Aktualizacja: 23:19, 13.10.2023
Skomentuj PAP PAP

Budowę na Wiśle w Siarzewie stopnia wodnego oraz elektrowni wodnej zakłada przyjęty przez rząd program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły - poinformował podczas wtorkowej konferencji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wiceminister dodał, że koszt realizacji inwestycji to 7,5 mld zł.

- Decyzja oczekiwana od kilkudziesięciu lat. Wiele rządów już mierzyło się z tym wyzwaniem. Były debaty, konferencje, sympozja, w czasie których bito na alarm, że Tama na Wiśle we Włocławku może nie wytrzymać i potrzebna jest budowa kolejnego stopnia. Przede wszystkim zmiany klimatyczne doprowadziły do tego, że transport na Wiśle zanikł. A droga wodna to doskonałe rozwiązanie na przewożenie towarów do portów w Gdyni i Gdańsku. Dlatego należy mieć nadzieję, że pomysł zostanie zrealizowany i na wodę powrócą barki, którymi bez stania w korkach będzie można przewozić materiały, które dalej w świat wypłyną z trójmiejskich portów - podkreśla Marcin Bełbot, radny miasta Gdyni, kandydat do Sejmu w niedzielnych wyborach.

„Rada Ministrów przyjęła we wtorek program wieloletni zagospodarowania Dolnej Wisły w postaci budowy stopnia wodnego w Siarzewie. (...) W ten sposób Wody Polskie mogą przystąpić do ogłaszania przetargu” - powiedział Marek Gróbarczyk.

Wiceminister poinformował, że przetarg zostanie ogłoszony w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

„Koszt całej tej inwestycji to 7,5 mld zł, a czas trwania projektu przewidziano na 10 lat” – przekazał.

Stopień w Siarzewie ma też zwiększyć bezpieczeństwo istniejącego stopnia wodnego we Włocławku.

Obecna na konferencji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka przekazała, że stopień wodny w Siarzewie zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a utworzenie kolejnego zbiornika retencyjnego na Wiśle będzie miało duże znaczenie dla rolników.

„To jest także impuls rozwojowy dla regionu i przede wszystkim zabezpieczenie i odciążenie stopnia wodnego we Włocławku” – dodała wiceminister Gembicka.

Na początku tego roku w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad ustanowieniem przez rząd programu wieloletniego dla Dolnej Wisły. Podkreślono tam, że „objęty zakresem interwencji szlak dolnej Wisły na odcinku od Włocławka do Gdańska stanowi polski fragment międzynarodowej drogi wodnej E40”.

„Rzeka na przedmiotowym odcinku jest zaniedbana i zanieczyszczona. Jej potencjał jest wykorzystany tylko w niewielkiej części, w sposób nieusystematyzowany, co przez dziesięciolecia doprowadziło do obecnego jej stanu charakteryzującego się fragmentaryczną i chaotyczną zabudową” – podano.

Według resortu infrastruktury - autora dokumentu - brak transportu Drogą Wodną Dolnej Wisły powoduje, że wzdłuż jej korytarza oraz na zapleczu portów morskich w Gdańsku, Gdyni i Elblągu nie ma zapewnionego w pełni multimodalnego łańcucha transportowego.

Autorzy projektu wyjaśniali, że program dla Dolnej Wisły ma trzy cele szczegółowe: wzmocnienie integracji portu w Gdańsku z zapleczem lądowym; produkcję energii ze źródeł odnawialnych i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego; poprawę funkcjonowania gospodarki wodnej w ujęciu regionalnym.

W wykazie podano, że program przewiduje m.in. budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka w Siarzewie. Stopień wodny, wraz ze zbiornikiem, położony będzie w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie gmin: Raciążek, Czernikowo, Nieszawa, Waganiec, Bobrowniki, Lubanie, Fabianki i Włocławek. Wyjaśniono, że budowla będzie progiem piętrzącym i nie będzie tamować przepływu wody w rzece.

Program przewiduje ponadto budowę elektrowni wodnej na stopniu w Siarzewie.

 

pif/ pad/ rkj/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%