Zamknij

NGO

100 lat PCK. Gdyński oddział to ogromna zagospodarowana przestrzeń niesienia pomocy

22:56, 12.12.2019
Skomentuj

27 listopada w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta Gala z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. To właśnie działalność dobroczynna oraz postawy humanitarne łączą wiele pokoleń ochotników tej organizacji. Uroczystość była też okazją do uhonorowania Gdyni Medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podczas Gali 100 Lecia podsumowano tegoroczną edycję konkursu „Młoda krew ratuje życie”. Wśród nagrodzonych znalazły się również gdyńskie szkoły. W kategorii uczelnia wyższa przoduje Akademia Marynarki Wojennej, choć Politechnika Gdańska mocno pracuje. AMW zajęło I miejsce za największą liczbę poboru krwi oraz I miejsce za największy wskaźnik częstotliwości uczelni. W kategorii szkół średnich Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 zajęło II miejsce za najlepszą promocję Honorowego Krwiodawstwa oraz III miejsce za największą ilość oddanej krwi przez szkołę i III miejsce za największy wskaźnik aktywności szkoły. V Liceum Ogólnokształcące otrzymało podziękowanie za udział w tej edycji konkursu.

Czerwony Krzyż powstał dzięki szwajcarskiemu filantropowi i finansiście, Henry’emu Dunantowi. 24 czerwca 1859 r., przejeżdżając w pobliżu włoskiego miasteczka Solferino, gdzie właśnie rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew ówczesnej Europy, pomiędzy siłami francusko - włoskimi a armią austriacką. Widział setki zabitych i rannych żołnierzy, którym nieliczne, obecne na miejscu służby medyczne nie były w stanie pomóc. W wyniku bitwy na polu walki pozostało nieomal 30 tysięcy ofiar, w tym ponad 20 tysięcy rannych. Wstrząśnięty widokiem ofiar pozostawionych praktycznie bez opieki, Dunant sam rzucił się do opatrywania rannych. Zorganizował niewielki szpital w pobliskim kościele i zachęcił do pomocy okoliczne kobiety, które z powodzeniem zachęcił do wynoszenia i pielęgnowania rannych, niezależnie od ich narodowości. Kiedy wrócił do rodzinnej Genewy, napisał książkę „Wspomnienie Solferino”, w której opisał swoje wrażenia z pobytu na polu bitwy, cierpienia żołnierzy i zaapelował do społeczeństw o stworzenie organizacji, która niosłaby pomoc rannym w czasie konfliktów zbrojnych. Stowarzyszenia te miałyby mieć neutralny znak,gwarantujący im bezpieczeństwo w trakcie niesienia pomocy. 26 października w Genewie zostaje zwołana międzynarodowa konferencja,gdzie większość pomysłów Dunanta zostaje zaakceptowana. 29 października 1863 roku jest uznawany za datę powstania Czerwonego Krzyża, którego neutralnym znakiem ma być czerwony krzyż na białym tle. 22 sierpnia 1864 roku zawarte zostaje porozumienie między przedstawicielami 16 rządów, zwane Konwencją Genewską, zapewniające lepsze warunki i traktowanie rannym i pojmanym żołnierzom. Henry Dunant umiera w październiku 1910 roku, w dziewięć lat po otrzymaniu pokojowej nagrody Nobla. W latach 1919, 1944 i 1963 Czerwony Krzyż był wyróżniany pokojową nagrodą Nobla.

"Nie ma człowieka, który zasługuje na ten zaszczyt, bo to ty, czterdzieści lat temu, postawiłeś pieszo międzynarodową organizację dla ulżenia rannym na polu bitwy, bez ciebie, Czerwonego Krzyża, najwyższego humanitarnego osiągnięcia dziewiętnastego wieku prawdopodobnie nigdy by nie podjęto........” tak określiła Kapituła Noblowska H. Dunnanta, wręczając mu nagrodę pokojową

Powstanie Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) związane było z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Mimo sprzeciwu władz w poszczególnych zaborach na terytorium Polski powstawały i działały pod różnymi nazwami organizacje humanitarne.Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski zwołano 18 stycznia 1919 r. naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Wyłoniły 30-osobowy Tymczasowy Komitet, zlecając jego przedstawicielom, w konsultacji z innymi organizacjami, opracowanie projektu statutu i prowadzenie prac organizacyjnych. Po zatwierdzeniu przez rząd statutu Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża na zebraniu konstytucyjnym 27 kwietnia 1919 r. wybrano Zarząd Główny. Prezesem został Paweł Sapieha, a po jego rezygnacji Helena Paderewska. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża 24 lipca 1919 r. zarejestrował i uznał Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża za jedyną organizację czerwonokrzyską działającą na całym terytorium państwa polskiego.

W pierwszym okresie działalności (PCK) organizował pomoc sanitarną dla wojska, opiekę nad repatriantami, walkę z epidemiami. Do roku 1939 prowadził głównie akcje opiekuńcze, oświatowo–zdrowotne, szkolił zawodowo i społecznie kadry pielęgniarskie i sanitarne. Prowadził na terenie miasta własny szpital przy ul. Smolnej (Szpital Główny PCK), przy którym powstała Szkoła Pielęgniarek. Ponadto organizował koła PCK dla młodzieży i dorosłych, prowadził przychodnie lekarskie a od 1935 r. Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi. W czasie II wojny światowej PCK było jedyną organizacją, która mogła legalnie działać na terenie okupowanej Polski. Utworzył między innymi Biuro Informacyjne, które zajmowało się gromadzeniem materiałów o ofiarach wojny. We wrześniu 1939 roku PCK organizował pomoc sanitarną dla obrońców miasta, werbował honorowych dawców krwi. 1939 – 44 zmuszony przez okupanta niemieckiego do ograniczenia działalności prowadził Biuro Informacji i Poszukiwań , tajne szkolenia sanitarne „pogotowie krwi” , opiekował się jeńcami wojennymi w myśl Konwencji Humanitarnych Czerwonego Krzyża (konwencje genewskie) , niósł pomoc więźniom obozów koncentracyjnych. W czasie powstania warszawskiego organizował szpitale , punkty opatrunkowe, patrole sanitarne, a po jego upadku uczestniczył w akcji ewakuacyjnej i tworzeniu szpitali dla rannych w miejscowościach podwarszawskich. Po wyzwoleniu Warszawy, mieścił się przy ulicy Pięknej. PCK wniósł duży wkład materialny i organizacyjny w tworzenie społecznej służby zdrowia, stacji pogotowia ratunkowego i przetaczania krwi. W pierwszych latach po wojnie udzielał pomocy repatriantom, informacji o zaginionych, prowadził ekshumacje. W 1948 – 51 placówki lecznicze PCK przejęło państwo. W latach 1981 – 84 uczestniczył w akcji pomocy na rzecz najsłabszych grup ludności i na rzecz internowanych i więzionych.

Działania PCK to między innymi: Uczestniczenie w akcjach pomocy społecznejPropagowanie i organizowanie ruchu honorowego krwiodawstwaPrzysposobienie sanitarneSzerzenie oświaty zdrowotnejWychowywanie młodzieży w duchu humanitarnym.

OR PCK GDYNIA

Oddział Rejonowy PCK w Gdyni rozpoczynając 5 lat temu w lutym 2014r swoją działalność, nie miał łatwego startu. Jednak przy takim altruizmie rzeszy ludzi, podejściu do zagadnień niesienia pomocy i zasad czerwonokrzyskich przy rozwiązywaniu problemów tym, którzy tego potrzebują wznosił swoje możliwości szerząc siłę niesionej pomocy. Współpraca z innymi organizacjami jak i instytucjami a przede wszystkim z władzami naszego regionu pozwoliła na ofiarne i skuteczne podejście do tych zagadnień, które kształtują obecne i przyszłe szeregi działalności przez Polski Czerwony Krzyż. Już od samego początku prace ukierunkowane są względem dzieci i młodzieży, by nie elektronika w dłoni i wymyślne zabawy nierzadko z brakiem gwarancji zdrowia były przodujące w ich młodym życiu. Wsparcie ideologi życia codziennego, nauki, pracy, spędzania czasu wolnego, dała nam wiele możliwości by rozwiązywać te zagadnienia wspólnie dając obraz wielu innych podejść do problematyki współżycia w społeczeństwie. Organizowanie spotkań, prowadzenie szkoleń, kursów, pokazów, dawanie możliwości wyboru prowadząc to wszystko przez wyspecjalizowane komórki wyszkolonych instruktorów. Obecnie duży nacisk i wkład pracy naszych instruktorów prowadzimy w kierunku szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to cel który pozwala nam zainteresować dzieci i młodzież a także starsze osoby problematyką pierwszej pomocy. Mamy bardzo dużo zgłoszeń by takie szkolenia przeprowadzać lecz braki sprzętowe które uniemożliwiają nam ich prowadzenie, skutecznie to wstrzymują. Już od dłuższego czasu staramy się na pozyskanie funduszy by móc zakupić ten sprzęt, lecz niestety borykamy się z swoistym problemem w ich pozyskaniu.

Wolontariat jest bogatym przedsięwzięciem, wszelkie prace organizacyjne przez nasz oddział skutkują wymiarem wielkiego wsparcia i pomocy, który staramy się pozyskiwać. Czy to są kwesty w Tesco na określone cele, zbiórki, pomoc przy różnych innych pracach jak i niesienie bezinteresownej pomocy przy organizowanych przedsięwzięciach jest nieodzownym przez wolontariuszy wkładem w codziennej działalności OR PCK w Gdyni, co koordynuje osoba ds. wolontariatu przy naszym Zarządzie.

Krwiodawstwo jest naszą najsilniejszą gałęzią. W składzie OR jest 13 klubów HDK PCK, 7 szkolnych kół PCK, 13 klubów Wiewiórka PCK. Kluby uczestniczą w wielu przedsięwzięciach i konkursach ogólnopolskich w których od lat zajmują czołowe miejsca. Sukcesywnie organizują zbiórki krwi stacjonarne jak i ambulansowe. Wszystko to pokazuje ogrom pracy kadry kierowniczej tych klubów i ich zaangażowania w pracę społeczną, są swoistą elitą społeczności PCK.

Wsparcie osób niepełnosprawnych i osób starszych jest delikatną pełną wzruszeń pracą, której działalność społeczna przynosi dużo satysfakcji i radości z czynienia dobra. Pozyskując dobra materialne ze współpracujących firm, hurtowni i zakładów, przekazujemy je właśnie do tych potrzebujących. Są to rzeczy codziennego użytku, ubrania, środki czystości, materiały szkolne i zabawki, słodycze oraz wiele innych. Pomagamy w zabezpieczaniu codziennego życia, współpracując przy organizowaniu wspólnych przedsięwzięć, pozyskiwaniu niecodziennych rzeczy, pomoc rehabilitacyjna i zaplecze.

Dużym okresem niesionej pomocy był czas kiedy mogliśmy przekazywać owoce /jabłka/ z wycofania przekazywane przez ARR w ramach pomocy i OR PCK w Gdyni jako jedyny mający upoważnienie do tej dystrybucji na nasz rejon z wielkim sukcesem przekazaliśmy setki ton owoców do placówek oświatowych, organizacji i instytucji mogących otrzymywać takie wsparcie. Niestety, były też próby przejęcia przez inne osoby dystrybucji tych owoców nie rzadko nagłaśniane dla własnej potrzeby lecz legalnie i bez problemów nie dało się tego uczynić. Jesteśmy dumni i pełni szczęśliwych ambicji, że udało nam się tym wsparciem wywołać uśmiech i dobre słowo w tym okresie.

- W roku Stulecia PCK jak i w każdym poprzednim, Oddział Rejonowy PCK w Gdyni na co dzień i w ramach potrzeb współpracuje z sąsiednimi OR PCK, władzami lokalnymi a w szczególności zacieśnione stosunki mamy z nowymi władzami biura Zarządu POO PCK w Gdańsku, dyrekcja jak i całe biuro dają nam odczuć silną więź współpracy i pomocy tak organizacyjnej jak i logistycznej. Zawsze służą dobrą radą. Niestety wcześniejsza władza dała nam odczuć odwrotność tej dzisiejszej. W naszej działalności pragniemy wspomnieć o przedsięwzięciach, które poza wymienionymi charakteryzują nasz kierunek.... - mówi Marek Olczykowski, Prezes Oddziału.

Mistrzostwa I Pomocy Przedmedycznej szkół średnich, co roku odbywają się za zgodą władz uczelni na terenie Akademii Marynarki Wojennej. Rywalizacja między szkołami, z roku na rok poprawiające się wyniki i jakość wyszkolenia, współpraca jednostek organizacyjnych w przedsięwzięciu, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, jednostki ratowniczej Monblu, ratowników Motoaktywni, instruktorów jak i działaczy PCK pod okiem biura POO PCK daje tak wspaniałe rezultaty, że rejon Gdynia zaczął odnosić sukcesy w etapach Okręgowych zajmując czołowe miejsca a nawet z wyróżnieniem udało się wziąć udział w zawodach krajowych co pokazuje kunszt i wyszkolenie naszych instruktorów prowadzących grupy szkolne. Wyprawka dla żaka, paczka świąteczna, Młoda krew ratuje życie, Gorączka złota teraz kolejny etap - gorączka srebra, są to tylko niektóre przedsięwzięcia nad którymi pracujemy cały rok.

Festyn Dzień Dziecka, rok rocznie organizowany dla gdyńskich i kosakowskich dzieci. PCK współpracujer tu od początku z Komunikacją Miejską, wystawiane są pojazdy na co dzień jeżdżące po naszych ulicach. Nie tylko zwiedzanie, ale także zabawa poprzez edukację zachowań w tych pojazdach i możliwości robienia tego co na co dzień nie można. Mnóstwo innych atrakcji, możliwości niebywałych zabaw na co dzień mało osiągalnych w postaci choćby dmuchanych zjeżdżalni które OR otrzymał od darczyńcy z Gdyni. Mnóstwo zabawy, gier i konkursów z nagrodami. Tylko w tym roku między innymi były rowery i hulajnogi do otrzymania w zabawie.

- Pozyskaliśmy od firmy Wtórpol dla podopiecznych naszego OR niepełnosprawnych dzieci rowery trójkołowe, przekazując je uroczyście dzieciom i pokazując innym, że wszystkie dzieci nasze są – dodaje Marek Olczykowski.

Festyn organizowany jest w różnych miejscach, lecz ostatnio przy współpracy z Brico Marche / tu duży ukłon w kierunku Prezesa pana Krzysztofa Jurkiewicza za pomoc w organizacji festynu oraz pomoc w zbiórkach ambulansowych krwi / na terenie Galerii Szperk. Miejsce i czas dobrze są dopasowane by z północnych terenów Gdyni jak i Gminy Kosakowo dzieci mogły przeżyć niezapomniane chwile.

- Pragniemy integrować tereny, ludzi, doświadczenie i możliwości z tego wszystkiego wynikające dla przyszłości pokoleń i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni. Pragnę nadmienić, iż też robimy coś dla działaczy wspierających nas na co dzień. Organizujemy konkurs trwający cały rok na wybór Społecznika Roku, gdzie wskazywany jest działacz szczególnie wyróżniający się swoją pracą i zaangażowaniem w pracę na rzecz potrzebujących, wyróżniony statuetką i reportażem w mediach o jego działalności. Wszyscy pracujemy społecznie i dlatego pragnąc podziękować im za pracę organizujemy wycieczki kilkudniowe zwiedzając piękne tereny naszego kraju a także czasami wyjazd za granicę, czym zajmuje się koordynator przy naszym Zarządzie ds. socjalnych. Jest to czas relaksu i nabrania sił do dalszej ogromnej pracy – podsumowuje M. Olczykowski.

W trakcie gali wręczono odznaczenia i wyróżnienia, m.in. honorowym krwiodawcom. Przyjaciele gdyńskiego PCK otrzymali specjalny medal 100 Lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Pragnę przekazać podziękowanie wszystkim którzy przyczynili się do powstania naszego oddziału, do jego pracy, współpracy z innymi i pomocy jaką cały czas nam okazują. Pragniemy przekazać, że dołożymy wszelkich starań by nasza praca była jeszcze bardziej wydatna i oby szeregi nasze zasilały nowe rzesze wolontariuszy i działaczy dla dobra potrzebujących PCK. Wiemy z informacji jakie do nas docierają, że Oddział Rejonowy w Gdyni mimo, iż jest najmłodszym w Okręgu Pomorskim, to jest najprężniej działającym i największym, bo skupiającym najwięcej członków, podejmujący każde wyzwanie – dodaje na koniec prezes Olczykowski.

((Mariusz Sieraczkiewicz))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%