Zamknij

Raty pożerają twój domowy budżet? Mamy na to sposób

11:57, 19.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:57, 19.03.2024

Dostajesz wypłatę, ale cieszysz się nią tylko kilka chwil. Zostaje z niej niewiele, bo spłacanie kredytów to dla ciebie świętość. Pieniądze „rozchodzą się” na ratę za mieszkanie, samochód, zeszłoroczny remont… Wiemy, że to frustrujące, dlatego mamy dla ciebie małą podpowiedź. Wiesz, co to kredyt konsolidacyjny? Jeżeli nie, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o nim więcej!

Na czym polega istota kredytu konsolidacyjnego?

Jedna rata zamiast kilku? To możliwe. Właśnie taki jest cel wzięcia kredytu konsolidacyjnego. Jedna, mniejsza rata to ulga dla domowego budżetu i sposób na to, aby nie wpaść w tarapaty finansowe.

Konsolidacja polega na połączeniu kilku twoich zobowiązań finansowych w jedno. Mogą nimi być:

  • kredyt gotówkowy,
  • debet na karcie kredytowej,
  • kredyt samochodowy,
  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt ratalny.

Rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa niż łączna suma wszystkich do tej pory opłacanych zobowiązań finansowych. Jednak tym samym ich okres spłaty wydłuża się.

Banki chętnie udzielają takich kredytu i jest to coraz popularniejszy produkt finansowy. Jednak mile widzianymi, potencjalnymi kredytobiorcami są tylko osoby, które spełniają konkretne wymagania.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Wzięcie każdego kredytu – w tym konsolidacyjnego – jest poprzedzone odpowiednią procedurą. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego mają szanse:

  • osoby ze zdolnością kredytową – specjalista rozpatrujący wniosek o kredyt, musi mieć pewność, że wnioskodawca jest w dostatecznie dobrej sytuacji finansowej, aby móc go spłacać. W tym celu bierze pod uwagę jego zarobki oraz stałe zobowiązania;
  • zadłużeni z pozytywną historią kredytową – bank, zanim udzieli kredytu, przyjrzy się informacji pobranej z BIK – z Biura Informacji Kredytowej. Przyszły kredytobiorca musi mieć wzorową historię kredytową – liczy się brak opóźnień w spłacie rat. Wniosek? O kredyt konsolidacyjny warto starać się, zanim pojawią się problemy finansowe i przed utratą płynności finansowej. Jedna, niezapłacona w terminie rata może przekreślić szanse na konsolidację zobowiązań.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Nie popełnij błędu i uważnie przyjrzyj się ofertom banków. Przemyśl też, jakie są twoje oczekiwania co do kredytu konsolidacyjnego.  Zwróć uwagę na:

  • zarówno całkowitą kwotę kredytu konsolidacyjnego do spłaty, jak i wysokość jego raty – zsumuj całkowite kwoty do spłaty dotychczasowych zobowiązań i przemyśl, czy oferta banku rzeczywiście jest korzystna i czy zbyt dużo nie przepłacisz. Mierz też siły na zamiary. Niech nowa rata będzie dopasowana do twojego portfela. Możesz wziąć np. kredyt konsolidacyjny na 20 lat, jeżeli chcesz ograniczyć ratę do minimum;
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, od którego zależy atrakcyjność kredytu. Im RRSO jest niższe, tym lepiej dla kredytobiorcy;
  • zabezpieczenia, których wymaga bank – potrzebujesz większego kredytu i na dobrych warunkach? Może okazać się, że bank będzie wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich może być np. hipoteka na nieruchomości, której jesteś właścicielem – będzie to wtedy kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami dotyczącymi wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę oraz wpisem obciążenia w księdze wieczystej.

Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny? To łatwiejsze niż myślisz!

Jeżeli decyzja o kredycie konsolidacyjnym zapadła, masz już na oku dobrą ofertę, to skontaktuj się z wybrany bankiem. Dowiedz się, jakie dokumenty będą ci potrzebne do złożenia wniosku. Dobra informacja jest taka, ze banki idą dziś na rękę kredytobiorcom, dlatego wszystkie formalności możesz załatwić nawet bez wychodzenia z domu – online.

Możesz też skontaktować się z doradcą finansowym. Specjalista pomoże wybrać ci najlepszą ofertę oraz przeprowadzi cię przez proces załatwiania formalności. Efekt? Mimo że swoje zobowiązania będziesz spłacać dłużej, to co miesiąc na twoim koncie po opłaceniu rat będzie zostawiać więcej pieniędzy.

Dlaczego, kiedy i komu opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

To dobra opcja dla tych, dla których płacone raty są zbyt dużym obciążeniem. Kredyt konsolidacyjny to lepsze wyjście z sytuacji niż wpadnięcie w tarapaty finansowe. To produkt bankowy, który ułatwia „wyjście na prostą”, jeżeli chodzi o spłatę wielu zobowiązań jednocześnie.

Do jego zalet zalicza się:

  • łatwiejszą logistykę w spłacie kredytów – jedna rata zamiast z kilku pozwoli ci sprawniej zapanować nad budżetem i zobowiązaniami;
  • więcej gotówki co miesiąc – na opłaty, ale i na przyjemności – np. wakacje;
  • łatwy dostęp do tego typu produktów bankowych – dla osób z nieskazitelną historią BIK oraz ze zdolnością kredytową.

Kredyty są od tego, aby je spłacać, a nie od tego, aby się nimi martwić. Dlatego jeżeli czujesz, że raty, które płacisz, to dla ciebie za dużo, pomyśl ich konsolidacji. Jedno, niższe comiesięczne zobowiązanie względem banku to sposób na finansowych oddech i na więcej gotówki na bieżące wydatki. Jeszcze więcej, szczegółowych informacji o tym kredycie znajdziesz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%