Zamknij

Bariery przemysłowe – jak je stosować, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo?

10:19, 08.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 08.03.2024

Wybór dobrej jakości barier przemysłowych spełniających odpowiednie normy to podstawa zabezpieczenia obiektów przemysłowych, ale żeby osiągnąć pożądany poziom zabezpieczenia, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Nie zawsze są one jednak zupełnie oczywiste.

Jak wysoka powinna być bariera?

Barierki przemysłowe nie są w pełni znormalizowane, jeśli chodzi o wysokość. Z tego też powodu istotne jest, aby dobrać je właściwie do konkretnej sytuacji. Jeśli mają wygradzać na przykład wyłącznie toki komunikacji pieszej, mogą być nieco niższe niż wtedy, kiedy trzeba uwzględnić także ruch kołowy. Barierka przemysłowa może w celu zapewnienia lepszej widoczności mieć dodatkowe poprzeczki na różnych wysokościach lub być wypełniona panelami, a rzadziej siatką. U dystrybutora dla-przemyslu.pl/8-bariery-przemyslowe można przyjrzeć się wielu popularnym typom wygrodzeń, które zapewnią prawidłowe wydzielenie przestrzeni zamkniętych.

Jak dokładnie należy wydzielić przestrzeń?

Niektóre bariery przemysłowe można zainstalować w taki sposób, że utworzą one nieprzerwane wydzielenie, natomiast częściej używa się pojedynczych paneli, które można ustawić w dowolnej odległości od siebie. Praktycznie każdy producent barier przemysłowych ma też w swojej ofercie modele narożne, które pozwalają lepiej zabezpieczyć wybrane miejsca. To, jak „szczelna” będzie kompletna bariera, zależy od tego, jaką konkretnie funkcję ma spełniać. Przerwy między kolejnymi elementami wygrodzenia mogą być większe, jeśli bariera przemysłowa spełnia głównie funkcję sygnalizacyjną, natomiast jeśli ma stanowić fizyczną ochronę na przykład przed najechaniem przez pojazdy kołowe, odstępy między kolejnymi panelami należy zmniejszyć.

Kluczowy jest montaż i regularna kontrola

Pod względem użytkowym barierki przemysłowe są dość jednolitą kategorią produktów, natomiast na finalny poziom bezpieczeństwa w dużej mierze wpływa sposób ich montażu. Co do zasady jest to możliwe tylko na stabilnym i trwałym podłożu, choć oczywiście istnieją sposoby dodatkowego jego wzmocnienia, jeśli wymagają tego warunki lokalne.

Istotne jest także, aby do montażu zastosować właściwe elementy łączne. Kotwy najlepiej jest kupować raz z barierą od sprawdzonego dostawcy, a przy ich montażu przestrzegać dostarczonych instrukcji. Równie ważne jest również, żeby wykonywać regularne kontrole nie tylko wzrokowe samej bariery, ale także sprawdzać stabilność montażu, ponieważ z czasem może dochodzić do stopniowej degradacji podłoża i osłabienia integralności bariery.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%