Zamknij

Paweł Warot odwołany! Wielkie zaskoczenia i morze domysłów

10:30, 05.08.2023 Aktualizacja: 10:47, 05.08.2023
Skomentuj

"Z dniem 4 sierpnia 2023 roku dr Paweł Warot został odwołany ze stanowiska dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku."

- takiej treści ukazał się komunikat na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Żadnych więcej informacji uzyskać na razie nie można...

Nie mniej jednak wszyscy są zaskoczeni. Pracownicy gdańskiego oddziału Instytutu nie kryją zdziwienia. Informacja jak grom z jasnego nieba spadał na placówkę. Wcześniej nie pojawiały się żadne sygnały, które mogły by w jakikolwiek sposób świadczyć o "czarnych chmurach" nad dyrektorem Warotem.

Z jego mianowanie wiąże się spore zamieszanie. Uważany jest za wielkiego wroga poprzedniego sytemu i jako szef oddziału w Olsztynie zasłynął z wielu akcji lustracyjnych i pokazywania kto z czynnych oficjeli współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.

Nieoficjalnie mówi się, że wokół IPN Gdańsk pojawiły się jakieś nieścisłości wynikające z udostępniania materiałów lustracyjnych.

Dodatkowo są jeszcze kwestie "promowania się" z kontrowersyjnymi politykami regionu.

Sprawa może mieć również powiązanie z powrotem do Gdańska Adama Chlebowicza - dziennikarza i historyka, od 2005 do 2016 dyrektora Radia Plus w Gdańsku, w latach 2016-2017 dyrektora Programu III Polskiego Radia. Od czerwca 2017 r. najpierw wicedyrektor, a następnie dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

* * *

Paweł Warot

Od 17 stycznia 2022 roku, decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, pełniącym obowiązki Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku został dr Paweł Warot. W latach 2020-2022 był naczelnikiem olsztyńskiej Delegatury IPN.

Paweł Piotr Warot – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, publicysta i urzędnik państwowy.

W 2005 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2017 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obronił pracę doktorską na podstawie dysertacji „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie 1945-1956. Struktury, kadry, działalność”.

Pracę w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie rozpoczął w 2006 r. W latach 2018-2019 r. kierował Biurem Edukacji Narodowej w Oddziale IPN w Białymstoku. W latach 2020-2022 naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN.

W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniu totalitaryzmów XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii służb specjalnych, funkcjonowania mediów oraz uwikłaniu przedstawicieli elit we współpracę z reżimem komunistycznym.

Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań: Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność (2021), Radio Olsztyn 1952-1980 (2014), Olsztyńskie Zakłady Graficzne 1945-2015 (2015), współautor prac: Twarze olsztyńskiej bezpieki. Informator personalny kierownictwa UB i SB w Olsztynie (2007), Olsztyński »Czerwiec« ’89 (2009), Śladami zbrodni 1944-1956 (2012), Wbrew partii i cenzurze. Media podziemne w PRL. Studia i materiały (2012). Publikował m.in. w: „Dziejach Najnowszych”, „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, „Glaukopisie”, „Biuletynie IPN”, „Mrągowskich Studiach Humanistycznych”, „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Naszej Historii”, „Debacie”.

Zrealizował kilkadziesiąt autorskich audycji o tematyce historycznej, w tym w Polskim Radio Olsztyn „Z archiwum IPN”, a także wraz w katolickim Radio I w Białymstoku – audycje „Droga do II wojny światowej” i „II wojna światowa”. Współpracował z TVP 3 Białystok. Często bierze udział w audycjach PR Olsztyn w ramach cyklu „Leksykon Historyczny IPN”.

Współpracuje z NSZZ „Solidarność” (Region Warmińsko-Mazurski, Region Podlaski). Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współdziała też ze środowiskami dawnej opozycji antykomunistycznej, m.in. Stowarzyszeniem „Pro Patria”, Stowarzyszeniem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Stowarzyszeniem Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR”.

Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi (2020), Medalem Pro Memoria (2015).

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto IPN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzesiuCzesiu

2 0

Co za matoł pisał ten artykuł. Adam Hlebowicz nie Chleblowicz. Brawo dla Prezesa za odwołanie warota

23:38, 06.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%