Zamknij

Kriger: przelewy w euro mają docierać do odbiorców w całej UE w 10 sekund

17:30, 11.02.2024 PAP Aktualizacja: 00:07, 12.02.2024
Skomentuj PAP PAP

Parlament Europejski uchwalił nowe przepisy mające zapewnić natychmiastowe dotarcie przelewów w euro na rachunki bankowe klientów detalicznych i firm w całej UE. Ma to zajmować do 10 sekund niezależnie od pory dnia.

- To bardzo dobre rozwiązanie dla klientów banków. Zdarza się tak, że musimy za coś pilnie zapłacić, na przykład w sobotę. Dziś nawet jak dokonamy czynności płatnicze na naszym koncie, to w banku i tak księgowanie nastąpi dopiero w poniedziałek. Świat jest na takim etapie rozwoju elektronicznego, że taka czynność nie powinna stanowić problemu. Tylko kwestia odpowiedniego ustawienia procesów informatycznych. Banki będą musiały to zrobić. A my, klienci będziemy mieli komfort. Nie będzie już trzeba czekań na dni robocze. W końcu to system komputerowy pilnuje i realizuje transakcje. Jest to bardzo dobra decyzja - podkreśla Tyberiusz Kriger, radny Kartuz, informatyk.

Przelew natychmiast!

Zgodnie z rozporządzeniem natychmiastowe polecenie przelewu ma być dostępne niezależnie od dnia i godziny, a pieniądze muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Płatnicy powinni również być poinformowani w ciągu dziesięciu sekund o tym, czy przelane środki zostały udostępnione wskazanym przez nich odbiorcom. Tekst przyjęto 599 głosami za, przy 7 przeciw oraz 35 wstrzymujących się.

„Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia” – powiedział po głosowaniu sprawozdawca projektu, holenderski eurodeputowany Michiel Hoogeveen.

Państwa członkowskie nienależące do strefy euro również będą musiały stosować te zasady w przypadku rachunków oferujących już regularne transakcje w euro – skorzystają jednak z dłuższego okresu przejściowego. Poza tym będą mogły skorzystać ze specjalnego odstępstwa od dokonywania płatności w ciągu dziesięciu sekund dla takich rachunków poza godzinami pracy, biorąc pod uwagę możliwe obawy o dostęp do płynności w euro.

Dostawcy usług płatniczych będą również musieli zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa transakcji - powinni dysponować solidnymi i aktualnymi mechanizmami wykrywania oszustw i zapobiegania im, aby uniknąć sytuacji, w której polecenie przelewu trafi na niewłaściwy rachunek z powodu oszustwa lub błędu. W tym celu dostawcy usług płatniczych działający w UE będą musieli niezwłocznie i bez żadnych dodatkowych opłat świadczyć usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Jako dodatkowe zabezpieczenie przed oszustwami, dostawcy usług płatniczych powinni umożliwić swoim klientom ustalenie maksymalnej kwoty przelewu natychmiastowego w euro, którą można łatwo zmodyfikować przed kolejną płatnością.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli dostawca usług płatniczych nie wywiąże się ze swoich obowiązków w zakresie zapobiegania oszustwom i spowoduje to szkody finansowe, klient może zażądać od niego odszkodowania.

Dostawcy usług płatniczych oferujący natychmiastowe przelewy powinni również sprawdzić, czy którykolwiek z ich klientów podlega sankcjom lub innym środkom ograniczającym związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Opłaty stosowane przez dostawcę usług płatniczych w odniesieniu do natychmiastowych transakcji polecenia przelewu w euro nie mogą być wyższe niż opłaty stosowane w przypadku transakcji nie natychmiastowych.

Tekst, uzgodniony już z państwami członkowskimi UE, aktualizuje obecne zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%