Niepewna sytuacja geopolityczna na świecie powoduje, że przedstawiciele państw coraz częściej spotykają się, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, transformacji sił zbrojnych oraz współpracy. W czwartek, 11 października, w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej.
Wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny to tylko niektóre wyzwania, z którymi mierzy się współczesny świat. Dlatego tak ważna jest współpraca, dialog z sojusznikami, aby budować silną wspólnotę.
W czwartkowym spotkaniu udział wzięli generałowie: Wiesław Kukuła, szef sztabu Wojska Polskiego, słowacki generał Daniel Zmeko i węgierski generał Gábor Böröndi oraz I zastępca czeskiego szefa sztabu gen. broni Miroslav Hlaváč.
- Cieszę się, że mogliśmy dziś wymienić się swoimi spostrzeżeniami nt. sytuacji bezpieczeństwa, która z pewnością nie pozostaje bez znaczenia dla całej Europy. W dalszym ciągu mierzymy się z agresją rosyjską na Ukrainę. Konsekwencje wrogich działań rosyjskich są odczuwalne na całym świecie – podkreślił generał Wiesław Kukuła.
Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej podczas pierwszej sesji w Gdyni omówili kluczowe kwestie bezpieczeństwa w regionie. Rosyjska agresja na Ukrainę wciąż wpływa na stabilność całej Europy, a jej konsekwencje są odczuwalne w różnych przestrzeniach życia.
Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej podczas pierwszej sesji w Gdyni omówili kluczowe kwestie bezpieczeństwa w regionie. Rosyjska agresja na Ukrainę wciąż wpływa na stabilność całej Europy, a jej konsekwencje są odczuwalne globalnie. Współpraca V4 ma istotne znaczenie dla… pic.twitter.com/YB1a49tjO6
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) October 10, 2024
Istotnym punktem dyskusji okazały się również kwestie transformacji zbrojnej, która jest nieodłącznym elementem skutecznej obrony.
- Omówiliśmy niektóre dylematy związane z zarządzaniem personelem, procesem rekrutacji, talentami, a także z ideą Taktycznej Grupy Bojowej Przyszłości i ćwiczeń eksperymentalnych umożliwiających sprawdzenie nowego modelu organizacyjnego poddziałów bojowych przy użyciu nowo pozyskanego sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych i przełomowych technologii – powiedział szef SGWP.
Spotkanie dopełniła możliwość obserwacji szkolenia jednostki wojskowej Formoza, zrealizowanego wraz z żołnierzami z Czech, Słowacji i Węgier.
Stanowi to kolejny dowód na to, że jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy w obszarach, gdzie nasze interesy są zbieżne – powiedział szef SGWP po zakończeniu ćwiczenia.
Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 15 lutego 1991 roku, kiedy to Polska, Węgry i Czechosłowacja podpisały deklarację wyszehradzką. W ramach współpracy ustalono, że państwa będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania oraz wspierać wzajemne dążenia na arenie międzynarodowej.
Obecnie spotkania Grupy Wyszehradzkiej odbywają się cyklicznie, a przewodnictwo sprawowane jest kolejno przez każde państwo (od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku). Od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. prezydencję sprawuje Polska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz