Kolejne siedem czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej dotarło w piątek drogą morską do portu w Gdyni - poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Czołgi trafią do 20 Brygady Zmechanizowanej - oświadczył.
Umowa wykonawcza na czołgi K2 przewiduje zakup 180 tych wozów za 5,8 mld USD. Zgodnie z umowa ramową, docelowo zakładająca zakup 1000 tych czołgów, 820 wozów zamawianych w dalszym etapie ma być wyprodukowanych na licencji w Polsce.
Kolejne 7 czołgów #K2 Black Panther z ??Korei Płd. dotarło dziś drogą morską do portu w Gdyni. Czołgi trafią teraz do 20 Brygady Zmechanizowanej. pic.twitter.com/ubxIsIwjut
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) May 19, 2023
* * *
W Kaliszu będą produkowane podzespoły - skomentował w sobotę dla PAP prezes zarządu WSK "PZL-Kalisz" Jacek Jankowski podpisanie umowy o utworzeniu konsorcjum polsko-koreańskiego.
Jak podkreślił prezes WSK "PZL-Kalisz" Jacek Jankowski, kontrakt będzie się wiązać z transferem najnowocześniejszych technologii i linii produkcyjnych do kaliskiego zakładu.
"To bardzo pomoże firmie, pozwoli w szybkim tempie wejść na wyższy poziom technologiczny i produkcyjny" - powiedział.
Jankowski wyjaśnił. że kontrakt ma charakter wieloletni - podzespoły będą wciąż produkowane z uwagi na okres żywotności pojazdów, który jest szacowany na 20, 30 lat.
Zdaniem prezesa WSK "PZL-Kalisz kontrakt wpłynie nie tylko na unowocześnienie zakładu, ale także na zwiększenie zatrudnienia i gwarancję pracy dla obecnych pracowników.
"Będę zmuszony rozpocząć szeroką rekrutację z uwagi na to, że przy obecnym stanie załogi nie mógłbym sprostać temu projektowi. Zatrudnienie się zwiększy, przez co firma będzie rosła" - przekazał Jankowski.
Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały w piątek umowę o utworzeniu konsorcjum. Jego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL, które mają powstać w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej.
Produkcja czołgów i elementów składowych będzie odbywać się w Stalowej Woli i Kaliszu.
Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym krajowym partnerem polskiej armii w obszarze utrzymania, serwisu, napraw i modernizacji praktycznie każdego typu uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
WSK "PZL-Kalisz" S.A. jest zakładem produkcyjnym działającym głównie w branży lotniczej. Obecnie w zakładzie i spółce od niej zależnej zatrudnione są łącznie 594 osoby. Zdaniem prezesa produkcja podzespołów na potrzeby czołgów K-2PL powinna ruszyć w 2025 roku.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
gn/ mj/
0 0
do wojny w Ukraine?