Zamknij

Związek Gmin Pomorskich chce zmian w przepisach. Dość aneksji terenów sąsiednich gmin!

09:05, 16.05.2025 Aktualizacja: 09:09, 16.05.2025
Skomentuj

„Zapraszamy do zapoznania się z treścią apelu Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Pomorskich! W dokumencie wzywamy do podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o samorządzie gminnym w zakresie granic jednostek samorządu terytorialnego.” - informuje samorządowa organizacja.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach na Pomorzu znów głośno zrobiło się o aneksjach i zaborach części jednych gmin przez drugie. Przoduje Słupsk, ale do grona zaborców dołączyły również Ustka i Lębork.

Teraz chce to zrobić Reda!

„Niestety, obecne przepisy często prowadzą do konfliktów między samorządami zamiast wspierać współpracę i budowanie partnerstw w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Nasze motto to „POMORSKIE - łączy nas SAMORZĄD”.

Właśnie dzięki wspólnej pracy, dialogowi i zaufaniu możemy tworzyć lepszą przyszłość wspólnoty samorządowej.” - podkreśla Związek Gmin Pomorskich.

Stanowisko organizacji jest jasnym sygnałem dla burmistrza Redy Mateusza Richerta, że to co planuje zrobić nie ma akceptacji ZGP.

Jego działania już doprowadziły do konfliktów pomiędzy mieszkańcami, ale przede wszystkim zniszczyły dobrosąsiedzkie stosunki pomiędzy Redą a gminą Puck, które panowały za poprzedników kierujących tymi samorządami.

Rowy melioracyjne, których nie ma

Z drugiej strony opowieści o inwestycjach i „ratowaniu” szkoły podstawowej w Rekowie Górnym należy póki co między bajki włożyć. Reda nie ma na to pieniędzy! Zaciąganie kredytów tylko zbliża miasto do cienkiej granicy „bankructwa”. I cały czas nad burmistrzem wiszą potencjalne wielomilionowe odszkodowania, które mogą pojawić się jako wyroki sądowe... będące konsekwencją brnięcia w kłamstwo o rowach melioracyjnych.. Tak, o rowach!!! Przypadek opisywany wcześnie nie jest jedyny...

* * *

Poniżej Apel ZGP

Apel Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Pomorskich z dnia 9 kwietnia 2025 r. o podjęcie prac legislacyjnych w zakresie zmiany przepisów ustawy o samorządzie gminnym dotyczących zmian granic jednostek samorządu terytorialnego

Związek Gmin Pomorskich wzywa wszystkie osoby oraz instytucje zaangażowane w proces stanowienia prawa, a także podmioty, których celem jest poprawa jakości sprawowania władzy publicznej oraz rozwój samorządności, do podjęcia lub wsparcia działań zmierzających do nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w zakresie dotyczącym procedury zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa określa wytyczne zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa, niemniej jednak stopień ich ogólności zapewnia Radzie Ministrów swobodę graniczącą z dowolnością. Obecne przepisy prawa są źródłem konfliktów między samorządami, zastępując dotychczasową współpracę i budowanie partnerstw w rozwiązywaniu problemów. Nie zapewniają wystarczającej ochrony interesów wspólnot samorządowych oraz nie respektują w dostatecznym stopniu głosu obywateli, co jest sprzeczne z zasadami demokracji i samorządności lokalnej.

Liberalne regulacje w zakresie zamian granic gmin sprawiają, że kluczowe argumenty merytoryczne oraz opinie mieszkańców są często pomijane, a decyzje podejmowane są w sposób uznaniowy, co prowadzi do destabilizacji samorządów. Wskutek obecnie obowiązujących przepisów, gminy nie mają zapewnionej stabilności terytorialnej, co prowadzi do niepewności oraz utrudnia długofalowe planowanie i rozwój.

Ciągłe zagrożenie zmianami granic administracyjnych hamuje inwestycje oraz osłabia zaufanie obywateli do instytucji samorządowych. Brak poczucia bezpieczeństwa podważa podstawy samorządności, uniemożliwiając skuteczną realizację polityki rozwojowej.

Zmiany granic powinny odbywać się tylko w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.

W związku z powyższym, wzywamy do pilnego podjęcia działań legislacyjnych mających na celu:

1. Ograniczenie częstotliwości inicjowania postępowań o zmianę granic administracyjnych w trybie wnioskowym - nie częściej niż raz na 5 lat.

2. Wzmocnienie roli konsultacji społecznych w procedurze dokonywania zmian granic gmin, tak aby głos mieszkańców miał wiążący charakter.

3. Ustalenie szczegółowych wymogów formalnych dla wniosków o zmianę granic gmin, uwzględniających ich konsekwencje ekonomiczne, społeczne i infrastrukturalne.

4. Przyznanie statusu strony w postępowaniu legislacyjnym gminie, której zmiana terytorialna dotyczy, zapewniając możliwość aktywnego uczestnictwa w procesie decyzyjnym.

5. Określenie zasad i trybu przekazania mienia komunalnego w związku ze zmianą granic gmin, w celu uniknięcia konfliktów w zakresie własności i odpowiedzialności za majątek publiczny.

6. Wprowadzenie jasnych zasad rozliczeń finansowych między gminami w przypadku zmiany granic, w celu uniknięcia konfliktów w zakresie własności i odpowiedzialności za majątek publiczny.

7. Zapewnienie gminom ochrony sądowej w sprawach dotyczących legalności i prawidłowości przeprowadzanych zmian granic, co pozwoli na skuteczne dochodzenie swoich praw.

8. Wstrzymanie procesów zmian granic, które już zostały zainicjowane do czasu uzgodnienia nowych przepisów w tym zakresie. Zwracamy się z apelem o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych, które zapewnią stabilność terytorialną jednostek samorządu terytorialnego, wzmocnią demokrację lokalną oraz zagwarantują lepsze warunki dla długofalowego rozwoju gmin.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wojna o...wojna o...

0 0

... "owieczki" nie dotyczy jedynie religii.

Owieczki to dochody i o to idzie gra...

09:20, 16.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%