Zamknij

Osowicka: od 1 września mają zmienić się lekcje WF

06:56, 01.05.2025 Aktualizacja: 07:23, 01.05.2025
Skomentuj foto freepik.com foto freepik.com

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF-u – to główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego. „Trzeba zrobić wszystko, żeby młodzież się ruszała, żeby sport był popularny" – uważa ministra edukacji Barbara Nowacka.

- Dostosowania zajęć wychowania fizycznego to postulat, o którym nauczyciele WF-u mówią od dziesiątek lat. Sztywna podstawa programowa narzucająca często ćwiczenia, które są mało atrakcyjne, demotywuje. Nauczyciele wychowania fizycznego powinni mieć więcej możliwości kreatywnego prowadzenia zajęć. Dzieci i młodzież mają swoje ulubione dyscypliny i dużo chętniej biorą udział w takich zajęciach, na które mają wpływ. Oczywiście wszystko musi być optymalnie dostosowane do rozwoju i procesu dojrzewania. Jednak kładzenie większego nacisku na pracę nad wszystkimi mięśniami, a jednocześnie dawanie możliwości ćwiczącym uczniom budowania strategii w trakcie gier zespołowych może przynieść więcej korzyści niż rzut piłką lekarską. Moim zdaniem odejście od sztywnych ram podstawy programowej to dziś konieczność! - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice, która doskonale wie, co mówi. Od lat jest współorganizatorką zawodów wieloboju.

Poniżej fotorelacja z ubiegłorocznych XV zawodów.

[FOTORELACJA]11119[/FOTORELACJA]

Na antenie Programu III Polskiego Radia ministra edukacji Barbara Nowacka mówiła o opracowanych przez zespół ekspercki rekomendacjach dla podstawy programowej z wychowania fizycznego. Zaznaczyła, że zespół skłania się ku częstszej aktywności dzieci na świeżym powietrzu i wprowadzenia rozwiązań dla uczniów, którzy nie ćwiczą w danym dniu.

„Czujesz się dzisiaj gorzej? Odpracuj to, robiąc kroki” – powiedziała ministra.

Nowa podstawa programowa ma też uwzględniać różnorodność dyscyplin sportowych tak, by „dzieciaki mogły korzystać z różnych form sportu, a nie tylko (…) ciągle grać w jedną grę”.

„Ciągle uczymy się siatkówki, a nie wszyscy są fanami siatkówki. Inni lubią koszykówkę, inni lekkoatletykę, inni chcieliby taniec" – wyjaśniła Nowacka.

W odpowiedzi na pytanie, czy szkoły są gotowe do wprowadzenia zmian, ministra stwierdziła, że „nie wszystkie sporty potrzebują (…) wielkiej infrastruktury”.

„Bardzo często wystarczy wyjść na już istniejące boisko, ćwiczyć z młodzieżą” – wyjaśniła Nowacka.

Zmiany w podstawie programowej z wychowania fizycznego ministra edukacji zapowiedziała w zeszłym roku na konferencji dot. kompetencji ruchowych dzieci i młodzieży. W trakcie prezentacji ministra wyjaśniła, że nowa podstawa programowa powinna być dostosowana do realnych potrzeb i możliwości.

„Nie chodzi o to, żeby nauczyciel rzucił piłkę albo wstawił ocenę, tylko żeby nauczył w sposób realny tych ćwiczeń czy tych rzeczy, które pozwalają nabyć odpowiednie kompetencje. Cieszę się z tej decyzji pani minister o zmianie podstawy programowej i na pewno ministerstwo sportu w tej sprawie będzie odgrywało aktywną rolę” – mówił o decyzji Nowackiej minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.

W skład zespołu opracowującego nową podstawą programową wychowania fizycznego weszli m.in. nauczyciele WF-u, trenerzy i utytułowani sportowcy. W rozmowie z PAP na początku marca br. ministra zapewniała, że podstawa powinna zostać opublikowana i trafić do konsultacji „w najbliższych dniach".

Zgodnie z informacją resortu, nowa podstawa programowa ma wejść w życie już 1 września 2025 r.

ksc/ joz/ mc/


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%