Zamknij

"Bez gorzały i browara!" Gdańsk planuje wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. A Gdynia?

16:14, 20.01.2025 Aktualizacja: 17:51, 20.01.2025
Skomentuj foto coke42/pixabay.com foto coke42/pixabay.com

W piątek biuro prasowe Gdańska poinformowało, że w I kwartale br. miasto planuje skierować pod obrady rady miasta projekt uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00. Zakaz ma wejść w życie 1 września 2025 r. i obejmie całe miasto, w tym stacje benzynowe.

W Polsce nocny zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje między innymi w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Zakopanem. Teraz ma dołączyć Gdańsk, w którym już w 2022 roku wprowadzono nocną prohibicję w rejonie Śródmieścia.

W Gdyni...

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni z 28 maja 2008 r. ustalono zasady usytuowania na terenie miasta miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz miejsc przeznaczonych do ich spożycia.

Według § 2 uchwały:

Na terenie Miasta Gdynia wprowadza się w następujących miejscach zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

1. na terenie obiektów sportowych, w czasie masowych imprez sportowych,

2. na terenach rekreacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży (place zabaw),

3. w pomieszczeniach wspólnych budynków (np. na klatkach schodowych, w piwnicach) oraz na posesjach wokół budynków,

4. na parkingach,

5. na kąpieliskach i plażach poza wyznaczonymi miejscami, przeznaczonymi do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów,

6. na terenie targowiska,

7. w barach mlecznych,

8. na cmentarzach."

Uchwała uwzględnia zmieniające się przepisy, zmianę lokalizacji jednostek gminnych oraz formy spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Gdyni, zwłaszcza młodzież.

Innych rozwiązań na razie nie bierze się pod uwagę. W każdym razie Gdynia nie rozważa wprowadzenia nocnej prohibicji.

Bez alkoholu w Gdańsku

W I kwartale tego roku radni będą głosowali nad uchwałą o wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. W planach miasta jest również oddalenie punktów sprzedaży alkoholu od m.in. szkół.

Planowane jest także wprowadzenie zasad lokalizacji sklepów sprzedających alkohol. Od 1 stycznia 2026 r. będą one musiały znajdować się co najmniej 75 metrów od miejsc chronionych, jak placówki dla bezdomnych, ośrodki leczenia uzależnień, domy pomocy społecznej, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (z wyjątkiem szkół dla dorosłych).

Trzecia z uchwał dotyczyć będzie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu: 850 zezwoleń na alkohole typu piwo, 850 zezwoleń na alkohole typu wino i 800 zezwoleń na alkohole wysokoprocentowe (ta liczba zostanie zmniejszona z 825).

Urząd podał, że plan zmian w lokalnej polityce alkoholowej powstaje w odpowiedzi na liczne sygnały o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu.

"Słuchając m.in. głosu mieszkańców miasto podejmuje działania na rzecz poprawy jakości życia, bezpieczeństwa i zdrowia publicznego" - podało biuro prasowe miasta.

Projekty uchwał zostały przesłane do rad dzielnic, Rady Zdrowia Publicznego i do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Biuro prasowe podało, że choć nie jest to wymagane przepisami, miasto zdecydowało się na konsultacje. Opinie rad dzielnic będą zbierane przez 30 dni, a następnie przeanalizowane przed przesłaniem uchwał do Rady Miasta Gdańska. (PAP)

 

pm/ joz/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%