Zamknij

Płaskorzeźba patrona skrzeszewskiej szkoły odsłonięta

09:10, 14.11.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: zukowo.pl Aktualizacja: 10:39, 14.11.2024
Skomentuj

To był ważny dzień dla skrzeszewskiej społeczności. Przed szkołą odsłonięto postument z płaskorzeźbą Patrona Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie im. ks. dr. Stanisława Sychowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się jeszcze w szkole. Tam zebrani wysłuchali przemówień m.in. Burmistrz Gminy Żukowo Mariol Zmudzińskiej i Dyrektor Szkoły w Skrzeszewie Katarzyny Firkowskiej. Burmistrz nawiązała do swojego przemówienia z obchodów 11 listopada, podkreślając jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom.

Następnie już przed budynkiem szkoły Burmistrz Mariola Zmudzińska wraz z Sołtys Skrzeszewa Elżbietą Klinkosz odsłoniły wspominaną płaskorzeźbę. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.

Chwilę później obchody ponownie przeniosły się do szkoły, tam w trakcie programu artystycznego publiczności zaprezentowały się dzieci ze skrzeszewskiej placówki oraz gdański zespół Rezonans.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. radni Adam Stromski i Wojciech Kankowski, Tomasz Serkowski Prezes OSP Skrzeszewo, Tomasz Kocent Prezes Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego, Krystyna Rogalewska Prezes ZKP w Żukowie, Sołtys Babiego Dołu Monika Hinc oraz licznie zabrani mieszkańcy Skrzeszewa.

* * *

Ks. dr Stanisław Sychowski to postać wielce zasłużona dla parafii, którą kierował, czyli parafią pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.

Sychowski Stanisław ks. (1869-1921)

Urodził się 9 lipca 1869 r. w Skrzeszewie k. Żukowa na Kaszubach. Jego rodzice Jan i Maria z Dekowskich byli właścicielami niewielkiego majątku. Do gimnazjum uczęszczał w Gdańsku i Wejherowie. W 1887 r. zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia  w Seminarium Duchownym  w Pelplinie, a następnie w Würzburgu i Monastyrze, gdzie uzyskał stopień doktora (1884). Rozpoczął posługę duszpasterską jako wikary początkowo w Gołubiu, potem w Gniewie i w Komórsku. Tam powołał do życia Towarzystwo Śpiewu i był dyrygentem chóru. W 1896 r. przybył do Śliwic. Z przybyciem do Śliwic ks. Sychowskiego życie parafii ożyło. Kontynuował dzieło swego poprzednika ks. Teofila Krzeszowskiego, który założył w Śliwicach  Bank Ludowy, Towarzystwo Rolnicze, bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych i chór „Orfeusz”. Dobrze prosperujący Bank Ludowy wybudował Dom Polski, w którym skupiało się bogate życie kulturalno – oświatowe  -  spotkania, koncerty, przedstawienia teatralne, zabawy.

Ks. Sychowski zmarł 9 lipca 1921 r. w Byszewie. W uznaniu zasług, mieszkańcy Śliwic główną ulicę wsi nazwali jego imieniem. 

* * *

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: zukowo.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ładnie Ładnie

0 0

Elegancko wyszło. 15:43, 14.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%