Zamknij

Osowicka: MRPiPS zaproponowało nowe standardy opieki w żłobkach; jest projekt rozporządzenia

22:10, 29.10.2024 Aktualizacja: 22:39, 29.10.2024
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało wprowadzenie nowych standardów opieki nad dziećmi do lat trzech. Standardy dotyczą pracy z dziećmi, organizacji pracy personelu oraz współpracy z rodzicami. Projektowane przepisy obejmą żłobki, kluby dziecięce oraz opiekunów dziennych.

- Podnoszenie jakości opieki nad najmłodszymi to dziś procedury niezbędne. Istotne jest również to, by rząd przygotował narzędzia wprowadzenia propono9wanych standardów. Chodzi o przeszkolenie odpowiedzialnych za to urzędników w samorządach. Nadzór prowadzony na placówkami zajmującymi się dziećmi do lat 3 musi być odpowiednio przeszkolony, by wiedzieć co ma monitorować i względnie sprawdzać. Zakres potencjalnych interwencji musi wynikać z jasno określonych przepisów wykonawczych. Bez tego może dojść do chaosu. Mówię o kwestiach psychologicznych i pedagogicznych, bo to one są wyznacznikiem standardów - odkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3. Obowiązek wdrożenia nowych przepisów obejmie: podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce, podmioty zatrudniające dziennego opiekuna oraz dziennych opiekunów prowadzących działalność na własny rachunek. 

„Celem wprowadzenia ujednoliconych i obligatoryjnych standardów jest zapewnienie rodziców o umieszczaniu dziecka w instytucji opieki o potwierdzonym standardzie jakości opieki i edukacji” – wskazano w uzasadnieniu. „Projekt zakłada, że standardy opieki uwzględniają potrzeby małych dzieci, które wykraczają poza samą potrzebę opieki i dotyczą w szczególności ich rozwoju fizycznego, psychologicznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego” – dodano.

Zaproponowane przepisy obejmują standardy niezbędne, które każda placówka będzie musiała wdrożyć oraz standardy fakultatywne podnoszące jakość oferowanych usług.

MRPiPS zaznaczyło, że w projektowanym rozporządzeniu zaproponowano takie określenie standardów niezbędnych, „aby ich spełnienie było możliwe bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez podmioty prowadzące instytucje opieki”.

Zgodnie z projektem, nowe standardy zostaną prowadzone w obszarach dotyczących pracy z dziećmi, organizacji pracy personelu oraz współpracy z rodzicami.

„Podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy, podmiot zatrudniający dziennego opiekuna oraz dzienny opiekun prowadzący działalność na własny rachunek, uwzględniając standardy niezbędne oraz standardy podnoszenia jakości kierują się potrzebami wszystkich dzieci, w szczególności biorąc pod uwagę potrzeby dzieci pochodzących z rodzin należących do mniejszości narodowych lub etnicznych, dzieci z rodzin zróżnicowanych językowo i kulturowo, dzieci z rodzin migrantów, dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci wymagających szczególnej opieki oraz dzieci z niepełnosprawnościami” – wskazano w projekcie rozporządzenia.

Zgodnie z proponowanymi przepisami standardy w zakresie organizacji pracy personelu obejmują m.in. doskonalenie świadczonych usług, systematyczne monitorowanie i ewaluacja prowadzona „w atmosferze szacunku i zaufania”.

„Personel tworzy warunki umożliwiające rodzicom włączanie się w życie instytucji opieki oraz daje im możliwości podnoszenia kompetencji rodzicielskich” – wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r., aby zapewnić podmiotom czas na dostosowanie się do nowych regulacji.

Rozporządzenie stanowi wypełnienie kamienia milowego A57G – Wdrożenie standardów jakości opieki nad dziećmi, w tym wytycznych edukacyjnych oraz standardów usług opiekuńczych dla dzieci do lat 3, zapewniających wysoką jakość, w tym edukacyjną i opiekuńczą, realizowanego w ramach KPO.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%