Zamknij

Dudziński: wyobraźmy sobie, że plany Wendy zostałyby zniweczone, zupełnie zmienione przez np. następny rząd

19:51, 24.07.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/Fot. Magdalena Czernek Aktualizacja: 19:59, 24.07.2024
Skomentuj

161. rocznica urodzin budowniczego gdyńskiego portu

Był wizjonerem i wybitnym inżynierem. To on wykonał projekt i koordynował budowę gdyńskiego portu. 23 lipca mija 161. rocznica urodzin inżyniera Tadeusza Wendy. Z tej okazji Gdynia świętowała. Przy pomniku inżyniera odbyły się oficjalne uroczystości.

"Oddaliśmy cześć jednemu z największych wizjonerów i budowniczych niepodległej Polski. Temu, który był budowniczym gdyńskiego Portu - okna na świat i zalążkiem powstającej metropolii - Gdyni. Dziś przypada 161 rocznica urodzin inż. Tadeusza Wendy

To teraz wyobraźmy sobie, że plany Wendy zostałyby zniweczone, zupełnie zmienione przez np. następny rząd i gdzie dziś byśmy byli bez Portu albo z jakąś prowizorką?

To czysta analogia do dzisiejszej sytuacji z CPK. Stąd, moje zaangażowanie w zbiórkę podpisów pod projektem ustawy #TakDlaCPK wraz z ruchem Tak dla Rozwoju."

- podsumował wydarzenie rocznicowe Marek Dudziński, radny miasta Gdyni.

Inżynier Tadeusz Wenda zapisał się w historii naszego miasta złotymi zgłoskami.

Dzięki niemu powstało okno na świat II Rzeczypospolitej – gdyński port.

We wtorek, 23 lipca na ostrodze molo Rybackiego, gdzie znajduje się pomnik inżyniera, odbyły się oficjalne obchody 161. rocznicy jego urodzin.Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Aleksandra Kosiorek – prezydentka Gdyni, Emil Rojek – wicewojewoda pomorski oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezeska Portu Gdynia.

Tadeusz Wenda to postać szczególna dla historii Gdyni. Nie byłoby nas tutaj dzisiaj, gdyby nie jego wizjonerstwo. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem  Kawalerskim Legii Honorowej. Był także prezesem Towarzystwa Techników w Gdyni oraz Towarzystwa Polsko-Francuskiego. Inżynier Tadeusz Wenda symbolizuje to, co dla Gdyni było źródłem sukcesu – wizjonerstwo, odwagę, konsekwencję i pracowitość. Kiedy powstawał port, Wenda niemal mieszkał na terenie budowy, aby osobiście ją nadzorować. Jest to więc historia o jego ogromnym poświęceniu i zaangażowaniu w ten projekt. Gdynia jest i była cudem. Jej budowa to dowód wizjonerstwa, a naszym zobowiązaniem jest, aby o ten cud dbać i aby to wizjonerstwo w pracy miasta szanować i kontynuować – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydentka Gdyni.

Tadeusz Wenda – wybitny inżynier, konstruktor, specjalista od komunikacji, również budowniczy kilku innych portów. To jemu zawdzięczamy powstanie portu w Gdyni. Ten projekt zapoczątkował odbudowę państwa polskiego. Port Gdynia – wtedy właściwie jedyny port morski, który umożliwiał nam kontakt ze światem. Dzisiaj to jeden z najważniejszych portów Morza Bałtyckiego. Ma kluczowe znaczenie dla województwa pomorskiego i kraju. Żeby ten port i miasto mogły się dalej rozwijać, potrzebne są działania. Myślę tutaj przede wszystkim o budowie Drogi Czerwonej, której koncepcja jest w przygotowaniu. Zapadła też decyzja, że najpóźniej do 2032 roku musi powstać, by port mógł się rozwijać – powiedział Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

Podczas budowy portu inżynier Wenda spotykał się z wieloma przeciwnościami. To nie było tak, że wszyscy w ówczesnej Polsce – nawet ci, którzy twierdzili, że budowa portu i Gdyni to ikoniczne dla niepodległości ekonomicznej projekty – popierali to, co się tu dzieje. Miał przeciwko sobie wielu. Obrony często musiał szukać za granicą, bo w kraju jej nie znajdował. Jednak pozostał niezłomny i na wszystkie pytania, dlaczego to robi, odpowiadał: „Dla Polski to robię”. To dla nas wielki wzór, a przed nami również wiele wyzwań, które łączą w sobie potencjał inwestycyjny z wyzwaniami nie tylko ekonomicznymi, ale i tymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że duch i pamięć inżyniera Wendy będą dla nas dobrą wskazówką na tej drodze – podkreśliła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezeska Portu Gdynia.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem budowniczego gdyńskiego portu. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/Fot. Magdalena Czernek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%