Zamknij

Rozstrzelany w Piaśnicy, czyli Kosiorek prezenty rozdaje

09:27, 06.06.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/Fot. Magdalena Czernek Aktualizacja: 09:36, 06.06.2024
Skomentuj

W poniedziałek, 3 czerwca, w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się spotkanie prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek z konsul generalną Niemiec Cornelią Pieper. Celem spotkania było zapoznanie się i określenie dalszej współpracy między Gdynią, a jej miastem siostrzanym, niemiecką Kilonią.

Konsul generalna Niemiec Cornelia Pieper złożyła Aleksandrze Kosiorek wizytę kurtuazyjną. Pogratulowała sukcesu wyborczego i objęcia stanowiska prezydenta Gdyni, a także złożyła najserdeczniejsze życzenia. 

Dalsza część rozmowy dotyczyła zacieśnienia więzów między Gdynią, a jej miastem siostrzanym, czyli niemiecką Kilonią. Panie rozmawiały o współpracy dotyczącej nie tylko wymiany naukowej i architektonicznej w aspekcie gdyńskiego modernizmu, ale również  kulturalnej.

I wszystko zapewne byłoby w porządku, gdyby nie jeden fakt...

Prezydentka Gdyni przekazała pani Konsul podarek. Była nim grafika przedstawiająca Kamienicę Hundsdorffów w Gdyni mieszczącą się na rogu ulic Starowiejskiej i Abrahama, która została zbudowana w latach 1932-1935 przez rodzinę Hundsdorffów właśnie. Od 1987 widnieje w rejestrze zabytków.

Jej pierwszym właścicielem był Juliusz Hundsdorff.

Zamordowany przez Niemców

Juliusz Hundsdorff po zajęciu Gdyni przez Niemców został aresztowany, jako jeden z tak zwanych „zakładników gdyńskich”. Po uwolnieniu pozostał w mieście, jednak 27 października 1939 roku Niemcy aresztowali go ponownie. W dniu narodowego święta Polaków, 11 listopada 1939 Juliusz Hundsdorff, wraz grupą ponad 300 osób został zamordowany przez Niemców w Lasach Piaśnicy.

Być może wybierając obrazem sugerowano się tym, ze właśnie w tej kamienicy Gdyński Dialog przygotowywał się do wyborów samorządowych organizując spotkania z mieszkańcami miasta.

Jednak wręczanie Niemce widoku kamienicy, której właściciel został zamordowany przez Niemców właśnie w lasach piaśnickich w 1939 roku może być przez tych, którzy pamiętają ludobójstwo odebrana jako wielki nietakt.

Pokazuje to również, że gdyńscy urzędnicy nie mają pojęcia o okrutnych czasach okupacji niemieckiej i mordach dokonywanych przez Niemców na Polakach, nie tylko w Piaśnicy. Mordowano między innymi również w Szpęgawsku, Mniszku, Polach Igielskich koło Chojnic, Lasach Hopowskich i Mestwinowskich koło Kościerzyny, Lasach Skarszewskich, Lasy Kaliskich obok Kartuz.

W Piaśnicy zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Pomorza Gdańskiego. Zginęły tam również osoby przewożone koleją z terenów Trzeciej Rzeszy. Wśród nich były osoby chore psychicznie, przeciwnicy ideologii nazistowskiej oraz Polacy i Czesi mieszkający przed wojną na terenie Niemiec.

Egzekucje odbywały się w ramach akcji pod kryptonimem „Intelligenzaktion” oraz „operacji Tannenberg”. Działania w ramach tych akcji miały na celu przeprowadzenie eksterminacji polskiej warstwy przywódczej. Niemcy do warstwy tej zaliczali m.in: osoby duchowne, wyższych urzędników, nauczycieli, lekarzy, kupców, przedsiębiorców, właścicieli ziemskich, osoby z wyższym i średnim wykształceniem. Do kategorii warstwy przywódczej zaliczano również członków partii politycznych oraz stowarzyszeń krzewiących polskość. Wśród nich były takie organizacje jak np.: Polski Związek Zachodni, Towarzystwo byłych Powstańców i Wojaków, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy Kurkowe Bractwo Strzeleckie.

Dlatego właśnie należy uznać całą sytuację za potwarz w stosunku do pomordowanych i ich rodzin. Stwarza to bardzo niebezpieczną sytuację celowego zacierania historii.

Prezydent Aleksandra Kosiorek powinna odrobić lekcję z przeszłości Gdyni, zwłaszcza tej z okresu II wojny światowej, kiedy w Piaśnicy rozstrzelano pracowników ówczesnego gdyńskiego magistratu, a kolejnych gości z Niemiec najpierw powinna zawieść do Piaśnicy i pokazać im co tam się stało...

* * *

Juliusz Hundsdorff był jednym z założycieli Towarzystwa Kupców Samodzielnych. Pełnił funkcję skarbnika w pierwszym zarządzie. Był również członkiem zarządu Związku Towarzystw Kupieckich na Pomorzu. Należał do Polskiego Związku Zachodniego i Polskiego Czerwonego Krzyża Był radnym Rady Miejskiej w Gdyni.

Dziś kamienica nadal jest własnością rodziny Hundsdorffów.

* * *

Gdynia i Kilonia - współpraca od lat

Warto tu przypomnieć, że nadbałtycka Kilonia – miasto portowe w północnych Niemczech – już od dawna współpracuje z Gdynią. Ta kooperacja opiera się na „Porozumieniu ramowym” podpisanym 25 czerwca 1985 roku, zastąpionym zmodyfikowaną wersją z 7 lutego 1997 roku. Porozumienie dotyczy wzajemnej współpracy w zakresie gospodarki komunalnej, służby zdrowia i opieki społecznej, budownictwa komunalnego, przemysłu stoczniowego, kultury, sportu i turystyki. 

Wśród najważniejszych efektów współpracy Gdyni z Kilonią można wymienić m.in.: 

  • pomoc rzeczową na rzecz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, pogotowia ratunkowego, szpitali gdyńskich, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni, 
  • pomoc finansową na rzecz powodzian (2001) i uchodźców wojennych (2022), 
  • współpracę pomiędzy szkołami gdyńskimi, w tym z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni oraz Szkołą Muzyczną, 
  • przygotowanie projektu Parku Kilońskiego w Gdyni przy pomocy Biura Terenów Zielonych w Kilonii (1996/1997) oraz nadanie przez Radę Miasta Gdyni oficjalnej nazwy Park Kiloński terenowi przeznaczonemu na cele rekreacyjne oraz otwarcie Parku Kilońskiego w Gdyni (1999), 
  • coroczny udział miasta Gdyni w międzynarodowej imprezie Kieler Woche – stoisko gdyńskie z ofertą informacyjno-turystyczną oraz promujące regionalne rzemiosło, 
  • wizyty studyjne dot. księgowości i budżetu, planowania przestrzennego i zieleni miejskiej, smart city, polityki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, 
  • udział w imprezach sportowych (Igrzyskach Miast Bliźniaczych, wymianach międzyklubowych), 
  • organizację wystaw fotograficznych i wystaw obrazów/tkanin, spektakli teatralnych, występów zespołów muzycznych,
  • organizację konkursu „Rozszerzona rzeczywistość a edukacja” dla pełnoletnich gdynian – uczniów gdyńskich szkół średnich. Zwycięzcy konkursu w ramach nagrody wzięli udział w Hackathonie rozszerzonej rzeczywistości „Future Education”, który organizowała Kilonia – (wrzesień-listopad 2022). 

Sylwetka Cornelii Pieper 

Cornelia Pieper urodziła się 4 lutego 1959 roku w Halle/Saale. Od 2014 roku jest Konsulem Generalnym Niemiec w Gdańsku. Wcześniej, w latach 2009-2013 była Sekretarzem Stanu w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Koordynatorką rządu federalnego ds. międzyspołecznych relacji polsko-niemieckich oraz w latach 1998-2013 posłanką do Bundestagu; frakcja FDP (Przewodnicząca i Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty, Badań i Szacowania Konsekwencji Rozwoju Technologii, Rzeczniczka frakcji FDP ds. polityki badań naukowych).

W latach 2001-2005 Cornelia Pieper była Sekretarzem Generalnym FDP, a od 1990 roku jest politykiem działającym na płaszczyźnie kraju związkowego i federacji. W 1982 roku ukończyła uniwersytet w Lipsku oraz w Warszawie na kierunku językoznawstwo stosowane. Jest  dyplomowaną tłumaczką języków: polskiego i rosyjskiego. Otrzymała wyróżnienia Profesora h.c. (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) w 2011 roku oraz Doktora h.c. (Uniwersytet Dokkyo, Japonia) w 2010 roku.

Jest wdową, ma jednego syna. 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UMGdyni/Fot. Magdalena Czernek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Brawo KosiorekBrawo Kosiorek

2 0

Kto ma się wstydzić i czuć niezręcznie ten kto robi czy ten co widzi? Zakompleksiona "uśmiechnięta" POlska pełną gębą. Przypomnijmy, że Niemcy nie zapłacili Polsce ani grosza za zniszczenia wojenne, które był przecież największe w Europie. Każda forma przywołania tego narodu do porządku jest dobra 15:02, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%