Zamknij

Poseł Kowalski: 10 kwietnia 2010 roku świat się zatrzymał...

19:55, 14.04.2025 Aktualizacja: 21:02, 14.04.2025
Skomentuj

Gdyńskie Społeczne Obchody Rocznicy Tragedii Smoleńskiej odbyły się 13 kwietnia br. w Kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwiny przy ul. Makuszyńskiego 2.

Uczestniczył w nich m.in. poseł Michał Kowalski.

- To już 15 lat. Pamiętam ten poranek, kiedy nagle pojawiły się niepotwierdzone informacje, że delegacja z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele nie dotarła do Katynia na uroczystości, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy sowieckiej zbrodni z 1940 roku. Potem przerywano programy radiowe i telewizyjne, by powiadomić, że samolot, którym leciała polska delegacja rozbił się pod Smoleńskiem. Internet stracił kolory... Około 9 rano już było wszystko jasne. Miała miejsce katastrofa, w której wszyscy zginęli. I tak po 70 latach od zbrodni katyńskiej ziemia smoleńska znów stała się świadkiem śmierci elity narodu polskiego. Dziś nadal nie możemy pogodzić się z tą tragedią. Dlatego będziemy pamiętać i oddawać hołd panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim pozostałym, którzy zginęli w tej katastrofie - podkreśla poseł Michał Kowalski.

Gdynia uczciła ofiary katastrofy smoleńskiej

To już 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia Gdynia uczciła ofiary tego tragicznego wydarzenia. Prezydent Aleksandra Kosiorek w towarzystwie parlamentarzystów, samorządowców i wojskowych złożyła wieńce w dwóch miejscach pamięci w Gdyni – pod płytą pamiątkową śp. adm. Andrzeja Karwety i pod tablicą przy Bazylice Morskiej.

 Obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Gdyni odbyły się w czwartek, 10 kwietnia w dwóch miejscach pamięci – pod płytą pamiątkową śp. adm. Andrzeja Karwety przy ul. Waszyngtona 44 oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy Bazylice Morskiej przy ul. Armii Krajowej 26. Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Obchody tradycyjnie uświetniła wojskowa asysta honorowa.W uroczystościach wzięli udział m.in.: posłowie Rafał Siemaszko i Michał Kowalski, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Węgier Otto Sipos, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Ireneusz Trojanowicz oraz radni: Agnieszka Tokarska i Marcus da Silva.

Prezydent Aleksandra Kosiorek w towarzystwie posłów Rafała Siemaszki i Michała Kowalskiego, radnego Gdyni Marcusa da Silvy oraz radnego Gdańska Andrzeja Kowalczysa (fot. Magda Śliżewska)

* * *

10 kwietnia 2010 r. nieopodal lotniska wojskowego w Smoleńsku na terytorium Rosji rozbił się polski samolot TU-154. Na pokładzie znajdowała się delegacja udająca się do Katynia, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy sowieckiej zbrodni z 1940 r. Zginęli wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi – łącznie 96 osób. Wśród ofiar byli m.in. prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński z małżonką Marią, b. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także posłowie, senatorowie, wojskowi, duchowni, kombatanci, członkowie rodzin katyńskich, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.

Ten dzień na stałe zapisał się w pamięci Polaków, zapisał też tragiczną kartę w dziejach polskiego Parlamentu. W katastrofie smoleńskiej zginęli wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, posłowie Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/sejm.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%