Zamknij

PiS stracił media... Na Pomorzu Müller ma problem... Sienkiewicz odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP!

22:11, 23.12.2023 Aktualizacja: 22:11, 23.12.2023
Skomentuj PAP PAP

"Kto ma media, ten ma władzę!"

- twierdził Ryszard Kapuściński.

"Bo władzę ma ten, w czyich rękach jest studio telewizyjne, a szerzej – media w ogóle. Potwierdzają to krwawe walki, jakie w ostatnich latach toczyły się o władzę w Bukareszcie, Tbilisi, Wilnie i Baku – buntownicy starali się zdobyć budynek telewizji, a nie lokale rządu, parlamentu, czy gabinet prezydenta." - podkreślał pokazując zdobywanie władzy w w krajach dawnego bloku sowieckiego.

Mimo decyzji rządowych Prawo i Sprawiedliwość nie odpuszcza. Trwają poselskie interwencje i manifestacje przed siedzibą Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.

Telewizja nie działa

Nadal nie emitowane są kanały regionalne, w przypadku Pomorza jest to TVP Gdańsk oraz ogólnopolska TVP Info. Przedstawiciele Obozu Zjednoczonej Prawicy mówią o puczu, zamachu stanu i łamaniu Konstytucji oraz wielu ustaw.

Prezydent Duda wetuje ustawę okołobudżetową wzywając do uporządkowania spraw TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy już działają i podejmują decyzje.

Należy spodziewać się, że niebawem poznamy nazwiska nowych szefów TVP Gdańsk i Radia Gdańsk. Póki co trwa patowa sytuacja i pojawiają się informacje, które nawzajem się wykluczają.

W każdym razie, jeśli przepychanka z Prezydentem RP zakończy się polubownym rozwiązaniem, to i tak "piłka" będzie po stronie koalicji rządzącej i nie zanosi się na to, by Tusk i jego koalicjanci chcieliby zrezygnować z kontroli nad mediami publicznymi.

Najjaskrawszym wyjściem jest rozwiązanie parlamentu i ogłoszenie nowych wyborów. To jednak mało prawdopodobne...

Jeśli zatem Prawo i Sprawiedliwość definitywnie straci media publiczne, to na Pomorzu będzie musiało sporo zainwestować w publikacje na łamach lokalnych portali. Dla dziennikarzy je prowadzących to może być okres "żniw". Inaczej PiS całkowicie zniknie z mediów... A jeśli już będą pojawiały się materiały o partii Kaczyńskiego, to raczej przedstawiające ją w bardzo negatywnym świetle.

Problem Müllera

Piotr Müller, jako były rzecznik prasowy rządu ma doskonałą wiedzę na temat siły mediów. Jak szef PiSu w województwie pomorskim będzie z jednej strony musiał przekonać członków (najbardziej kandydatów w wyborach samorządowych) do szukania nawet na warunkach komercyjnych przestrzeni medialnych, w których Prawo i Sprawiedliwość będzie prezentowane pozytywnie.

Propisowskie media związane z ojcem Rydzykiem, Fratrią czy Gazetą Polską na Pomorzu na rynku poczytności, słuchalności i oglądalności zajmują co najwyżej kilka procent. W żaden sposób nie stanowią narzędzia do wygrania wyborów. Katolickie Radio Głos będące własnością Kurii Pelplińskiej raczej unika polityki i nie zaangażuje się w żadną jednoznaczną kampanię wyborczą.

PiS mimo 4 lat rządzenia krajem nie wypracował mechanizmów, które pozwoliłyby powołać na Pomorzu dobrze funkcjonujący portal informacyjny. Do tego zwyczajnie potrzebne są fundusze. I dziennikarze, którzy jednoznacznie określą się bez obaw stygmatyzacji.

I to jest ogromnym problemem Piotra Müllera, który jeśli nie znajdzie rozwiązania tego problemu może być szefem, którego "rządy" doprowadziły do porażki w wyborach samorządowych...

* * *

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie.

Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - poinformował w komunikacie resort kultury.

Jak wskazano, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu z 19 grudnia br. w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej.

MKiDN przekazało, że decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.

"Zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek" - głosi komunikat.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Uchwałę poparli wszyscy głosujący posłowie KO, Polski2050, PSL i Lewicy - odpowiednio: 154, 33, 31 i 26. Przeciw było 82 posłów PiS i dwóch posłów koła Kukiz'15. Od głosu wstrzymało się 16 posłów Konfederacji.

Projekt uchwały wniosła we wtorek rano grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Uchwała głosi m.in., że "Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".

W uchwale napisano także, że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych. Sejm zobowiązał się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa" - głosi także podjęta uchwała.

Trybunał Konstytucyjny na 16 stycznia 2024 r. wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów m.in. umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W minionym tygodniu Trybunał wydał postanowienie zabezpieczające zakazujące takich działań.(PAP)

reb/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%