Zamknij

Nowy skład komisji ds. służb specjalnych - tylko Andzel i Biernacki (poseł z Gdyni) z poprzedniej kadencji

15:57, 21.11.2023 Aktualizacja: 17:38, 21.11.2023
Skomentuj foto gov.pl foto gov.pl

We wniosku prezydium Sejmu o powołanie członków komisji obok Andzela i Biernackiego znaleźli się dwaj posłowie KO - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski. Lewicę ma reprezentować Włodzimierz Czarzasty, Polskę2050-Trzecią Drogę Michał Gramatyka, a Konfederację Krzysztof Tuduj.

W nowym składzie sejmowej komisji ds. służb specjalnych z poprzedniej kadencji będą zasiadać tylko Waldemar Andzel (PiS) i Marek Biernacki (PSL-TD).

Sejm ma we wtorek głosować nad składem siedmioosobowej komisji.

Po powołaniu komisja na pierwszym posiedzeniu sama zdecyduje o tym, kto zostanie jej przewodniczącym. Posłowie koalicji zapowiadali powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji.

Przez całą poprzednią kadencję szefem był Waldemar Andzel (PiS) a jego zastępcą Jarosław Krajewski - również z tego ugrupowania. Oprócz nich członkami komisji byli Michał Jach i Marek Suski (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica), Adam Szłapka (KO) i Marek Biernacki.

Michał Gramatyka (TD-Polska 2050) został przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych - dowiedziała się we wtorek PAP po pierwszym posiedzeniu siedmioosobowej komisji. Na zamkniętym posiedzeniu wiceprzewodniczącym został wybrany Marek Biernacki (PSL-TD).(PAP)

* * *

Marek Biernacki - poseł z Gdyni

Poseł Biernacki od lat zajmuje się szeroko pojęta tematyką w obszarze bezpieczeństwa.

Z jego inicjatywy zostało powołane Centralne Biuro Śledcze.

"W 1999 roku objąłem stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, które sprawowałem do 2001 roku. Byłem przekonany, że na rozwijające się struktury przestępcze, lekarstwem może być tylko skoncentrowane i skoordynowane działanie państwa. Wydałem więc zdecydowaną wojnę przestępczości. Przyjąłem zasadę, że nie ma osób nietykalnych i każde naruszenie prawa było ścigane z całą bezwzględnością. Rozpocząłem wielką ofensywę Policji przeciwko korupcji i przestępczości gospodarczej, w tym np. mafii paliwowej. Przestępcy wreszcie przestali czuć się bezkarni. Do walki z przestępczością zorganizowaną powołałem Centralne Biuro Śledcze – wyspecjalizowaną, scentralizowaną jednostkę, zdolną do podjęcia walki z najgroźniejszymi grupami przestępczymi, działającymi na terenie całego kraju i mającymi powiązania z różnymi szczeblami władzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali gang pruszkowski oraz rozbili większość innych groźnych gangów przestępczych, rozpoczęli ofensywę przeciwko mafii paliwowej.

6 maja 2013 r., decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego objąłem stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Efektem moich prac jako ministra sprawiedliwości było m.in. uchwalenie ustawy o ochronie świadka i pokrzywdzonego, dzięki której ofiara przestępstwa i osoby zeznające w procesie nie będą musiały na sali rozpraw czuć się mniej komfortowo niż oskarżony – jak miało to często miejsce do tej pory. Kolejnym efektem moich prac było uchwalenie nowego Kodeksu karnego z nowym katalogiem kar, który wraz nowym kodeksem postępowania karnego ma ambicję zmienić praktykę w taki sposób, aby kara za przestępstwa była nieuchronna i dotkliwa, a proces prowadzony szybko i sprawnie. Za jedno z najważniejszych rzeczy, jakie udało mi się osiągnąć w ministerstwie, uważam uchwalenie nowego prawa pozwalającego na  skuteczną upadłość osobom fizycznym, a także realną restrukturyzację przedsiębiorcom, którzy stracili płynność finansową. Już w pierwszym półroczu obowiązywania nowej ustawy o upadłości konsumenckiej zostało ich ogłoszonych 699 (w porównaniu do 20 -30 ogłoszeń upadłości konsumenckiej rocznie w latach poprzednich na gruncie starej ustawy).  Wychodząc z założenia, że należy dbać o komfort obywateli w miejscach publicznych, powagę wymiaru sprawiedliwości, a także przestrzeń publiczną w Polsce, wielką wagę przywiązywałem też do efektywnego wydawania pieniędzy na inwestycje w zakresie modernizacji istniejących siedzib sądów oraz budowy nowych. E-protokół i nagrywanie rozpraw, których wdrożenie było jednym z moich priorytetów podczas pracy w MS, przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracy sędziów, ale przede wszystkim pomagają realizować ideę poprawy świadczonych przez wymiar sprawiedliwości „usług”. Stosunek sędziów do stron postępowania, wysoka kultura osobista wszystkich jego uczestników, zaufanie do sądu – to wartości, którym owe reformy już służą.

Od czerwca do listopada 2015 r. pełniłem funkcję ministra koordynatora ds. służb specjalnych w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Za priorytet swoich działań uznałem ukierunkowanie pracy służb m.in. w takich obszarach jak terroryzm, walka z korupcją, cyberbezpieczeństwo oraz wyzwania wiążące się z dynamiczną sytuacją za naszą wschodnią granicą."

- Biernacki opisuje swoje działania w obszarze bezpieczeństwa.

 

autor: Aleksander Główczewski

ago/ apiech/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%