Zamknij

35. rocznica utworzenia Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdyni

20:01, 06.04.2025 Aktualizacja: 20:34, 06.04.2025
Skomentuj

W historycznych murach Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” odbyły się 5 kwietnia uroczyste obchody 35-lecia Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko członkowie pomorskiego oddziału, ale również delegacje z całej Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych działaczy oraz przypomnienia sylwetki marszałka Józefa Piłsudskiego, którego idee do dziś inspirują członków organizacji.

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” ma szczególne znaczenie dla Związku Piłsudczyków. To miejsce, w którym marszałek Józef Piłsudski gościł podczas jednej ze swoich wizyt na Wybrzeżu. Tu też świętowano 35. rocznicę utworzenia Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdyni.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, posłowie na Sejm RP – Rafał Siemaszko i Wioleta Tomczak, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Beata Koniarska, a także Alain Mompert, konsul honorowy Francji na Pomorzu.

- Związek Piłsudczyków już od 35 lat na terenie Gdyni krzewi myśli patriotyczne zapoczątkowane przez pana Marszałka Józefa Piłsudskiego. To osoby, które nie tylko czynem, nie tylko dążeniami, ale także codzienną postawą etyczną przypominają o tym, jak istotny jest dla Gdyni, dla regionu, dla Polski jest patriotyzm. Od tych osób dzisiaj uczymy się patriotyzmu i miłości do ojczyzny, prawidłowo rozumianej, która pomaga nam patrzeć w przyszłość. Trzeba przypomnieć, że Związek Piłsudczyków to nie tylko organizacja regionalna, ale również międzynarodowa. Dzisiejsze wydarzenie jest więc istotne nie tylko dla gdynian, ale dla wszystkich Polaków na całym świecie – mówiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

Poczty sztandarowe (fot. Natalia Kawalerowicz)

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandarów i wspólne odśpiewanie „Roty”. Uczestników powitał prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, który przypomniał o roli, jaką marszałek Piłsudski odegrał w odzyskaniu niepodległości i kształtowaniu II Rzeczypospolitej.

- Okręg Pomorski w Gdyni dziś obchodzi 35-lecie swojego powołania. Z dumą patrzę na to, co Okręg osiągnął. To jest sztandar, to jest ciągłe trwanie przy wartościach Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta uroczystość jest wielkim wyrazem szacunku dla twórców i członków Okręgu ZP w Gdyni, ale jest też wyrazem głębokiego przywiązania do Marszałka i naszej miłości do ukochanej Ojczyzny – mówił w przemówieniu Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, gen. Zw. Stanisław Władysław Śliwa.

Na zdjęciu prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek i prezes Zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdyni płk. ZP RP Julian Aleksander Michaś (fot. Natalia Kawalerowicz)

Wyróżnienia, awanse i patriotyczna służba

Podczas uroczystości sztandarom Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP oraz Szwadronu im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich – grupy rekonstrukcji historycznej nadano Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP. To symboliczne uhonorowanie doceniło ich wkład w pielęgnowanie pamięci historycznej i krzewienie patriotycznych wartości.Nie zabrakło nominacji na wyższe stopnie organizacyjne. Jerzy Jarzynka otrzymał stopień pułkownika Związku Piłsudczyków RP, a Roman Mejer oraz Krzysztof Mariusz Miller zostali mianowani na stopień podpułkownika ZP RP.

Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP nadał na sztandary prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa (fot. Natalia Kawalerowicz)

Piłsudski i Gdynia

Związek Piłsudczyków RP w Gdyni od 35 lat pełni rolę strażnika pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim, który już w 1928 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gdyni. Miasto, zrodzone z idei nowoczesnego i suwerennego państwa, zawdzięcza Marszałkowi formalny początek swojej historii.Ustawa Sejmu z 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni została podpisana właśnie przez Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego. To dowód jego zgody i poparcia dla tej przełomowej inwestycji. Jak wspominał później Eugeniusz Kwiatkowski, główny twórca sukcesu Gdyni, Piłsudski nie był entuzjastą rozbudowy floty wojennej, to nie tylko nie przeszkadzał, ale wręcz umożliwił rozwój portu. Ta postawa przyczyniła się do przekształcenia Gdyni w jedno z najważniejszych miast II Rzeczypospolitej.

- Brałem udział w budowie pomnika Marszałka, który jest jednym z najpiękniejszych tego typu dzieł w Polsce i na świecie. To wspaniała praca artysty, pana Stanisława Szwechowicza. Dla Gdyni to wielki zaszczyt i honor, że pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał, a nie było to łatwe przedsięwzięcie. Eugeniusz Kwiatkowski wspominał w swoich relacjach, że kiedy przyjeżdżał do marszałka Piłsudskiego i przedstawiał mu wizję rozwoju tego pięknego miejsca, nigdy nie miał problemu z pozyskiwaniem środków na jego rozbudowę - mówił Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa.

Związek Piłsudczyków RP w Gdyni, wspierany przez mieszkańców oraz darczyńców z całej Polski, zainicjował budowę pomnika Józefa Piłsudskiego. Pierwszy postumen został zniszczony podczas II wojny światowej. Nowy pomnik, wykonany przez rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza, został odsłonięty 10 listopada 2013 roku w pobliżu Urzędu Miasta Gdyni.

 

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%