"Drodzy laureaci dzisiejszej Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Panie pułkowniku, Panie Dowódco Garnizonu Czarne, Członkowie kapituły „Zachowali się jak trzeba”, laureaci poprzednich gal, Czcigodni księża proboszczowie, Panie i Panowie dyrektorzy, prezesi, kierownicy, samorządowcy, droga młodzieży. Najbliżsi przyjaciele oraz członkowie rodzin naszych dzisiejszych laureatów."
- tymi słowami Mariusz Birosz w sobotę, 2 grudnia br. przywitał zgromadzonych w sali widowiskowej Klubu Garnizonowego Wojska Polskiego w Czarnem.
Galę tradycyjnie poprowadzili: Lidia Bojar-Birosz i Adam Górski.
[FOTORELACJA]11022[/FOTORELACJA]
"Spotykamy się w te grudniowe popołudnie aby podziękować wyjątkowym osobom za bezinteresowne niesienie pomocy, za poświęcony czas samotnym i schorowanym, za aktywne wspieranie akcji charytatywnych, za bezinteresowną pomoc dla klubów sportowych czy stowarzyszeń, krwiodawcom za dzielenie się cząstką siebie, a patriotom za upamiętnianie narodowych bohaterów oraz miejsc pamięci. Chcemy również podziękować tym, którzy potrafią podzielić się swoimi talentami i zarażają innych ciekawymi pasjami. W tym szczególnym czasie nie możemy zapomnieć o żołnierzach i funkcjonariuszach pozostałych służb mundurowych broniących naszych granic i o tych, którzy wspierają naszych sąsiadów ze wschodu w tak trudnych chwilach.
Szanowni laureaci dzięki Waszej codziennej postawie świat jest piękniejszy, a dobro dzięki Wam zwycięża i promieniuje na całą pomorską ziemię.
Panie pułkowniku, dziękuję z całego serca za kolejne wspólne zorganizowane przedsięwzięcie. Dziękuję za dobre słowo, życzliwość i wsparcie naszych akcji. Wspólnie można więcej! Dlatego jestem głęboko przekonany, że ziarno które zostaje zasiane padnie na żyzną glebę i przyniesie plon stokrotny. Bo przecież chodzi o przekazanie dobrych wzorców naszym dzieciom, uczniom i młodzieży. Cel jest jasny, aby w naszej Ojczyźnie żyło się nam bezpiecznie, miło i godnie. Uważam, że należy organizować przedsięwzięcia takie jak w dniu dzisiejszym. Bo warto promować dobro!
Dlaczego? Aby zmieniać świat na lepszy. Bo Wy drodzy laureaci swoim nietuzinkowym działaniem wskazujecie bliźnim właściwą drogę, prawidłowy kierunek szlachetnego postępowania.
Powiem za przykładem „Inki”, zachowujecie się jak trzeba.
Życzę nam wszystkim abyśmy przez życie szli wyprostowani i brali przykład z naszych wybitnych rodaków. Zaś laureatom składam wielkie słowa uznania za postawę godną naśladowania."
Opis wyróżnionych laureatów.
KATEGORIA PIERWSZA
Pierwszą wyróżnioną kategorią jest wolontariat młodzieżowy – działalność charytatywna
Są to uczniowie, którzy bezinteresownie w czasie wolnym od nauki pomagają rówieśnikom, chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych, są wzorem do naśladowania dla swoich koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki.
Uczniów ze Szkoły Podstawowej imienia Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Czarnem. Wyróżnieni zostali:
- Liwia Kopczak
- Aniela Marszałkowska
Ze Szkoły Podstawowej w Krzemieniewie
- Gabriela Stępniak
- Wojciech Hass
Ze Szkoły Podstawowej w Wyczechach
- Krystian Ciupiński
- Oliwia Procak
Ze Szkoły Podstawowej w Rzeczenicy imienia gen. Władysława Andersa statuetkę otrzymują uczniowie:
- Nikola Narloch
- Jan Mładanowicz
Uczniowie ze szkoły Podstawowej w Myśligoszczy, którzy reprezentują Szkolne Koło Wolontariatu.
KATEGORIA DRUGA
Działalność społeczna.
Nauczyciel – wybitny organizator.
Wyróżnione osoby charakteryzuje nieustanna chęć służenia drugiemu człowiekowi, w szczególności uczniowi.
- Izabela Popowniak, dla pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzemieniewie dobro ucznia jest najważniejsze, dba o dobre relacje z rodzicami i zabiega o szacunek dla grona pedagogicznego. A jak widać to wszystko wychodzi jej wyśmienicie, gdyż to sami nauczyciele bez jakichkolwiek wątpliwości zgłosili swojego dyrektora do nagrody.
- Iwona Kisełyczka, nauczyciel pochodzący z Debrzna i co najważniejsze pedagog z powołania. Jedynie rodzina i znajomi wiedzą ile pani Iwona poświęca czasu poza lekcjami swoim wychowankom, którzy odpłacają się znakomitymi rezultatami w nauce i we wszelkiego rodzaju konkursach i olimpiadach. Przesympatyczna, miła i lubiana przez uczniów.
- Edyta Pińkowska, Dyrektor Żłobka „Słoneczko” w Gwieździnie oraz wicedyrektor Zespołu Szkół w Rzeczenicy. Pomaganie potrzebującym to codzienność pani dyrektor. Współpracuje z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym i Hospicjum w Człuchowie, gdzie osobiście odwiedza podopiecznych. Organizatorka wielu zbiórek charytatywnych i dodatkowo znajduje jeszcze czas na organizowanie uroczystości kościelnych w miejscowej parafii.
- Janusz Winnicki, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Czarnem, Swoje zainteresowania z wielkim zamiłowaniem i ogromną chęcią przekazuje uczniom. Mowa oczywiście o wielu dyscyplinach sportu. Pan Janusz nie tylko trenuje młodych adeptów piłki nożnej, ale również z powodzeniem przekazuje wiedzę na temat gry w szachy. Nasz laureat jest również aktywnym i sumiennym radnym Miasta i Gminy Czarne.
- Rozalia Zając-Mozol, zawsze miła, sympatyczna i skora do pomocy nauczyciel ze szkoły Podstawowej w Wyczechach. Jeśli jest taka potrzeba to napisze projekt, pozyska fundusze, zorganizuje konkurs i wykona pamiątkowe zdjęcia. Pani Rozalia nie zna sformułowania – „nie da się”. Praca z dziećmi to dla niej czysta przyjemność z której czerpie mnóstwo satysfakcji.
KATEGORIA TRZECIA
Działalność charytatywna – sport.
Są to mężczyźni, którzy zainteresowanie do sportu wyssali z mlekiem matki. Żyją sportem i z powodzeniem zarażają innych swoją pasją oraz przede wszystkim potrafią się dzielić swoimi umiejętnościami.
- Jakub Chmielewski, wyróżnienie za wzorowe przekazywanie najmłodszemu pokoleniu nietuzinkowych umiejętności gry w tenisa. Pana Jakuba cechuje stoicki spokój, ogromna determinacja oraz cierpliwe dążenie do celu. Koledzy i koleżanki cenią go nie tylko za to, że jest znakomitym i utalentowanym sportowcem, ale przede wszystkim za to, że jest skromną i uczynną osobą.
- Marek Kozioł, Prezes Czarneńskiego Stowarzyszenia Tenisa Ziemnego. To dzięki godnego podziwu zaangażowaniu pana prezesa, Czarneńskie Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego znane jest nie tylko w powiecie człuchowskim, ale nawet w tych najbliższych województwach. To właśnie na turnieje do Czarnego zjeżdżają się tenisiści, pokonując ponad 100 kilometrów.
- Mirosław Żubertowski, znakomity zawodnik tenisa ale tenisa stołowego. Wspólnie z kolegami godnie reprezentuje klub z nad Czernicy na szczeblu wojewódzkim. Pana Mirosława gra piłeczką pingpongową fascynowała od dziecięcych lat. Tej przyjaźni do małej piłeczki jest wierny do dzisiaj.
- Eugeniusz Turnak, były piłkarz Sokoła Wyczechy, natomiast od kilkunastu lat pomaga cierpiącym i kontuzjowanym zawodnikom wbiegając z torbą medyczną na murawę. Uczynny i dobry człowiek na którego zawsze można liczyć.
- Tomasz Dołgowski, wieloletni działacz sportowy klubów piłkarskich gminy Czarne. Wierzy, że wspólna wytężona praca przynosi zawsze wymierne efekty. Największym sukcesem było doprowadzenie Klubu Piłkarskiego „Sokół Wyczechy” z „B” klasy do 4 Ligi.
KATEGORIA CZWARTA
Działalność społeczna i charytatywna – krwiodawstwo
Nominacja za wrażliwość i dzielenie się cząstką siebie oraz za wieloletnie i co najważniejsze systematyczne organizowanie Mobilnych Punktów Poboru Krwi.
Minister Zdrowia nadał odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” następującym osobom – Bodnar Sławomir, Gebauer Zbigniew, Klimczak Andrzej. Z upoważnienia Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa imienia Jana Pawła II w Słupsku odznaczenia wręczyła pani Karolina Nowak, a legitymacje potwierdzające ich nadanie pan Edward Müller. Prezenty rzeczowe od Ministra Zdrowia wręczył Prezes Stowarzyszenie "Brygada Inki" Mariusz Birosz.
Pozostałe osoby wyróżnione za oddawanie cennego leku jakim jest krew:
Pan Adam Piotrowski
Pan Tadeusz Bednarski
Pan Henryk Kostera
Pan Andrzej Murglin
Pan Zbigniew Tarnowski
Pan Edmund Sobczak
oraz przedstawiciele OSP Bińcze za cykliczne i systematyczne organizowanie mobilnego poboru krwi w miejscowości Bińcze.
Wśród wyróżnionych krwiodawców jest Pan Tadeusz Bednarski, który przez 40 lat kierował grupą krwiodawców z Czarnego, wielkie słowa uznania za czterdziestoletnią społeczną pracę.
Wyróżnione osoby oddały ponad 20, ale także ponad 40 litrów krwi. Ale jest również pan Henryk Kostera, który oddał ponad 65 litrów krwi! Coś niewiarygodnego! Tylko Bóg jeden wie ile istnień ludzkich uratowali laureaci.
KATEGORIA PIĄTA
Działalność społeczna i charytatywna.
W tej kategorii są wyróżniane stowarzyszenia, organizacje lub osoby nietuzinkowe, działające społecznie, mające swoje pasje i zainteresowania – np. członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, Caritas, Polskiego Związku Wędkarskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych czy Polskiego Związku Działkowców)
- KGW Sokole oraz KGW Nadziejewo, te dwa Koła Gospodyń Wiejskich jak uznają, że wybierają się na jakiś konkurs kulinarny, to zawsze muszą wrócić z nagrodami. I to nie ważne, czy to jest etap gminny, czy powiatowy, czy wojewódzki. A w przypadku KGW Sokole to zwyciężają również w zawodach ogólnopolskich i przyjmowani są na salonach przez parę prezydencką. Wielkie brawa.
- Czarneńskie Centrum Kultury, któremu szefuje pani Dyrektor Marzena Kaczmarska. Dzisiejsza statuetka dla Czarneńskiego Centrum Kultury jest wyrazem uznania za dotychczasową działalność na rzecz osób potrzebujących. Pani dyrektor oraz osoby pracujące w CCK zawsze są chętne do pomocy innym podmiotom podczas organizacji przeróżnych przedsięwzięć organizowanych na terenie gminy Czarne. Dziękujemy za poświęcony czas i za przekazywane dobre rady wynikające z ogromnego doświadczenia.
- Agnieszka Mróz, bardzo aktywnie się udzielająca miedzy innymi w Kole Gospodyń Wiejskich w Domisławiu. Pani Agnieszka zawsze jest chętna do pomocy. Jeśli jest jakiś problem do rozwiązania, to wiadomo, że tym zajmie się Agnieszka. Nasz laureat jest osobą czułą na krzywdę drugiej osoby, dlatego z wielkim oddaniem angażuje się we wszelkie akcje charytatywne.
- Stefan Birosz, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Pokoju w Czarnem. Praca dla działkowców i samo przebywanie poza domem na działkach ogrodniczych wśród wszelkiej roślinności i zwierząt jest sensem życia. Człowiek, który kocha ciągle pracować. Wyróżnienie za wieloletnią pracę dla dobra Ogrodów Działkowych w Czarnem.
- Tomasz Sabatowski, członek Caritas Czarne. Pan Tomek jest lekarstwem na wszelkie kłopoty. Jeśli prezes caritas Czarne potrzebuje przewieść łóżko, dostarczyć potrzebującym lodówkę czy pralkę, gdy poszukuje osoby do zbiórki do puszki po niedzielnych mszach świętych to zwraca się do pana Tomasza, który z chęcią służy pomocą.
KATEGORIA SZÓSTA
Nagroda za wieloletnią działalność społeczną.
Wyróżnione osoby charakteryzują się wyjątkową wrażliwością oraz, których serca napełnione jest miłością do drugiej osoby.
- dr Krystyna Kmiecik-Baran, prorektor Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie. Pani profesor związana jest z opozycją lat 70 i 80. Postać nietuzinkowa, która od ponad dwudziestu lat wspiera rodziny z przemocą domową, pomaga rozwiązywać problemy wydawałoby się bez wyjścia. I czyni to dobro za Bóg Zapłać.
- Roksana Bogusz, osoba która przez życie idzie z uśmiechem na twarzy. Całe swoje dotychczasowe dorosłe życie poświęciła oraz poświęca tym najmniejszym, uczęszczającym do żłobka czy przedszkola. Jest szczęściarzem, gdyż wykonywana przez nią praca jest zarazem pasją i traktuje ją jako misję. Pani Roksano, zachęcamy do utworzenia kolejnego żłobka w Czarnem. Jest mieszkańcom bardzo potrzebny wręcz niezbędny.
- Andrzej Samarin, lekarz rodzinny, który swoją przechodnie lekarską prowadzi w miejscowości Czarne od wielu lat. Pan Andrzej jest medykiem oddanym swej pracy. Pacjenci znają go również jako uczynnego i dobrego człowiek. Aż trudno jest sobie wyobrazić sytuację w której nie byłoby w Czarnem lekarzy pokroju doktora Andrzeja Samarina.
- Marek Barecki, działacz związkowy i społeczny, który gro swojego czasu wolnego poświęca na rozwiązywaniu problemów innych osób. Dusza człowiek, który swoim pozytywnym nastawieniem do życia potrafił rozładować nie jedną podbramkową sytuację.
- Aleksander Chodorski, człowiek orkiestra, wieloletni strażak i krwiodawca, wieloletni Prezes Klubu Piłkarskiego „Skra Bińcze”. Pszczelarz, który często przekazuje słoiki miodu na cele charytatywne. Jak na wnuka legionisty przystało, zawsze stoi po stronie prawdy i broni jej bez względu na konsekwencje.
KATEGORIA SIÓDMA
Działalność historyczna i patriotyczna.
Dla tych osób – Bóg, Honor i Ojczyzna to nie są puste słowa. Dla dobra Ojczyzny są wstanie poświęcić wiele. Wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem w przywracaniu pamięci prawdziwych bohaterów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
- Anna Siebert, Pani Ania przyjechała aż z Sejn, pokonując ponad 600 km. I między innymi za to ją kochamy. Niestrudzona w upamiętnianiu pomordowanych bohaterów podczas Obławy Augustowskiej. Akcje charytatywne i wszelkiego rodzaju zbiórki żywności dla rodaków z Kresów Wschodnich to dla pani Anny chleb powszedni. Mieszkańcy Sejneńszczyzny uwielbiają przebywać w towarzystwie swojej pani radnej, która zawsze służy im dobra radą i pomocą.
- Jan Cisoń, całe swoje życie poświęcił filatelistyce oraz pozyskiwaniem cennych materiałów. Pan Jan jest posiadaczem wielokrotnie nagradzanego zbioru tematycznego, historycznego dotyczącego Państwa Polskiego – Wystawa jest wyjątkową lekcją historii. Zbiór klasy tematycznej obejmuje wszystkie rodzaje przesyłek i znaków pocztowych z okresu przedznaczkowego i znaczkowego. Pomysł na taki zbiór u pana Jana narodził się w okresie obchodów milenijnych kraju nad Wisłą w 1966 roku. Panu Jankowi bardzo leży na sercu aby przekazywać prawdziwą historię młodemu pokoleniu.
- Józef Kudźma, swoim postępowaniem pokazuje zwłaszcza młodemu pokoleniu jak przejść przez życie wyprostowanym. Niestrudzony orędownik pamięci walczących o wolną i demokratyczną Ojczyznę. Pisanie wierszy o tematyce społecznej i historycznej dla Pana Józefa jest nie lada przyjemnością oraz miłym i sympatycznym spędzaniem wolnego czasu.
- Jarosław Waliński, major w stanie spoczynku, członek prężnie działającego na Pomorzu Stowarzyszenia „Prawy Starogard”. Wiersze autorstwa Pana Jarosława czytane podczas uroczystości patriotycznych spowodowały, że nie u jednej osoby zakręciła się w oku łezka. W życiu kieruje się wartościami, które jak mówi sam wyróżniony, pozwalają w czystym sumieniem przejść przez życie.
- Wiola i Paweł Modzelewscy, członkowie Stowarzyszenia „Brygada Inki”. Mając takich obywateli, nasza Ojczyzna o przyszłość może być spokojna. Zawsze oddani Sprawie, chętni do pomocy innym, służą dobrą radą i swoim cennym czasem. Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości jakimi się kierują w życiu. Chętnie pomagali w organizacji i uczestniczyli we wszystkich edycjach Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć”.
- Andrzej Górnowicz, człowiek o wielu pasjach i zainteresowaniach i przede wszystkim niezłomny krzewiciel postaw patriotycznych wśród rodaków. Jako były zawodowy strażak uczestniczy w biegach na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów. Przebiegł w swoim życiu 200 maratonów i niezliczoną ilość biegów na dystansie 10 i 20 km, często w ten sposób oddając cześć bohaterom państwa polskiego.
KATEGORIA ÓSMA
Służby mundurowe.
Wyróżnieni to Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Zakładu Karnego, Policji, Straży Pożarnej i pracownicy Nadleśnictwa (Nominacja za życzliwość, poświęcony czas dla drugiego człowieka, prowadzenie szkoleń dla młodzieży, organizację przedsięwzięć społecznych czy obronę polskiej granicy na wschodzie oraz za odbycie misji pokojowych).
- mł. chor. Michał Kryczka, żołnierz Wojskowej Straży Pożarnej w Czarnem, nominacja za otwarte serce na drugiego człowieka i serdeczną pomoc w organizacji przedsięwzięć patriotycznych.
- asp. Emilia Rokita, Posterunek Policji w Czarnem, nominacja za poświęcony czas dzieciom i młodzieży, za edukację najmłodszego pokolenia. Zapewne przekazane informacje o bezpieczeństwie na drodze przydały się nie jednej osobie.
- Leśniczy Łukasz Łuczak, pracownik Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie. Nauczyciele wraz z uczniami chętnie odwiedzają szkółkę leśną prowadzoną profesjonalnie przez pana leśniczego Łukasza. Nominacja za profesjonalizm i budowanie przemiłej atmosfery wśród odwiedzających.
- sierż. Łukasz Dwulit i st. kpr. Sebastian Iwaniszyn, żołnierze jednostek wojskowych wchodzących w skład Garnizonu Czarne. Służba Ojczyźnie wymaga poświęceń. Nominacja za wzorowe wykonywanie służbowych obowiązków i godne reprezentowanie jednostki macierzystej poza granicami.
- chor. Cezary Sierzputowski, funkcjonariusz Zakładu Karnego w Czarnem, pochodzący ze Szczecinka. Człowiek orkiestra to mało powiedziane. Nominacja za profesjonalne organizowanie wszelkich przedsięwzięć edukacyjnych, historycznych, charytatywnych i społecznych na bardzo wysokim poziomie.
KATEGORIA DZIEWIĄTA
Promocja Gminy Czarne.
Wyróżnione osoby jak w biblijnej przypowieści pomnażają swoje talenty i przy okazji rozsławiają miejscowość znad Czernicy.
- Luiza Gawrońska, pochodząca z Sokola, niewielkiej miejscowości leżącej trzy kilometry od Czarnego. Zadebiutowała piosenką pt. „Przypadkiem”. Jest utalentowaną solistką, której kariera nabrała szybkiego tempa. Widać to po ilości granych koncertów. Gratulujemy i liczymy na więcej.
- Ada Potalska, pochodząca z Grabowca, niewielkiej miejscowości leżącej tym razem niecałe dwa kilometry od Czarnego. Najbardziej znana piosenka Ady to utwór pt. Selflove. Zachęcamy do zapoznania się z piosenkami dzisiejszego laureata. Ada swoje utwory wykonuje w gronie przesympatycznych przyjaciół tworzących fantastyczny zespół.
- Hubert Tucki, mieszkaniec Czarnego. Utwory rapowane przez Huberta są dobrze znane kibicom walk Fame MMA oraz samym zawodnikom. Utwory które były grane i które śpiewał Hubert wyprowadzały zawodników między innymi w Krakowie i we Wrocławiu. Warto mieszkać w gminie Czarne, bo jak widać tutejszy klimat bardzo służy i jesteśmy kuźnią utalentowanej muzykalnie młodzieży.
- MX Nadziejewo, jest to grupa chłopaków i mężczyzn których fascynuje ściganie się motocyklami na trudnym, pagórkowatym terenie. Mowa oczywiście o motocrossie. Zaledwie cztery kilometry od Czarnego w miejscowości Nadziejewo sportowcy, którzy lubią szybką jazdę często spotykają się na treningach oraz sami organizują zawody, na które zjeżdżają fani motokrosu z wielu okolicznych województw. Ryk silników sprawia, że nie trzeba informować, kiedy mają trening.
- Damian Walo, talent jaki posiada pan Damian jest wyjątkowy. Mowa o twórczości artystycznej zwanej Graffiti. Malowidła wykonane sprayem przez dzisiejszego laureata, które można zobaczyć w przestrzeni publicznej na wielu ścianach czy murach, są wręcz dziełami. Są ozdobą naszych ulic czy murów ogradzających miejskie stadiony.
KATEGORIA DZIESIĄTA
Działalność wspierająca inicjatywy społeczne – przedstawiciel samorządu.
Wyróżnione osoby nie przechodzą obojętnie, gdy dzieje się krzywda. Zawsze są blisko ludzi i ich codziennych spraw. Właśnie takich pracowników w samorządzie i w urzędach nam potrzeba.
- Iwona Kurzeja, sołtys sołectwa Sierpowo. Sołtysem w sumie jest od niedawna bo tę zaszczytną funkcję pełni 2 lata. Ale już dała się poznać jako osoba kompetentna i zaradna, a co najważniejsze skuteczna w działaniu. Pani Iwona jest urodzonym społecznikiem. Udziela się aktywnie między innymi w parafialnym Caritasie, gdzie angażuje się w akcje charytatywne.
- Grażyna Chmarzynska, sołtys sołectwa Domisław. Pani Grażyna to energiczna i równa kobieta, nie ma dla niej sprawy, której nie da się załatwić. - Tak mówią o dzisiejszej laureatce sąsiedzi i znajomi. Prężnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich jako przewodnicząca. Mówią o niej śpiewający sołtys, gdyż swoim pięknym głosem i śpiewem ubogaca lokalny zespół z którym często występuje.
- Leszek Łozowicki, Przewodniczący Rady Gminy Przechlewo. Radni z Gminy Przechlewo wraz z wójtem Krzysztofem Michałowskim zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc kolegi i przyjaciela Leszka. Człowiek bardzo skromny, bogaty duchem. Pan Leszek od pewnego czasu zmaga się z chorobą. W poniedziałek prezes Mariusz Birosz oraz wójt Przechlewa Krzysztof Michałowski udadzą się do domu laureata, aby wręczyć zasłużoną statuetkę oraz medal. Życzymy powrotu do zdrowia Panie Leszku!
- Marcin Bełbot, Radny Miasta Gdyni. Jako radny angażuje się w pomoc najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym przez los. Człowiek o gołębim sercu, bardzo wrażliwy. Gro wolnego czasu poświęca na upamiętnianie miejsc pamięci położonych na Pomorzu. Pan Marcin wie, że przyszłością narodu jest młode pokolenie, dlatego wiele inicjatyw, które podejmuje skierowane są do młodzieży.
- Wojciech Duda, Radny Rady Powiatu Bytowskiego, organizator i pomysłodawca wszelkich imprez skierowanych do mieszkańców miast i najmniejszych wsi. Człowiek orkiestra: potrafi zabiegać o fundusze ze wszystkich programów jakie się tylko pojawią, jak również widziany jest przy maszynie do waty cukrowej czy popcornu. Bardzo szanowany i lubiany samorządowiec. Ceniony za prawdomówność i dotrzymywanie słowa.
KATEGORIA JEDENASTA
Działalność wspierająca inicjatywy społeczne – przedstawiciel lokalnego biznesu.
Wyróżnieni trzej przedsiębiorcy z Gminy Czarne nie są obojętni na potrzeby stowarzyszeń i osób działających społecznie. Chętnie wspierają i doceniają działalność klubów sportowych oraz ludzi kreatywnych, wykazujących zapał w działaniu.
- Adam Schmidt, właściciel firmy turystyczno-transportowej. Od lat wspiera lokalne stowarzyszenia i kluby sportowe. Organizator wycieczek dla lokalnej społeczności znany jest z faktu, że w podbramkowych sytuacjach, jego pomoc finansowa okazywała się zbawienna,
- Łukasz Staszewski, pierwszy do pomocy na rzecz klubu. Swoją osobą i pracą społeczną pokazuje młodszemu pokoleniu jak można poświęcać swój wolny czas dla dobra lokalnej społeczności. Pan Łukasz jest dobrym i życzliwym człowiekiem i zapewne każdy by chciał mieć w swoim otoczeniu takiego przyjaciela.
- Waldemar Piłat, jest to społecznik, który od wielu lat wspiera finansowo kluby sportowe, a w szczególności Klub Sportowy „Sokół Wyczechy” któremu jest wierny. Panu Waldemarowi leży na sercu rozwój wiejskich klubów i integracja mieszkańców poprzez uprawianie sportu.
KATEGORIA DWUNASTA
Działalność wspierająca inicjatywy społeczne – osoby duchowne i zakonne.
- Ks. Ryszard Fudala, proboszcz Parafii pw. św. Rodziny w Bińczu. Kapłan, któremu bliska sercu jest wojskowa dewiza „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Wśród parafian promuje miłość do kraju nad Wisłą. Współpracuje prężnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bińczu, czego ostatnim dowodem było wspólne śpiewanie w kościele mieszkańców Bińcza ze strażakami, z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- Ks. Krzysztof Kempa, proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Brzeziu. Kapłan zahartowany wieloletnim duszpasterstwem na dalekim wschodzie. Pomimo skromnie żyjących w Rosji parafian, potrafił wiele dobra uczynić dla miejscowej ludności. Więź ze wschodem jest ciągle żywa u proboszcza z Brzezia, to właśnie w miejscowym pięknym, zabytkowym kościele odbyła się msza święta za 25 lat kapłaństwa kapelana Sybiraków.
- Siostry zakonne ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej z Czarnego. Siostry Monika Grabek, Elżbieta Paruch, Danuta Gobosz to wielki skarb mieszkańców Czarnego. Zawsze z ogromną radością służą drugiemu człowiekowi, często w tych najtrudniejszych chwilach życia. Nasze siostry aktywnie wspierają działania charytatywne organizowane w Gminie Czarne i to nie tylko inicjowane przez lokalne Caritas. Każdy może liczyć, że zostanie przez siostry wysłuchany i co najważniejsze otrzyma wskazówkę jak postępować godnie w swoim życiu, kierując się przykazaniem miłości.
KATEGORIA TRZYNASTA
Fundacje i organizacje wspierające działalność stowarzyszeń w przywracaniu pamięci narodowych bohaterów oraz miejsc martyrologii II Wojny Światowej na Pomorzu. Fundacje i stowarzyszenia wyróżniające się swoją działalnością na terenie województwa Pomorskiego.
- Fundacja ENERGA, misją fundacji jest między innymi wspieranie stowarzyszeń promujących wartości patriotyczne.
- 52 batalion remontowy Ziemi Człuchowskiej, kolejni dowódcy jednostki wojskowej stacjonującej w Czarnem z chęcią angażują się w organizację przedsięwzięć o tematyce historycznej i upamiętniających narodowych bohaterów, czego przykładem jest dzisiejsza gala. Obecnie przewodzi jednostce pułkownik Michał Kolasa, który z chęcią przejął dobre wzorce po swoich poprzednikach. Dziękujemy panie pułkowniku.
- Stowarzyszenie „Chojnice – tu bije moje serce”, bardzo zaangażowane w niesienie pomocy chorym dzieciom i lokalnym hospicjom. Członkowie chojnickiego stowarzyszenia organizują często konkursy dla najmłodszych, prym wiodą konkursy plastyczne. Znani są również z akcji prowadzonych na rzecz ochrony przyrody.
- Fundacja „Młodzi dla Polski”, Fundacja pochodząca z trójmiasta prowadzi szeroką działalność patriotyczną. Znani są szczególnie z ogromnej pomocy dla Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjują i włączają się również w akcje społeczne i charytatywne. Mózgiem tych wszystkich inicjatyw jest Prezes Fundacji Marek Dudziński, który obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych i prosił aby Państwa wszystkich pozdrowić.
- Forum Młodej Prawicy, marką stowarzyszenia pochodzącego z Kartuz są organizowane integracyjne społeczeństwo rajdy rowerowe. Dużą popularnością cieszą się organizowane przez Forum, na którego czele stoi Prezes Tyberiusz Kriger, koncerty wielkanocne. Hojność mieszkańców kaszubskiego miasta leżącego nad czterema jeziorami, jest znana, dlatego zbiórki charytatywne dla potrzebujących organizowane przez Forum Młodej Prawicy z Kartuz pomogły rozwiązać nie jeden życiowy problem.
- Stowarzyszenie Nasza Gmina Żukowo, Dzięki członkom Stowarzyszenia Nasza Gmina Żukowo na czele którego stoi Prezes Mariola Zmudzińska tam w Żukowie to dopiero się dzieje. Pomoc dla hospicjum, pomoc dla uchodźców z Ukrainy, akcje z odblaskami, kwestie ekologiczne, dbanie o bezpieczeństwo na drogach, bezpłatna pomoc formalno-prawna. I tak można wyliczać bez końca. Wszyscy wkoło się tylko zastanawiają jak to wszystko ogarnia Pani Prezes Mariola Zmudzińska. Pani Mariola jest dzisiaj z nami, czyli jak widać wszystko ogarnia.
-Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku im. Jana Pawła II, na temat krwiodawstwa dzisiaj zostało powiedziane bardzo dużo. Powiem tylko, dziękujemy że jesteście i że tak prężnie działacie dla dobra nas wszystkich. Jesteście Wielcy. Proszę przekazać pani Dyrektor Kindze Sass nasze wyrazy szacunku i uznania za tak wytężoną pracę dla dobra ogółu. Gratulujemy.
- Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie, tak jak poprzedni nadleśniczowie, tak i obecny Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie Grzegorz Karasek chętnie wspiera inicjatywy prospołeczne, edukacyjne, historyczne, charytatywne czy sportowe. W imieniu wszystkich lokalnie działających stowarzyszeń dziękujemy za zrozumienie i wsparcie finansowe naszych działań.
- Wojskowe Koło PTTK „Husaria” w Czarnem, prężnie działające stowarzyszenie związane ściśle z wojskiem. Działania prowadzone przez „Husarię” są skierowane nie tylko do wąskiej grupy wiekowej ale do całych rodzin. Czarneńskie Koło PTTK istnieje już proszę państwa 50 lat! Organizowane przez „Husarię” spływy kajakowe o każdej porze roku, czy zawody strzeleckie są znane nie tylko w okolicy. Czarneńskie Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego dobrze wypełnia swoją powierzoną misję dbając o miejsca pamięci. Pan Prezes Kamil Siembab może być dumny ze swojej załogi. Gtratulujemy.
Gratulujemy jeszcze raz otrzymanego wyróżnienia wszystkim laureatom III Gali wolontariatu „Zachowali się jak trzeba”.
Jesteście Państwo solą tej ziemi, gratulujemy postawy i czyńcie Państwo dalej dobro – mimo wszystko! Tak jak matka Teresa z Kalkuty.
0 0
3 i ostatnia bo nie będzie już miał kto was finansowac