Zamknij

Jak dostać pożyczkę na dowód? Poradnik krok po kroku

07:44, 20.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:45, 20.11.2024
pixabay pixabay

Sprawdź, jak otrzymać pożyczkę na dowód i jakie wymagania należy spełnić. Uzyskaj potrzebną gotówkę bez wychodzenia z domu – wystarczy dowód osobisty.

Jak wygląda wzięcie pożyczki na dowód?

Pożyczka na dowód jest wybierana przez klientów, którzy chcą uzyskać dodatkową gotówkę bez konieczności dostarczania wielu dokumentów czy zaświadczeń o dochodach. Kluczowe jest przedstawienie dowodu osobistego. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda wzięcie pożyczki na dowód osobisty.

Czym jest pożyczka na dowód?

Szybka pożyczka na dowód to produkt oferowany przez banki oraz firmy pożyczkowe. Banki przyznają pożyczki na dowód przede wszystkim swoim stałym klientom, których dane dotyczące zdolności kredytowej posiadają już w systemie.

Lista firm pozabankowych, w których można uzyskać pożyczkę na dowód, taka jak ta na stronie https://finmatcher.com/pl/pozyczki/pozyczki-na-dowod/ wskazuje, że tego klienci mogą wybierać spośród wielu ofert mniejszych i większych pożyczek na różnych warunkach, a do momentu uzyskania pożyczki dzieli ich tylko kilka kliknięć.

Firmy pozabankowe są dużo bardziej elastyczne, skracając formalności do minimum i ułatwiając załatwianie ich bez wychodzenia z domu. Szybka pożyczka na dowód do ręki udzielana przez firmy pozabankowe może wiązać się z wyższymi kosztami oraz krótszym okresem spłaty.

Kto może ubiegać się o pożyczkę na dowód?

Najważniejszym kryterium, jakie należy spełnić ubiegając się o pożyczkę na dowód jest posiadanie wymaganego dokumentu, dowodu osobistego, oraz osiągnięcie odpowiedniego wieku, powyżej 18 lat. Niektóre firmy mogą wymagać ukończenia 21 lat i więcej. Firmy pozabankowe działające w Polsce wymagają od klientów, aby posiadali polskie obywatelstwo lub w przypadku obcokrajowców, przebywali na terenie kraju legalnie.

Firmy pożyczkowe mogą też sprawdzić historię kredytową klienta w rejestrach dłużników, takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Niektóre firmy przyznające nowe pożyczki na dowód rezygnują jednak z drobiazgowej weryfikacji, posiłkując się informacjami podawanymi w formularzu pożyczkowym lub sprawdzając wewnętrzne bazy.

W każdym przypadku istotne jest posiadanie zdolności kredytowej, czyli możliwości terminowej spłaty zaciągniętego zadłużenia. Chociaż w teorii znajdą się firmy, w których ofercie znajduje się pożyczka na dowód bez dochodów, mało który pożyczkodawca zdecyduje się na przyznanie środków osobom, na których konto nie wpływają żadne środki.

Osoby nieposiadające stałego zatrudnienia także mogą ubiegać się o pożyczki na dowód bez zaświadczeń dla bezrobotnych – w tym przypadku konieczne będzie wskazanie alternatywnego źródła dochodu, np. emerytury, renty, zasiłków socjalnych i innych.

Osoby, które mają trudności z uzyskaniem pożyczki na dowód w bankach lub firmach pozabankowych często kierują swój wzrok ku innej opcji, jaką są prywatne pożyczki na dowód przez internet udzielane przez osoby fizyczne. W tym przypadku każdy wniosek jest analizowany indywidualnie, łatwiej też wypracować elastyczny harmonogram spłaty.

Proces ubiegania się o pożyczkę na dowód

Proces uzyskania pożyczki na dowód składa się z kilku kroków:

  1. Wybór pożyczkodawcy – pierwszym krokiem jest znalezienie firmy pozabankowej, która przyznaje pożyczki na dowód. Kluczowe jest porównanie ofert różnych firm pod względem kosztów zadłużenie, okresu spłaty oraz opinii innych klientów.
  2. Złożenie wniosku – w drugim kroku należy wybrać kwotę pożyczki oraz termin spłaty. Samo wypełnienie formularza z wnioskiem o pożyczkę zajmuje kilka minut. Wystarczy podać swoje dane osobowe, dane z dowodu osobistego, numer PESEL oraz informacje o swoich dochodach i sytuacji finansowej.
  3. Weryfikacja tożsamości – po złożeniu wniosku następuje obowiązkowa weryfikacja tożsamości. Zwykle do wyboru jest jeden z dwóch sposobów: przelew weryfikacyjny na niewielką kwotę lub skorzystanie z aplikacji do logowania się na konto bankowości elektronicznej.
  4. Weryfikacja wniosku i decyzja pożyczkowa – przesłany wniosek zostanie zweryfikowany zgodnie z harmonogramem pracy firmy pozabankowej. Sprawdzana jest zdolność kredytowa klienta, jego historia kredytowa oraz to, czy wnioskujący jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie.
  5. Wypłata środków – jeśli decyzja o przyznaniu pożyczki będzie pozytywna, firma niezwłocznie wykona przelew środków. Pieniądze mogą pojawić się na koncie klienta nawet w ciągu kilkunastu minut po zatwierdzeniu wniosku.

Jakie są koszty i warunki pożyczki na dowód?

Pożyczki na dowód obarczone są wyższymi kosztami niż tradycyjne kredyty bankowe. Wynika to z ograniczenia formalności do minimum oraz większego ryzyka ponoszonego przez pożyczkodawcę.

Dodatkowe koszty obejmują głównie oprocentowanie, prowizje oraz możliwe opłaty dodatkowe. Szczegółowo przedstawia je poniższa tabela.

Koszt

Opis

Oprocentowanie

Podstawowy koszt pożyczki, dla pożyczek na dowód może wynieść od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Prowizje

Wysokość prowizji zależy od danego pożyczkodawcy i w przypadku pożyczek pozabankowych stanowi znaczną część kosztów.

Dodatkowe opłaty

Niektóre firmy mogą naliczać dodatkowe koszty w formie opłat administracyjnych, wysyłania wiadomości SMS czy ubezpieczenie.

Według twórczyni treści na platformie Finmatcher, Izabeli Wojdanowskiej: „jednym z najbardziej skutecznych sposobów na porównanie różnych ofert pożyczek na dowód jest sprawdzenie RRSO dla produktów z takim samym okresem terminowania. Wskaźnik RRSO uwzględnia wszystkie koszty związane z pożyczką”.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%