Zamknij

Obróbki blacharskie – dlaczego tak ważne na dachu?

artykuł sponsorowany + 12:53, 31.12.2021 Aktualizacja: 12:58, 31.12.2021

Dobrze działający dach to efekt wielu czynników, spośród których szczelność jest weryfikowana najszybciej, obnażając popełnione podczas montażu błędy i zaniedbania. W swej naturze woda, czy to w postaci deszczu, śniegu czy zwykłej rosy, zawsze poszukuje dla siebie ujścia, zatem celem prac uszczelniających jest przekierowanie jej poza dach i ściany budynku.

Potencjalnymi punktami przedostawania się wody pod połać dachu są wszystkie wklęsłe i wypukłe miejsca stykania się dwóch połaci dachu, a także miejsca wokół okien, komina czy lukarn. Skutki, jakie dostrzegają lokatorzy – ślady wilgoci na poddaszu lub ścianach bocznych - zazwyczaj oznaczają, że woda przedostała się pod połać. Przyczyną tego stanu mogą być nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie bądź ich „zestarzenie się” pod wpływem czasu.

Czym są obróbki blacharskie?

Mówiąc o obróbkach blacharskich mamy na myśli te elementy na dachu, które służą estetycznemu wykończeniu jego krawędzi. Jednak każda obróbka pełni dodatkowe funkcje ważne dla prawidłowego funkcjonowania dachu jako całości. Oto typowe obróbki blacharskie, które inwestor znajdzie w wycenie budowy dachu: kalenice, rynny koszowe, pasy nadrynnowe i podrynnowe, wiatrownice i obróbki przyścienne.

Rynny koszowe znajdują się w miejscu, w którym stykają się dwie przeciwstawne połacie dachu. Mają wklęsły kształt przypominający rynnę, a ich zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie opadów z połaci do systemu rynnowego. Kalenice, czyli gąsiory, to z kolei obróbki wypukłe. Ochraniają i zasłaniają stykające się dwie połacie dachu na szczycie oraz narożnych krawędziach dachu. Kalenice mogą mieć różne kształty, np. ich przekrój poprzeczny przypomina baryłkę, stożek lub trapez. Można też napotkać kalenice w nietypowym kształcie, jak np. kalenica OMEGA firmy Blachy Pruszyński, która ma obły kształt z dodatkowymi wypukłymi i poprzecznymi przetłoczeniami, tworząc oryginalne wykończenie szczytowych części dachu. Poza zadaniem estetycznego wykończenia krawędzi dachu, kalenice pełnią również ważną funkcję w wentylacji dachu. Pas nadrynnowy nie tylko odprowadza wodę z połaci dachowej do rynny, ale również zabezpiecza listwę czołową oraz ścianę budynku przed działaniem deszczu, szczególnie przy obfitych opadach. Można kupić pas uniwersalny lub dopasowany specjalnie do modelu blachodachówki, jak np. do Paneli NA RĄBEK, modelu REGLE czy blachodachówki PŁASKIEJ. Pas podrynnowy pełni głównie funkcję ozdobną, ale – w zależności od sposobu wykonania okapu - może mieć ważne zadanie odprowadzania wody spływającej po membranie paroprzepuszczalnej. Zadaniem wiatrownic jest ochrona bocznej krawędzi przed zerwaniem pokrycia przez silne podmuchy wiatru, a dodatkowo ochrona dachu przed zawilgoceniem. Z kolei obróbki przyścienne to wyprofilowane blachy, które montuje się na styku blachodachówki i ścian po to, by nie dopuścić do przedostania się wody pod połać dachu.

Czym różnią się obróbki blacharskie?

Dawniej obróbki blacharskie wykonywane były indywidualnie na budowie – dziś można kupić gotowe elementy dopasowane do różnych typów dachów, uformowane w różnych kształtach, w bogatej kolorystyce, które od wykonawcy wymagają jedynie docięcia ich na długość i prawidłowego zamocowania. Renomowani producenci pokryć dachowych (jak np. Blachy Pruszyński) posiadają w swojej ofercie akcesoria dachowe wykonane w różnych powłokach oraz bogatej kolorystyce odpowiadającej kolorystyce blachodachówek. Dają więc pewność lepszego dopasowania do siebie pod względem funkcjonalnym i wizualnym. Staranne, zgodne ze sztuką dekarską wykonanie obróbek oraz użycie do nich gotowych, idealnie dopasowanych produktów to podstawa dobrze i długotrwale działającego dachu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%