Eugeniusz Kwiatkowski – budowniczy Gdyni, minister przemysłu i handlu urodził się 30 grudnia 1888 roku. Pomimo upływu lat, pamięć o stwórcy gdyńskiego portu wciąż jest żywa. Z okazji 136. urodzin parlamentarzyści, wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska wraz z radnymi złożyli kwiaty pod pomnikiem Kwiatkowskiego.
Uroczyste obchody z okazji 136. urodzin wizjonera, inżyniera i budowniczego Gdyni rozpoczęły się w poniedziałek, 30 grudnia o godz. 10:00 pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego.
- To wyjątkowy moment – 136. urodziny wizjonera, jednej z najważniejszych postaci dla historii naszego miasta – wspomina Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Kiedy wracamy do słów Eugeniusza Kwiatkowskiego, znajdujemy w nich wizję wspaniałej Polski i Gdyni, jako miasta z dostępem do morza, które jest kluczem do rozwoju gospodarczego. Mam nadzieję, że jako mieszkańcy Gdyni nieustannie będziemy pielęgnować pamięć o wybitnym inżynierze Eugeniuszu Kwiatkowskim.
Pani prezydent może nie dowidzi i nie dojrzała, że za jej (i Eugeniusza Kwiatkowskiego) plecami jest pizzernia...
Rodzina Eugeniusza Kwiatkowskiego od lata stara się, by budowniczy Gdyni stanął w innym, właściwym dla niego miejscu. Póki co nadal jest strażnikiem pizzerni...
Do tej pory nie udało się rozwiązać sprawy...
* * *
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści: Wioleta Tomczak i Rafał Siemaszko, wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno. Pojawiła się również wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska i dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga. Radę Miasta reprezentowali: wiceprzewodniczący Jakub Ubych i Ireneusz Trojanowicz, a także radni Larysa Kramin, Łukasz Piesiewicz i Monika Strzałkowska. Pod pomnikiem złożono kwiaty i pamięć Eugeniusza Kwiatkowskiego uczczono minutą ciszy.
Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów, służył w Legionach Polskich i w wojsku. Następnie pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu oraz wicepremiera i ministra skarbu. W trakcie sprawowania najwyższych funkcji w państwie podjął szereg działań, które przyczyniły się do rozwoju Gdyni. Będąc ministrem przemysłu i handlu, wznowił budowę gdyńskiego portu, podpisał umowę z francuskim konsorcjum i zamówił 5 statków handlowych. Dzięki Kwiatkowskiemu gdyński port stał się niezwykle nowoczesny i umożliwił rozwój nie tylko miasta, ale i kraju.
Działalność Kwiatkowskiego wiąże się z największymi osiągnięciami II RP, to właśnie dzięki jego staraniom powstała magistrala kolejowa Katowice – Gdynia, rozbudowano Warszawski Okręg Przemysłowy, Stalowa Wola, Mościce, Centralny Okręg Przemysłowy. Niestety okres wojny przekreślił strategiczny plan rozwoju, a trudne czasy Kwiatkowski spędził na emigracji w Rumunii. Po wojnie powrócił do kraju, chcąc go odbudować, lecz został odsunięty z pełnienia funkcji pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża. Otrzymał zakaz osiedlenia się w Warszawie, zdecydował się więc zamieszkać w Krakowie, gdzie 22 sierpnia 1974 r. zmarł.
Obecnie patronatem Eugeniusza Kwiatkowskiego objęte są niektóre gdyńskie inwestycje i inicjatywy:
Trasa Eugeniusza Kwiatkowskiego – łącząca port i północne dzielnice miasta (Pogórze, Obłuże, Oksywie i Babie Doły) z obwodnicą Trójmiasta,
medal przyznawany przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta,
trzy placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa nr 10, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu oraz Zespół Szkół Technicznych,
centrum handlowo-usługowo-biurowego przy ul. 10 Lutego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz