Gdyńska Izba Wytrzeźwień została zlikwidowana pod koniec 2003 roku. Wtedy jej obowiązki przeszły na Komendę Miejską Policji oraz gdyński Oddział Ratunkowy. Z ostatnim dniem 2003 roku weszły przepisy, które nakładały na Policję obowiązek zatrzymania osoby pod wpływem alkoholu w „celach opiekuńczych”.
Likwidacja izby wytrzeźwień nie zlikwidowała procederu nadmiernego spożywania alkoholu, a tym samym nadal spotykamy pijanych na ulicach, a funkcjonariusze policji są wzywani do awantur domowych, których powodem jest alkohol.
I stąd Policja ma ręce pełne roboty. Kiedyś sprawa była prosta: pijany – do izby wytrzeźwień.
- Kiedyś szłam na przystanek na ul. Warszawskiej vis-a-vis przychodni. Na chodniku leżał pijany facet, obok leżała siatka z zakupami. Chyba mieszkał niedaleko. Facet usiłował wstawać, ale przegrywał z zamroczeniem. Zadzwoniłam do straży miejskiej prosząc żeby przyjechali i pomogli facetowi dojść do domu. Powiedzieli, że zaraz będą. Czekałam przeszło 15 minut i nie przyjechali. Może jechali z Gdańska... Dłużej czekać nie mogłam, nie wiem co było dalej. Gdybym była sama to bym jeszcze dzwoniła i czekała do skutku, ale byłam z wnuczkiem, a to nie był fajny widok dla małego dziecka – opowiedziała nam pani Wanda z Działek Leśnych.
Dziś zamiast izby wytrzeźwień w Gdyni funkcjonuje PIN, czyli Punkt Interwencji Noclegowej, który mieści w Schronisku dla Osób Bezdomnych na przy ul. Janka Wiśniewskiego 24.
- Osobę będącą pod wpływem alkoholu można odwieźć do miejsca zamieszkania, do Punktu Interwencji Noclegowej lub, jeśli stwarza zagrożenie bezpieczeństwa – do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych. Osoba nietrzeźwa lokowana jest w Punkcie Interwencji Noclegowej na zasadzie dobrowolności, wyłącznie za jego zgodą. W lipcu br. policjanci mieli 25 interwencji z nietrzeźwymi, gdzie 5 z nich zakończyła się przewiezieniem do miejsca zamieszkania, a pozostałe do Punktu Interwencji Noclegowej i do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych – informuje asp. Jolanta Grunert z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Od początku 2021 roku było 179 interwencji na plaży. Interwencje dotyczyły różnych wykroczeń, nie tylko wobec osób spożywających alkohol, ale również znalezienia kluczyków od samochodu, portfela, dokumentów, przywłaszczenia mienia, jak i łamania przepisów w związku z obostrzeniami sanitarnymi.
Od 01.01. - 31.07.2021 roku policjanci ujawnili 39 nieletnich pod wpływem alkoholu. Policjanci nie prowadzili w ostatnim czasie postępowania w sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim w gdyńskich sklepach.
Od 01.01.2020 roku – do 31.07.2021 roku gdyńscy funkcjonariusze przeprowadzili 3867 interwencji domowych, jednak nie wszystkie miały podłoże alkoholowe. Część z nich m.in. dotyczyła oddalenia się jednego z członków rodziny z miejsca zamieszkania, kłótni rodzinnych, zakłócenia ciszy, nieporozumienia pomiędzy właścicielami lokalu z osobami wynajmującymi je, a także zdarzały się zgłoszenia, że osoby bezdomne śpią na klatkach schodowych. Interwencje w punktach/przed sklepami sprzedającymi alkohole rejestrowane są jako interwencje pod konkretnymi adresami, w związku z powyższym zaliczają się w liczbę interwencji domowych, z związku z czym ciężko jest ocenić ich ilość.
Policjanci w ramach działań związanych z koronawirusem interweniowali na dyskotekach i innych lokalach, gdzie sprzedaje się napoje alkoholowe. W trakcie działań sprawdzali czy każdy przestrzega obostrzeń sanitarnych, w związku z wystąpieniem stanu epidemiologicznego na terenie Polski.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz