Ochotnicze Hufce Pracy mają nowego Komendanta Głównego. Została nim Małgorzata Zwiercan z Gdyni.
- Moje doświadczenie i umiejętności w pełni wpisują się w kierowanie takim szerokim zespołem ludzi we wszystkich województwach naszego kraju. Trudne sprawy w moim życiu są na porządku dziennym. Od czasów podziemia, kiedy braliśmy odpowiedzialność za życie innych osób, przez cały okres pracy zawodowej na rzecz osób uzależnionych, kierowałam się i nadal kieruje zasadą szukania pozytywnych stron, dzięki czemu nie mam problemów w relacjach z ludźmi, a pomaganie innym traktuję jako służbę – mówi Małgorzata Zwiercan.
Nowa Komendant mocno wzięła się do pracy. Rozmawia o przyszłości Ochotniczych Hufców Pracy z wieloma dotychczasowymi partnerami i zaprasza nowych do współpracy.
Małgorzata Zwiercan to przedsiębiorca i terapeuta. Zarządzała Centrum Psychoterapii. Była posłem na Sejm VIII kadencji. W Sejmie pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej, Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz wiceprzewodniczącej Zespołu ds. Dzieci.
Jest fundatorką i wolontariuszką Kaszubskiej Fundacji Podaruj Dzieciom Nowe Życie. Od 17 lat organizuje akcje doboru i rejestracji potencjalnych dawców szpiku w powiecie kościerskim.
Jest też współorganizatorem i wolontariuszem Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna. Wspiera bohaterów walki o niepodległość, którzy w wyniku swego zaangażowania utracili zdrowie, środki utrzymania i do dziś nie doczekali się rzeczywistej rekompensaty. Utworzyła i prowadzi jedyny w Polsce, prywatny ośrodek pomocy dla weteranów i osób działających na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, w którym organizuje i współfinansuje bezpłatne pobyty wypoczynkowo-relaksacyjne.
Organizuje przedsięwzięcia mające na celu troskę o pamięć historyczną oraz aktywizację młodych ludzi do działania na rzecz dobra naszego kraju. Inicjuje i realizuje konkursy i koncerty dla młodzieży szkolnej w województwie pomorskim oraz uroczystości i obchody rocznic, upamiętniających wydarzenia i ludzi, działających na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 11 lat współorganizuje obchody rocznicy strajków 1980 roku w projekcie „Ludzie sierpnia”.
Zainicjowała i wspiera organizację największego wydarzenia gospodarczego na Wybrzeżu - „Forum Wizja Rozwoju”. W tym roku odbyła się już IV edycja.
Odznaczona: Krzyżem Solidarności Walczącej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Pro Patria, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznaką „Działacza opozycji antykomunistycznej” oraz odznaczeniem „Bohaterom Sierpnia” i Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Obecnie jest ekspertem, w Zespole ds. opracowania reformy systemu leczenia uzależnień w Ministerstwie Zdrowia oraz członkiem Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, do której głównych zadań należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.OHP stwarzają młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, w tym szczególnie młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu, organizowaniu i wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i środowisk dysfunkcyjnych.
Adresatami działań Ochotniczych Hufców Pracy są:
Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Pierwsza z wymienionych wyżej grup może w OHP kontynuować kształcenie ogólne i zdobywać kwalifikacje zawodowe. Każdego roku ponad 30 tysięcy takich młodych ludzi zyskuje tego rodzaju pomoc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych: centrach kształcenia i wychowania, ośrodkach szkolenia i wychowania oraz hufcach pracy. Wszyscy będący w trudnej sytuacji materialnej otrzymują w trakcie pobytu w stacjonarnych jednostkach OHP nieodpłatnie nocleg, wyżywienie i całodobową opiekę wychowawczą.OHP organizują naukę w nietypowych formach prawnych, umożliwiających jednocześnie realizację przygotowania zawodowego w trakcie pracy.
Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę, na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Tym samym młodzież korzysta z przysługujących jej świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego jest jej zaliczany do stażu pracy.
Uczestnicy kształcą się w ponad 60 zawodach. Dzięki własnym warsztatom szkoleniowym oraz wieloletniej współpracy z lokalnymi pracodawcami – przedsiębiorstwami i rzemiosłem – oferta OHP w zakresie przygotowania zawodowego jest bardzo różnorodna i umożliwia młodzieży wybór interesującego ją zawodu.
Każdego roku ponad 85% uczestników pozytywnie kończy naukę lub uzyskuje promocję do następnych klas, pomimo wcześniejszych nawet kilkuletnich opóźnień i zaniedbań edukacyjnych i przystępuje do zewnętrznych egzaminów na tytuły kwalifikacyjne – ponad 90% kończących naukę zawodu.Poza tym uczestnicy są objęci stałą opieką pedagogiczną i mają warunki do rozwijania swoich uzdolnień artystycznych i sportowych. Prowadzona jest także działalność turystyczna – wycieczki, rajdy, biwaki. Dzięki takim różnorodnym oddziaływaniom, młodzi ludzie po opuszczeniu OHP są samodzielni i mogą sprawnie funkcjonować w życiu społecznym.
Ochotnicze Hufce Pracy, jako instytucja rynku pracy, realizują powszechny system bezpłatnych usług dla młodzieży w następujących formach: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, organizacja szkoleń zawodowych i realizacja przedsięwzięć dla środowisk lokalnych w zakresie promocji zatrudnienia.
Zadania te są realizowane poprzez Młodzieżowe Biura Pracy, Mobilne Centra Informacji Zawodowej, Młodzieżowe Centra Kariery. Jednostki te są nadzorowane przez Centra Edukacji i Pracy Młodzieży. Ich oferta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie młodzieży w zakresie wsparcia w kształtowaniu ich ścieżki edukacyjno-zawodowej.Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej OHP realizują projekty przeznaczone dla młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną, która w ramach projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ma m.in. możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych warunkujących uzyskanie zatrudnienia.
Od roku 2004 do 2019 OHP łącznie udzieliły wsparcia ponad 116 tysiącom młodych osób realizując projekty o wartości w sumie 608 milionów zł.
Realizowane są także projekty regionalne inicjowane przez jednostki terenowe OHP.Z udziałem funduszy zewnętrznych, głównie w ramach programów: Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży OHP organizuje międzynarodową wymianę młodzieży oraz praktyki i staże zawodowe. Działania te są traktowane jako ważny czynnik edukacyjno-wychowawczy, służący kształtowaniu postaw prospołecznych i obywatelskich oraz budowaniu postawy otwartości i tolerancji wśród młodzieży.
Do zadań OHP należy też refundacja z Funduszu Pracy wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianych pracowników. Taką refundację może uzyskać pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego.W strukturach instytucji działa centrum informacyjno-konsultacyjne Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży, które świadczy usługi dla młodzieży, ich opiekunów, pracodawców oraz dla wszystkich zainteresowanych działalnością jednostek Ochotniczych Hufców Pracy. W skład ECAM wchodzą – infolinia, portal internetowy dla młodzieży (www.dokariery.pl) oraz baza wiedzy intranet. Centrum powstało ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.OHP prowadzą także pod numerem 19524 ogólnopolską infolinię zajmującą się udzielaniem informacji telefonicznych w zakresie pomocy oferowanej przez urzędy pracy oraz OHP – Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia „Zielona Linia” (zielonalinia.gov.pl).
1 1
Matka Boska Gdyńska
1 1
Moje gratulacje, życzę sukcesów i satysfakcji w nowej roli