"PGE Baltica podpisała umowę z Geofizyką Toruń S.A. na przeprowadzenie badań geofizycznych, obejmujących wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości z jednoczesnym pomiarem batymetrycznym dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9" - podało w komunikacie biuro prasowe Grupy PGE.
- Rozwój polskiej energetyki to jeden z najważniejszych priorytetów nasze gospodarki. Niezależność energetyczna kraju to cel, który w aspekcie wydarzeń za naszą wschodnią granicą urasta do zadania najważniejszego. Nie możemy w żaden sposób być zależni od wielkiego sąsiada ze wschodu. Tym bardziej cieszy fakt, że te inwestycje realizowane są w województwie pomorskim. Budując niezależność energetyczną dla całej Polski wzmacniamy rynek pracy na Pomorzu. Do tego inwestujemy w infrastrukturę komunikacyjną. Trwają budowy dróg, m.in. Trasy Kaszubskiej czy Metropolitalnej Obwodnicy Trójmiasta, modernizowane są linie kolejowe 201 i 202. Mają powstać nowe, a raczej powrócić te, z których przed 2015 rokiem zdemontowano torowiska. Te inwestycje globalnie to nowoczesność i bezpieczeństwo, ale również rozwój regionalnej edukacji, bo na uczelniach wyższych i w szkołach średnich uruchamiane są kierunki potrzebne dla funkcjonowania energetyki. To również zmiana jakościowa dla powiatów wejherowskiego, lęborskiego i słupskiego - podkreśla poseł Michał Kowalski.
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dotyczących projektu MFW Baltica 9 - poinformowała w piątek Grupa PGE. Zwycięzcą przetargu jest spółka Geofizyka Toruń. Badania sejsmiczne umożliwią dokładne rozpoznanie budowy geologicznej.
Spółka sprecyzowała, że badania pozwolą na wstępną analizę potencjału badanego obszaru, co - jak podkreślono - jest niezbędne w procesie przygotowania projektu do udziału w aukcji i następnie budowy elektrowni na morzu.
"Obszar badań znajduje się w północnej części Ławicy Słupskiej, niecałe 50 km od linii brzegowej. Pomiary na morzu rozpoczną się w pierwszej połowie maja i potrwają do połowy czerwca 2025. Zakończenie prac analitycznych wraz z dostarczeniem wyników zaplanowane zostało na listopad tego roku" - przekazano w informacji.
Wyjaśniono, że wykorzystana metoda sejsmiczna umożliwi dokładne rozpoznanie poddennej budowy geologicznej do głębokości 100 metrów, a także identyfikację czynników ryzyka związanych z geologią, takich jak obszary koncentracji płytkiego gazu, paleokanały czy pakiety glin zwałowych.
"Geofizyka Toruń S.A. została wybrana w postępowaniu przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. Będzie to kolejne zadanie realizowane przez PGE Baltica we współpracy z tą firmą i kolejny przykład zaangażowania krajowych dostawców w łańcuch wartości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Geofizyka Toruń S.A. przeprowadziła już badania na potrzeby projektu Baltica 1" - informuje biuro prasowe Grupy PGE.
MFW Baltica 9 jest projektem zlokalizowanym na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Ma powstać w odległości ok. 48 km od brzegu, na powierzchni ok. 121 km kw., blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW.
PGE podkreśla, że na jej portfel offshore wind składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowanym z nich jest Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku - realizowany jest we współpracy z firmą Orsted, z którą PGE przygotowuje również projekt Baltica 3 o mocy 1 GW. (PAP)
dsok/ pad/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz