Pomimo deszczu i wietrznej aury, w sobotni wieczór, 17 maja, ulice Wejherowa wypełniły się spacerowiczami, którzy zaopatrzeni w ciepłe kurtki i parasole, do późnych godzin wieczornych mogli uczestniczyć w wielu atrakcyjnych wydarzeniach zorganizowanych podczas 15. Wejherowskiej Nocy Muzeów. Zwiedzający mogli także spotkać się i zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem w jego gabinecie.
W wejherowskim ratuszu dominował morski klimat. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa drewnianych modeli statków, autorstwa Krzysztofa Szczęsnego. Na co dzień przedsiębiorca, przy wsparciu żony - Mirosławy buduje modele statków. To niezwykle precyzyjna, żmudna, wymagająca wiele cierpliwości praca, w której widoczny jest artyzm i pasja. Budowa jednego żaglowca zajmuje mu około roku.
W wejherowskim Ratuszu można było także obejrzeć wystawę pamiątek ze statków linii White Star Line, która była właścicielem Titanica. Były to unikatowe elementy wyposażenia dawnych liniowców transatlantyckich, w tym ze statków i wraków White Star Line - linii, która była właścicielem Titanica. Wśród eksponatów na wystawie znalazły się elementy zastawy stołowej, sztućców, srebrnych platerów, papeterii, folderów reklamowych oraz wierna replika kamizelki ratunkowej używanej na Titanicu.
Eksponaty przekazał Krzysztof Mędrala, pasjonat historii Titanica członek British Titanic Society oraz Swiss Titanic Society, który był ambasadorem wystawy "Titanic - the Artifact Exhibition", odbywającej się w Polsce. W ciągu kilkunastu lat zbudował kolekcję przedmiotów związanych z historią Titanica i White Star Line, która stała się jednym z największych prywatnych tego typu zbiorów w Europie. Prowadzi bloga "Titanic - Polska Kolekcja" pod adresem www i instagram: „1912”.
Cenne eksponaty związane z Titanikiem udostępnił także Tomasz Wąsowski, który podczas Nocy Muzeów opowiadał różne ciekawostki dotyczące tego gigantycznego transatlantyku.
Można było także obejrzeć m.in. skafander do nurkowania głębinowego, który dawniej używany był do wszystkich głębokich prac podwodnych.
Oczywiście udostępnione dla zwiedzających były sala Historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego” oraz sale z makietami Kalwarii Wejherowskiej i Śródmieścia.A najmłodsi - i nie tylko- mogli spróbować swoich sił w tworzeniu morskich stworzeń i statków w technice origami.
Szanty w ratuszu
Ze względów pogodowych zamiast na Gwiezdnym balkonie Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny wystąpił na ratuszowych schodach dając przepiękny koncert szant.
W morskim klimacie przygotowane zostało także niecodzienne widowisko laserowe „Głęboki błękit Atlantydy”. Chętni będą mogli skorzystać z wycieczki po Wejherowie i Kalwarii Wejherowskiej. Dla wszystkich smakoszy przygotowane zostały kulinarne specjały w food truckach.
Klasztor OO. Franciszkanów (ul. Klasztorna)
Dużym zainteresowaniem jak zwykle cieszyło się wśród zwiedzających wieczorne zwiedzanie krypt znajdujących się w podziemiach Klasztoru Ojców Franciszkanów. Obejrzeć tam można było m.in. wystawę obrazującą dzieje rodu Wejherów oraz działalność klasztoru. Lewa krypta poświęcona jest rodzinie Wejherów. W trumnie spoczywa Jakub Wejher, a obok niego pierwsza i druga żona oraz dwie córki. Niezwykłością historyczną jest fakt, iż szczątki założyciela miasta (Jakuba Wejhera), spoczywają w mieście, któremu dał początek.
Dział Edukacji Przyrodniczo-Historyczno-Sportowej Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych
Dla pasjonatów historii pracownicy działu przygotowali prelekcję „Początki miasta – jego twórcy i dobrodzieje. Architektura, społeczność, religia, stroje, muzyka, życie codzienne jego mieszkańców”. O założycielu miasta, jego młodości i o tym, jak powstało Wejherowo opowiadał Paweł Formela. Miłośnicy przyrody mogli posłuchać opowieści o tym, że „Nie taki nietoperz straszny”.
Miejska Biblioteka Publiczna
Na Placu Jakuba Wejhera można było wziąć udział w mobilnej grze miejskiej „WejherBooks”, przygotowanej przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, która zakończyła Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.Tym razem uczestnicy musieli wykazać się znajomością książek związanych z Wejherowem – to właśnie one stały się motywem przewodnim zagadek. Gracze, poruszając się po mieście z pomocą aplikacji, rozwiązywali kolejne zadania i odwiedzali wyznaczone punkty.
Bractwo Kurkowe
Na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie" przy ul. Strzeleckiej w Wejherowie można było zobaczyć pokaz broni palnej, strzelać z broni pneumatycznej, KBKS-u i z łuku klasycznego.Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne edycje tego niezwykłego wydarzenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz