Zamknij

Poseł Michał Kowalski: Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły umowę na użytkowanie wieczyste nieruchomości w gminie Choczewo

15:47, 23.04.2025 Aktualizacja: 16:26, 23.04.2025
Skomentuj foto PEJ foto PEJ

Biuro prasowe Polskich Elektrowni Jądrowych poinformowało w środę, że umowa daje PEJ prawo do dysponowania na cele budowlane nieruchomościami objętymi uzyskaną w 2023 roku decyzją lokalizacyjną.

- To kolejna dobra informacja, która pokazuje, że inwestycja zapoczątkowana przez rząd Mateusza Morawieckiego jest kontynuowana i niebawem rzeczywiście rozpocznie się budowa elektrowni jądrowej w Choczewie. Wokół niej już trwają inwestycje w obszarze infrastruktury. Trwa modernizacja linii kolejowej 202 z Lęborka do Słupska, a za chwilę rozpocznie się na odcinku Gdynia Chylonia - Lębork. Przygotowywane jest przywrócenie połączenia kolejowego Kartuzy - Lębork przez Sierakowice. Budowana jest Trasa Kaszubska i Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta. Dosłownie za za chwilę ruszy modernizacja linii kolejowej 201, na odcinku Gdańska Osowo - Somonino przez Żukowo. Od strony komunikacyjnej budowa elektrowni jądrowej będzie bardzo dobrze przygotowana. To istotny krok w drodze do niezależności energetycznej naszego kraju - podkreśla poseł Michał Kowalski.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zawarły umowę z Wojewodą Pomorskim na użytkowanie wieczyste nieruchomości położonych w gminie Choczewo, na których powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce - podał przedstawiciel PEJ.

Pełniący obowiązki prezesa PEJ Piotr Piela przekazał w komunikacie przesłanym PAP, że spółka konsekwentnie realizuje kolejne kamienie milowe projektu, jednym z nich jest uzyskanie tytułu prawnego do działek w gminie Choczewo. "To jeden z warunków wymaganych przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino" - poinformował Piela, cytowany w komunikacie przesłanym PAP.

Wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz dodała, że to ważny moment dla Pomorza, które zyskuje możliwość dalszego rozwoju infrastrukturalnego oraz gospodarczego. "Projekt ten nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także stanie się impulsem do rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i wzmocnienia polskiego sektora energetycznego" - podkreśliła Rutkiewicz.

Umowa o oddaniu gruntów w użytkowanie wieczyste Polskich Elektrowni Jądrowych została zawarta na podstawie wniosku złożonego do wojewody pomorskiego 26 lipca 2024 roku.

Dotychczas PEJ uzyskały w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce m.in. decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną, które potwierdziły możliwość wybudowania w tym miejscu obiektu jądrowego i określiły zakres terytorialny inwestycji na lądzie i morzu. Umożliwiło to spółce złożenie wniosku o pozwolenie na prace przygotowawcze.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 r. (PAP)

kszy/ pad/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%