Zamknij

Sławski: w Ustce powstanie baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej

12:04, 27.09.2024 PAP Aktualizacja: 22:43, 27.09.2024
Skomentuj foto rwe.com foto rwe.com

Biuro prasowe RWE w przesłanym w poniedziałek komunikacie poinformowało o podpisaniu umowy dzierżawy terenu z przeznaczeniem na budowę bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II. Zapewniono, że baza, której budowa ma rozpocząć się po 2025 roku, będzie funkcjonować przez co najmniej 30 lat, stanowiąc jeden z kluczowych elementów realizacji projektu oraz późniejszej eksploatacji planowanej farmy.

- Budowa farma wiatrowych w polskim pasie morza bałtyckiego przy wybrzeżu, na którym położony jest powiat słupski to inwestycje prowadzone jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego. Biznes rządzi się swoimi prawami i mam nadzieję, że obecny rząd będzie kontynuował to, co rozpoczęto kilka lat temu. To nie tylko wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również nowe miejsca pracy dla mieszkańców Ustki i Pomorza. Ważny jest także prestiż, który daje naszemu województwu ta inwestycja - podkreśla Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.

RWE i Zarząd Portu Morskiego Ustka podpisały umowę dzierżawy terenu z przeznaczeniem na budowę bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe koncernu energetycznego. Budowa ma rozpocząć się po 2025 roku.

"W porcie powstanie budynek administracyjno-kontrolny spełniający wymogi międzynarodowego standardu certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM" - zapowiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor projektu farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II w RWE Lukas Prietz.

"Zabezpieczenie terenu pod bazę operacyjno-serwisową to kolejny ważny krok w realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego" - stwierdził. Dodał, że dzięki powstaniu bazy na terenie portu w Ustce, RWE będzie w stanie utworzyć dla lokalnej społeczności nawet 50 nowych miejsc pracy.

RWE zlokalizuje zaplecze operacyjno-serwisowe dla projektu F.E.W. Baltic II przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. W komunikacie podano, że główną przesłanką do wyboru Ustki była rozbudowana infrastruktura portowa, możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, a także możliwość pobierania paliwa na bieżące potrzeby oraz dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników.

Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość portu od farmy F.E.W. Baltic II. Podano, że projekt RWE o mocy 350 MW realizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km2, w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki. "Projekt F.E.W. Baltic II jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem a oddanie farmy do użytku planowane jest na koniec bieżącej dekady" - podano w komunikacie.

Podkreślono, że farma wiatrowa F.E.W. Baltic II znajduje się na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych, oczekując na dalsze niezbędne decyzje i pozwolenia administracyjne.

Prezes Zarządu Portu Morskiego w Ustce Maciej Karaś, cytowany w komunikacie, stwierdził, że podpisanie umowy z RWE jest kluczowym kamieniem milowym w wieloletniej współpracy, która rozpoczęła się w 2018 roku. "W tamtym czasie koncepcja morskich farm wiatrowych dopiero raczkowała - chcąc nie chcąc staliśmy się liderami w tej wciąż tworzącej się branży" - ocenił.

Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski dodał, że Ustka aktywnie włączyła się w rozwój nowej branży jaką jest morska energetyka wiatrowa. "Jesteśmy jednym z najważniejszych portów dla firm energetycznych, jestem przekonany, że przyniesie to korzyści naszemu miastu" - zapowiedział.

Koncern RWE wszedł na polski rynek w 2007 roku i jest aktywny w głównych technologiach OZE w Polsce: w energetyce wiatrowej na lądzie, energetyce wiatrowej na morzu i fotowoltaice. Działa jako inwestor strategiczny, czyli rozwija, buduje i obsługuje projekty przez cały okres ich pracy. (PAP)

 

pm/ mmu/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%