Zamknij

SG: trójstronne porozumienie o wspólnych kontrolach w zakresie przemieszczania odpadów

10:35, 17.11.2023 Aktualizacja: 13:14, 17.11.2023
Skomentuj foto Straż Graniczna foto Straż Graniczna

Jednym z głównych zadań Straży Granicznych jest zapobieganie nielegalnemu transportowaniu przez granicę państwową odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Chodzi o wykrywanie ewentualnych przypadków nielegalnych wysyłek odpadów, monitorowanie, identyfikowanie i zwalczanie przestępczości dotyczącej międzynarodowego przemieszczania odpadów, również odpadów medycznych, a także ujawnianie przemieszczania nielegalnych odpadów drogą morską.

Przypomnijmy, że do pomorskich portów docierają różnego rodzaju odpady, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Kilka lat temu nastąpiła między innymi interwencja Marszałka Województwa Pomorskiego w kwestii składowania przez Port Service worków, z których część była nieszczelna i wyciekała z nich brunatna ciecz. Doszło do skażenia, gdyż odpady okazały się toksyczne.

Na Pomorzu ostatnio wiele się dzieje

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska co chwilę ujawnia kolejne nielegalne składowisko śmieci.

[ZT]57643[/ZT]

Cały czas krążą (na razie bez oficjalnego potwierdzenia) informacje o odpadach radioaktywnych, które miały wpłynąć do Polski. To również wymaga wyjaśnienia i przedstawienie opinii publicznej.

Wszystkie te kwestie bardzo źle wróżą inwestycji w Choczewie, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa. Już mówi się, że nieuczciwi przedsiębiorcy będą próbować przemycać do naszego kraju różnej maści poprodukcyjne odpady atomowe, które po kraju mają być składowane, jako rzekomo z pomorskiej elektrowni.

* * *

Straż Graniczna, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Krajowa Administracja Skarbowa podpisały w tym tygodniu porozumienie o współdziałaniu w zakresie wspólnej kontroli międzynarodowego przemieszczania odpadów - poinformowała w piątek SG. Jego celem jest aktualizacja dotychczasowych zasad współpracy, a tym samym usprawnienie i wzmocnienie prowadzonych działań.

"Realizacja ustawowych zadań SG koncentruje się głównie na kontrolach prowadzonych na granicach Polski, które są granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Wewnątrz kraju funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą kontrole wyrywkowo, samodzielnie lub w ramach współdziałania z innymi służbami, również wówczas kiedy do Straży Granicznej wpłynie informacja od służb współdziałających lub innych instytucji o podejrzeniu nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów" - podała w piątkowym komunikacie SG.

Podkreśliła, że Straż Graniczna uczestniczy także w akcjach kontrolnych prowadzonych wspólnie z innym i służbami czy instytucjami.

"Funkcjonariusze Straży Granicznej zajmujący się kontrolą transgranicznego przemieszczania odpadów odbywają odpowiednie szkolenia, które prowadzone są przez ośrodki szkolenia SG w ramach szkoleń specjalistycznych" - przekazała SG.

W latach 2018-2022 podczas wspólnych kontroli, inspektorzy WIOŚ, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego i Policji skontrolowali 14 985 transportów, w tym ujawnili 164 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów.

Istotnym aspektem podpisanego w tym tygodniu porozumienia między SG, GIOŚ i KAS jest również aktualizacja formularzy, czy wniosków. "Stanowią one załącznik do porozumienia. Służą do wymiany informacji pomiędzy służbami i instytucjami. Dzięki wprowadzonym zmianom wspólne działania będą szybsze i skuteczniejsze. Ze strony Straży Granicznej porozumienie podpisał Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga" - podała SG.(PAP)

 

akuz/ maak/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%