Zamknij

Program wsparcia in vitro. Kto może skorzystać?

14:15, 05.06.2024 Źródło: gov.pl/zdrowie / pacjent.gov.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Pary zmagające się z niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu oferowanego przez Ministerstwo Zdrowia. 1 czerwca wystartował program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa.

- Program in vitro jest przewidziany na 5 lat, ale będziemy go przedłużać. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie. Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Program będzie realizowało 58 ośrodków w całym kraju.

Głównym celem programu jest zapewnienie równego dostępu do procedury in vitro dla parom, które nie mogą doświadczyć rodzicielstwa bez wsparcia medycznego. Co niezwykle istotne z finansowania mogą również skorzystać pacjenci onkologiczni. 

- Kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu – wycieńczającemu organizm, czasem powodującemu niepłodność – będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość - wyjaśniała minister zdrowia.

Program umożliwia zamrożenie komórek, aby móc skorzystać z nich po zakończeniu terapii, i zapewnia pełne dofinansowanie tych procedur. 

In vitro finansowane z budżetu państwa. Zasady programu

Do programu mogą zgłosić się pary będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu (wystarczy deklaracja) u których stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona (w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu),  także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Ustalono również kryteria wieku:

  • kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia
  • kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka
  • mężczyźni do 55. roku życia.

Zgłaszając się, jak podaje portal pacjent.gov.pl, należy przygotować dokumentację medyczną, która potwierdzi stwierdzoną niepłodność lub jej nieskuteczne leczenie. Dokumentacja musi być z ostatnich 12 miesięcy przed ogłoszeniem programu. 

(Źródło: gov.pl/zdrowie / pacjent.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%