W pierwszy weekend kwietnia Gdynia ponownie stała się portem marzeń, kreatywności i innowacji. Wszystko za sprawą 34. Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu. Ponad 2,5 tysiąca uczestników, 277 drużyn z całej Polski oraz goście z Chin i Słowacji zapełnili Pomorski Park Naukowo-Technologiczny oraz Polsat Plus Arenę Gdynia, by celebrować niezwykłe święto młodej wyobraźni i współpracy.
Finałowi w Gdyni towarzyszyła atmosfera prawdziwego święta. Już od sobotniego poranka Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Polsat Plus Arena Gdynia tętniły życiem. Setki drużyn z różnych stron Polski i świata prezentowały swoje pomysły, a widzowie z zapartym tchem śledzili ich występy.
W niedzielę, 6 kwietnia, Polsat Plus Arena Gdynia wypełniła się tysiącami uczestników z całej Polski. Podczas finału w Gdyni gościły delegacje uczniów z Chin i Słowacji (fot. Natalia Kawalerowicz)
Zwieńczeniem zmagań była uroczysta gala finałowa zorganizowana w niedzielę, 6 kwietnia, która okazała się prawdziwym widowiskiem. Tysiące światełek, efekty specjalne i energia tłumu stworzyły niezapomniany klimat. Wśród rozentuzjazmowanych uczestników, trenerów i rodziców nie zabrakło również wyjątkowych gości, których obecność podkreśliła wagę wydarzenia.
Na finał do Gdyni przybyli: ministra edukacji Barbara Nowacka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel oraz posłanka Dorota Łoboda. W wydarzeniu wzięła udział także liczna reprezentacja kuratorów oświaty z całej Polski, z pomorskim kuratorem Grzegorzem Krygerem i jego zastępczynią Jolantą Jankowską-Żmich na czele. Gości powitała prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, a na widowni zasiadły m.in.: radne Agnieszka Tokarska z Gdyni i Sylwia Cisoń z Gdańska oraz naczelnik Wydziału Edukacji w Gdyni Iwona Tanewska.
Mam zdjęcie w gabinecie z 1920 roku. Na tym zdjęciu jest plaża, rybackie wioski, rybackie chatki, sieci. Sześć lat później, w tym samym miejscu, jest już port, a miasto dostaje prawa miejskie. Pan Eugeniusz Kwiatkowski i pan Tadeusz Wenda to były osoby, które w zasadzie mogłyby dzisiaj siedzieć między wami. One marzyły, myślały i stworzyły port. To jest bardzo symboliczne, że akurat dzisiaj Gdynia może was gościć. Wszyscy, jak tutaj siedzicie, jesteście zwycięzcami – mówiła w przemówieniu prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Na scenie nie zabrakło emocji i pozytywnej energii. Publiczność porwały występy cheerleaderek z Cheerleaders Gdynia Junior, pełnej charyzmy Vanessy Power, zarówno w solowym wydaniu, jak i w towarzystwie zespołu oraz Mateusza „Dionizego” Pierożka, finalisty The Voice Kids. Nieodłącznym bohaterem wydarzenia był także Omer, sympatyczny, ciekawski szop, maskotka programu, który towarzyszy uczestnikom na każdym etapie ich podróży. Goście zgromadzeni w Polsat Plus Arenie w Gdyni mogli także obejrzeć nastrojowe teledyski będące wspomnieniem minionego weekendu.
Na scenie cheerleadereki z Cheerleaders Gdynia Junior (fot. Natalia Kawalerowicz)
Na uznanie zasłużyli nie tylko uczestnicy, ale też ci, którzy wspierali całe wydarzenie. Koordynatorzy, sędziowie, wolontariusze, ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR, animatorzy, szeryfowie i ekipa multimedialna. Każdy z nich został uhonorowany podczas gali finałowej. Były łzy wzruszenia, eksplozje radości, gromkie owacje i ogromna duma. To był finał, który na długo zapisze się w sercach wszystkich obecnych.
W tegorocznym Finale Odysei Umysłu uczestnicy mierzyli się z pięcioma różnorodnymi zadaniami, które wymagały twórczego myślenia, pracy zespołowej i nieszablonowych rozwiązań. Zespoły startowały w trzech głównych kategoriach wiekowych. Oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia specjalne za wyjątkową kreatywność, postawę fair play i ponadprzeciętne zaangażowanie trenerów. Najlepsze drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich kategoriach, otrzymały wyjątkową szansę na reprezentowanie Polski podczas Finałów Światowych Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.
Nagroda im. prof. Józefy Sołowiej trafiła do Anny Ciby z Trzebnicy – ambasadorki Odysei, nauczycielki i organizatorki, która od lat inspiruje i integruje lokalną społeczność wokół idei twórczego myślenia.
Nagroda Omera za Fair Play – m.in. dla Lubelskiej Szkoły Realnej, dwóch drużyn z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku i Katarzyny Szybisty ze Skawiny – za wzór postawy, ducha fair play i odwagę.
Nagroda Ranatra Fusca za wybitną kreatywność – dla Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 5 Gdyni za innowacyjny pojazd napędzany liną bungee oraz dla Towarzystwa Przyjaciół Ucznia HORYZONT za spektakularną scenografię i wykorzystanie niestandardowych materiałów.
Nagrody wręczane dla najlepszy drużyn podczas gali finałowej Odysei Umysłu (fot. Natalia Kawalerowicz)
Problem 1
Wymyślny wyścig – droga jest ważniejsza niż cel. Zadaniem było opracowanie innowacyjnego wyścigu, w którym sama droga do celu miała znaczenie równie duże jak ostateczny rezultat.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Problem 2
Zwierzątko-robociątko – czy maszyna może być przyjaznym domowym pupilem? Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekt, w którym mechaniczne rozwiązanie wcielało cechy domowego towarzysza.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Problem 3
Książki od kuchni – poszukiwanie przepisu na pasjonującą opowieść. Zadaniem było stworzenie opowieści, która łączyłaby elementy narracji z kreatywnym podejściem do warsztatu teatralnego, jak przepis kulinarny.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Grupa IV
Problem 4
Bezpieczne balschronienie – kreatywne rozwiązania dla ochrony przyrody. Uczestnicy mieli opracować projekt konstrukcji lub prezentacji, która w oryginalny sposób pokazywała, jak zachować równowagę w naturze oraz chronić środowisko.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Grupa IV
Problem 5
Historia pełna gwiazd – mitologia jako źródło inspiracji. Wyzwanie polegało na stworzeniu dramatycznej opowieści, w której historia mitologiczna łączyła się z nowatorskim podejściem do narracji scenicznej.
Grupa I
Grupa II
Grupa III
Grupa IV
Tegoroczny finał potwierdził, że Odyseja Umysłu to nie tylko konkurs, ale ruch społeczny, który zmienia oblicze edukacji w Polsce. Dzięki takim wydarzeniom, jak ten w Gdyni, młodzi ludzie zyskują nie tylko wiedzę, ale i wiarę w siebie, swoje możliwości i marzenia. A już wkrótce, polskie drużyny zmierzą się z rówieśnikami z całego świata podczas Światowych Finałów Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz