Zamknij

"Związani z morzem" - licealiści z V LO odwiedzili Grecję i dotknęli palca Arystotelesa

21:45, 04.05.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: VLOwGdyni Aktualizacja: 11:56, 06.05.2024
Skomentuj

Projekt edukacyjny "Związani z morze" ekipa V LO z Gdyni realizowała w dniach 9-19 kwietnia w Grecji w Leptokarii. Jak podkreślają - udało się im zrealizować wszystkie założone cele.

"Jesteśmy dumni z naszych 14 uczniów i chętnie będziemy pisać nowe projekty unijne, aby promować  naszą szkołę - V Liceum Ogólnokształcące w Gdyni- Oksywie, Gdynię i Polskę.

Urząd Miasta Gdyni wsparł nas rzeczami promującymi nasze miasto. Na wyjazd otrzymaliśmy bluzki, czapeczki, smyczki, długopisy, a dla naszych partnerów greckich książki - albumy oraz puzzle z klifem gdyńskim. Bardzo dziękujemy z wsparcie.

Dziękujemy również pani Janie Cerny, mieszkającej w Leptokarii, która zorganizowałam nam cały pobyt w Grecji, będąc rezydentem i pilotem-przewodnikiem na miejscu."

- mówi Beata Przyradska, wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni.

* * *

Autorzy projektu:

Zofia Świderska - koordynator projektu, nauczycielka geografii i podstaw przedsiębiorczości, prowadzenie zajęć w terenie

Beata Przyradska - współautorka projektu, nauczycielka języka polskiego i historii, prowadzenie zajęć studyjnych - kierownik wyjazdu

Maciej Pracoń - współtwórca projektu, logistyka wyjazdu i pobytu, prowadzenie zajęć w terenie - trening personalny - nauczyciel wychowania fizycznego.

* * *

"Związani z morzem"

Relacja z realizacji unijnego projektu 1 - FERS na zasadach ERASMUS+ „Związani z morzem”

Nasz projekt nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000130258 został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Społeczne dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027, projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”.

„Związani z morzem” to temat przewodni naszych wszystkich działań w Gdyni nad Morzem Bałtyckim i w Leptokarii nad Morzem Egejskim.

Do mobilności 1, czyli do Grecji zakwalifikowało się 14 uczniów naszego liceum: 5 Polek, 6 Polaków, 3 Ukrainki, 1 Ukrainiec.

Podróż zaplanowaliśmy autokarem i samolotem w obie strony.

Na miejscu zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Elli*** przy samym morzu i z widokiem na masyw gór Olimp.

Nasz pobyt zaplanowany był bardzo skrupulatnie. Obejmował zarówno edukację w miejscowym liceum z greckimi koleżankami i kolegami oraz wspólne wycieczki edukacyjne i krajoznawcze. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu wychowania seksualnego przeprowadzonego przez edukatorkę szpitala w Larisie.

Zajęcia w szkole dotyczyły nauki języka greckiego, poznania kultury, tradycji i historii Grecji oraz systemu edukacyjnego obowiązującego w tym kraju. Rozwijali również umiejętności związane z technologią informatyczną, wykorzystaniem metod prezentacji treści geograficznych, społecznych i językowych. Wszystkie zajęcia w szkole odbywały się w języku angielskim. Polscy i ukraińscy uczniowie w realizacji zadań również posługiwali się tym językiem.

Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Macedonii Środkowej: Litochoro i wąwóz Enipea z wodospadami Zeusa i basenem Afrodyty, zamek średniowieczny Platamonas, wioskę Stary Panteleimonas która jest położona 500 m n.p.m., Dion.

Dzień zaczęliśmy od w zamku w Platamonas. Zamek wzniesiony w XI wieku leży blisko morza, przez co można zobaczyć żółwie. Po wejściu na zamek można ujrzeć piękny krajobraz. Zamek znany jest z tego, że co roku w sierpniu odbywa się tutaj festiwal Olimpu.

Tam zaznajomiliśmy się z okresami kulturowymi w starożytnej sztuce greckiej, dziedzinami sztuki, ich najważniejszymi twórcami oraz poznaliśmy idee igrzysk olimpijskich. Bardzo nam się podobało.

Następny dzień rozpoczęliśmy wycieczką w kolejne piękne miejsce zwane Kalampaka. Zwiedziliśmy tam wytwórnię ikon, w której poznaliśmy technikę ich wytwarzania. Następnie drogą przypominającą serpentynę, udaliśmy się na Meteory-niesamowite klasztory zawieszone w chmurach. Nieziemskie skały oraz obłędne widoki, to tylko część atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć. Zwiedziliśmy również klasztor świętego Warlama. W trakcie jazdy nasza pilotka opowiedziała nam o pięciu innych klasztorach oraz o Mnichach je zamieszkujących. Po wszystkich atrakcjach dzisiejszego dnia zatrzymaliśmy się na obiad w Tawernie, w której jedliśmy typowo greckie dania i słuchaliśmy muzyki lokalnych grajków. W drodze powrotnej odbył się konkurs wiedzy o Grecji. Każdy z nas miał okazję sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrodę. Wróciliśmy do hotelu na pyszną kolację. Wieczorem braliśmy udział w podchodach. Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.

Kolejny dzień zaczęliśmy od wizyty w szkole, gdzie na rozruszanie tańczyliśmy narodowe tańce greckie - Zorby i Sirtak. Następnie w ramach zajęć z historii udaliśmy się do miasta Thessalonik - jednego z największych miast greckich. Poszliśmy na spacer na promenadę, gdzie zobaczyliśmy pomnik Aleksandra Macedońskiego zwanego Aleksandrem Wielkim, czy niezwyciężonym!

Dowiedzieliśmy się, że Aleksander Wielki był uwielbianym królem uznawanym za wybitnego stratega i jednego z największego zdobywców w historii – połączył on aż 26 państw! W Thessalonikach mieliśmy okazję zobaczyć budowle ze starożytności, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Nauczyciel opowiedział nam również o wspaniałych zabytkach odkopywanych co jakiś czas przy budowie metra – zabytków jest tyle, że nie mają już miejsc w muzeach, a budowanie metra opóźnia się już o 10 lat! Potem zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Dymitra i zobaczyliśmy ruiny agory. Zostaliśmy podzieleni na grupy i naszym zadaniem było dowiedzenie się od mieszkańców na temat: ich życia codziennego, demokracji ateńskiej oraz społeczeństwa spartańskiego. Później byliśmy na obiedzie. Zjedliśmy typowo greckie danie – suflaki, czyli gyros z pitą i frytkami.

Na końcu zobaczyliśmy pomnik Arystotelesa i zrobiliśmy sobie tam zdjęcia – każdy z nas potarł też dużego palca Arystotelesa, podobno przynosi to szczęście!

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: VLOwGdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%