Zamknij

Jak bezpiecznie ogrzewać dom? Uważaj na tlenek węgla

21:54, 15.10.2024 hs za: UM Gdynia/fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni Aktualizacja: 21:59, 15.10.2024
Skomentuj

Sezon grzewczy ruszył pełną parą. W tym okresie wielu z nas sięga po różne sposoby ogrzewania domu – piece, kominki, grzejniki elektryczne. Niestety, to także czas, w którym wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Jak bezpiecznie ogrzewać dom, by uniknąć zagrożenia?

Za nami pierwsze chłodne noce, a sezon grzewczy ruszył pełną parą. W domach i mieszkaniach rozgrzewają się różnorodne piece, jednak nie wszystkie spełniają współczesne standardy bezpieczeństwa. Czy zastanawiałeś się, kiedy ostatnio Twój piec był sprawdzany przez specjalistę? Czy jego dalsze użytkowanie jest w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny? A może czas rozważyć jego wymianę, by uniknąć ryzyka lub przynajmniej zainwestować w czujnik tlenku węgla – cichego zabójcy (czadu), który w niekontrolowany sposób może wydobywać się z przestarzałych urządzeń grzewczych?

Podczas każdego sezonu grzewczego warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim czujki powinny być odpowiednio zamontowane, a ich stan techniczny regularnie sprawdzany. Należy dbać o wymianę baterii i monitorować ich działanie, aby uniknąć fałszywych alarmów, które mogą świadczyć o ich wyczerpaniu. Ważnym aspektem jest również okresowy przegląd instalacji wentylacyjnych, kominowych oraz gazowych. Warto pamiętać, że to właściciele i zarządcy budynków są odpowiedzialni za ich stan techniczny. 

Kampania „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”

Kampania „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” to inicjatywa, która ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat ukrytych zagrożeń związanych z pożarami instalacji elektrycznej i emisją tlenku węgla. W Polsce, w okresie jesienno-zimowym liczba incydentów wzrasta, niosąc ze sobą ryzyko tragicznych konsekwencji dla wielu rodzin. 

Program ten jest adresowany do różnorodnej grupy odbiorców – od najmłodszych po seniorów. Szczególnie ważne jest, aby edukować dzieci, które mogą stać się małymi ambasadorami bezpieczeństwa. Wiedza przekazywana przez nie do dorosłych może znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w naszych domach. To nie tylko kampania informacyjna, ale prawdziwy ruch na rzecz bezpieczniejszych warunków życia, który łączy pokolenia w walce o lepsze jutro. 

Zadbajmy o to, by każdy z nas stał się czujnikiem bezpieczeństwa w swoim otoczeniu. Tlenek węgla, znany jako „cichy zabójca”, jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, co sprawia, że jego obecność często umyka uwadze. To właśnie z urządzeń grzewczych, takich jak piece i kominki, może być emitowany w wyniku niewłaściwego spalania paliw. Przyczyny zatruć najczęściej wynikają z niesprawności przewodów kominowych i wentylacyjnych, których niewłaściwe działanie może prowadzić do tragicznych zdarzeń. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy i konserwacja tych instalacji. 

Aby zmniejszyć ryzyko zaczadzenia, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad: 

Regularne przeglądy: Upewnij się, że przewody kominowe i wentylacyjne są czyste i sprawne.

Sprawne urządzenia: Używaj jedynie sprawnych technicznie urządzeń grzewczych, zgodnie z zaleceniami producentów.

Zadbanie o wentylację: Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i sprawdzaj poprawność wentylacji, szczególnie po wymianie okien.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni przypomina, że każdy z nas ma wpływ na swoje bezpieczeństwo. Regularna kontrola stanu technicznego czujek, przegląd instalacji oraz edukacja najbliższych to kluczowe elementy w zapobieganiu tragediom związanym z pożarami i zatruciami.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia?

Jeśli podejrzewasz zatrucie tlenkiem węgla, natychmiast opuść pomieszczenie, zapewniając dopływ świeżego powietrza. Wezwij pogotowie ratunkowe, a jeśli masz czujnik, który zaalarmował o zagrożeniu, nie wracaj do domu przed przeprowadzeniem pełnej kontroli instalacji przez specjalistów.

Jednym z kluczowych ośrodków na Pomorzu, który prowadzi leczenie za pomocą terapii tlenowej jest Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Mieści się tam jedna z największych komór hiperbarycznych w Polsce, działająca od 25 lat. W okresie grzewczym terapii poddaje się od 50 do 100 pacjentów zatrutych tlenkiem węgla. Aby terapia była skuteczna, pacjent musi trafić do szpitala w czasie 24 godzin od momentu kontaktu z czadem.

Profesor Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej GUMed na tle komory hiperbarycznej w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 

- Znajdujemy się w największej, naszej komorze hiperbarycznej, która służy do leczenia tleno-terapią hiperbaryczną. Jednym ze wskazań do leczenia w komorze hiperbarycznej jest zatrucie tlenkiem węgla. Zatrucie tlenkiem węgla jest zatruciem sezonowym. Występuje najczęściej w naszym rejonie w okresie grzewczym, czyli mniej więcej od października do lutego. Główne objawy, które są charakterystyczne dla zatrucia tlenkiem węgla to gwałtowna, nagła utrata przytomności. Często bez objawów zapowiadających. Następnie po odzyskaniu przytomności u pacjentów mogą wystąpić bóle głowy, nudności, czy wymioty. Wszyscy pacjenci, którzy są zatruci tlenkiem węgla powinni być leczeni w komorze hiperbarycznej z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby pozbyć się toksyny, czyli tlenku węgla tzw. czadu z ustroju. Po drugie, aby zabezpieczyć się w przyszłości, żeby nie występowały powikłania – mówi prof. Jacek Kot, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej GUMed.

- Mieszkańcy Trójmiasta mogą się cieszyć z tego, że Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej znajduje się w niedalekiej odległości. Cały proces leczenia jest w pełni finansowany przez NFZ. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że opieka zdrowotna w Gdyni jest na bardzo wysokim poziomie – dodaje prof. Jacek Kot. 

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo zaczyna się od nas samych. Zainwestujmy w czujki dymu i czadu, dbajmy o nasze domy, naszych bliskich i bądźmy czujni.

 

(hs za: UM Gdynia/fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%