Zamknij

Martwe dziki w Gdyni. W czwartek zbierze się sztab kryzysowy wz. z martwymi dzikami zarażonymi ASF

14:10, 25.04.2024 PAP Aktualizacja: 14:13, 25.04.2024
Skomentuj foto Paul_Henri/pixabay.com foto Paul_Henri/pixabay.com

"Plan postępowania zostanie wyznaczony przez służby podczas dzisiejszego spotkania sztabu kryzysowego" - przekazała w czwartek rano rzeczniczka gdyńskiego ratusza Agata Grzegorczyk.

W czwartek w Gdyni zbierze się sztab kryzysowy w związku ze znalezionymi w mieście martwymi dzikami. Przeprowadzone badania wykazały, że zwierzęta były zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wyjaśniła, że w sztabie weźmie udział ok. 20 osób z policji, straży miejskiej, Lasów Państwowych, a także pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego i powiatowy lekarz weterynarii.

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy gdyńskich Karwin zgłosili strażnikom miejskim znalezienie na ulicy ośmiu martwych warchlaków. "Odkrycie spacerowiczów strażnicy i leśnicy powiązali początkowo z wcześniejszym wypadkiem komunikacyjnym, w którym zginęła locha. Jednak wobec podejrzeń mieszkańców, że zwierzęta zostały otrute, zlecono badania w kierunku ustalenia przyczyny zgonu młodych dzików" - podała Grzegorczyk.

Zaznaczyła, że przeprowadzona sekcja wykluczyła otrucie zwierząt. "Wykonano też testy pod kątem ASF. Okazało się, że zwierzęta były zainfekowane" - przekazała.

Oficer prasowa gdyńskiej policji podkom. Jolanta Grunert poinformowała, że truchła zwierząt znaleziono na osiedlu przy ulicach Staffa i Konopnickiej. "Prowadzimy postępowanie sprawdzające, czy mogło dojść do popełnienia przestępstwa" - dodała.

Grzegorczyk podała, że od 16 kwietnia br. powiatowy lekarz weterynarii otrzymał zgłoszenie o 17 martwych dzikach odnalezionych w gdyńskich dzielnicach: Chwarzno, Wiczlino i Karwiny.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. (PAP)

 

pm/ agz/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%