Zamknij

Śledzimy i świętujemy. Biblioteka Gdynia obchodzi 90. urodziny

Śledzimy i świętujemy. Biblioteka Gdynia obchodzi 90. urodziny
  • piątek 9 maja, wg grafiku
  • 23.04.2025 - 7.08.2025
  • Biblioteka Gdynia
  • Wstęp wolny
Spotkania ze znanymi pisarzami, spacery śladami dawnych bibliotek, gra miejska, wystawy i konkursy czytelnicze – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowała dla nas Biblioteka Gdynia. Okazja jest wyjątkowa. Instytucja właśnie świętuje swoje 90. urodziny. I to przez cały rok.

Biblioteka Gdynia towarzyszy nam od pokoleń. Dba o nasze gusta literackie i organizuje w swoich filiach wiele tematycznych wydarzeń. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania. Bo przecież biblioteka to ludzie – bez nich byłaby tylko smutnymi murami.

- Naszą podstawową funkcją jest dbanie o to, żeby gdynianie mieli dostęp do wszelkiego rodzaju literatury. Taką, jaką życzą sobie czytać i taką, jaką chcemy im proponować, żeby rozwijać ich gusta literackie. Natomiast to się zmieniło, dlatego że zmienia się sama idea biblioteki. Nie zajmujemy się już tylko i wyłącznie dystrybucją literatury, ale też tworzymy centra życia społecznego. Szczególnie w dzielnicach, bo jesteśmy jedyną instytucją w Gdyni, która jest tak bardzo rozproszona i zdecentralizowana – informuje Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia.

Świętowanie czas zacząć

Biblioteka Gdynia składa się z 20 filii i każda z nich jest tak samo ważna. Dlatego atrakcje są tak rozłożone, aby można było świętować w różnych dzielnicach naszego miasta.Urodzinowe działania biblioteki są podzielone na trzy części:

#CzytanieWŚmietanie – to seria wyjątkowych, urodzinowych spotkań z iście gwiazdorską obsadą. W filiach Biblioteki Gdynia będziemy mogli spotkać m.in.: Jakuba Żulczyka, Szczepana Twardocha, Elżbietę Cherezińską, Wojciecha Chmielarza, Magdalenę Grzebałkowską, Piotra Jaconia, Katarzynę Berenikę Miszczuk, Joannę Jax, Żanetę Zgliczyńską i Mateusza Glena.

Z kim się spotkamy w Bibliotece Gdynia?

23 kwietnia w Bibliotece Śródmieście z Magdaleną Grzebałkowską („1945. Wojna i pokój; Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”),

15 maja w Bibliotece z Pasją z Żanetą Zgliczyńską („Wrecked; It's a match. Tylko nie t”),

13 czerwca z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem i prezenterem programów informacyjnych („Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”, „My, trans”) oraz z Mateuszem Glenem znanym w sieci jako Ta Jedna Ciotka („Boże, Beata!”, „Dejta spokój!”),

18 lipca z Katarzyną Bereniką Miszczuk („Szeptucha”, „Ja, diablica”),

7 sierpnia z Wojciechem Chmielarzem („Żmijowisko”, „Zbędni”),

we wrześniu z Jakubem Żulczykiem („Ślepnąc od świateł”, „Wzgórze psów”) oraz Joanną Jax („Narodziny gniewu”, „Dziedzictwo von Becków”),

na przełomie października i listopada ze Szczepanem Twardochem („Król”, „Morfina”) oraz Elżbietą Cherezińską („Korona śniegu i krwi”, „Harda”).

#NaFali – czyli to, co dzieje się tu i teraz lub wydarzy się w niedalekiej przyszłości: wydarzenia tematyczne w bibliotekach i przestrzeni miejskiej (m.in. gra miejska i spacery śladami dawnych bibliotek), konkursy z literackimi nagrodami, podcasty poświęcone literaturze, popkulturze i miastu.