Zamknij

Dudziński: tłumy uśmiechniętych i radosnych mieszkańców przeszło ulicami Gdyni śpiewając kolędy

20:36, 07.01.2025 Aktualizacja: 06:26, 08.01.2025
Skomentuj

Gdynia jak co roku dołączyła do tysięcy miast i miasteczek w Polsce, które zorganizowały Orszak Trzech Króli – jedno z największych publicznych wydarzeń katolickich. Obchody przyciągnęły dziesiątki mieszkańców i gości, którzy w radosnej atmosferze wzięli udział w pochodzie pełnym scen teatralnych, kolęd i wspólnego świętowania.

"Ależ to było piękne! Tłumy uśmiechniętych i radosnych mieszkańców przeszło ulicami Gdyni śpiewając kolędy, odgrywając scenki nawiązujące do Narodzenia Zbawiciela i wreszcie idąc oddać mu hołd wzorem Trzech Mędrców

W imieniu Rady Miasta Gdyni przywitałem zgromadzonych

Dla mnie prywatnie to również szczególny moment, bo pierwszy raz szedłem z synem."

- podkreśla Marek Dudziński, radny miasta Gdyni.

Orszak Trzech Króli w Gdyni wyruszył spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i przeszedł ulicami 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską i Partyzantów. W kluczowych punktach odbyły się inscenizacje nawiązujące do wydarzeń biblijnych – scena u Heroda, widowiskowy występ u karczmarza czy walka dobra ze złem. Pochód zakończył się w kościele ojców franciszkanów pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Świętej Rodzinie.

Rodzinna atmosfera i budowanie wspólnoty

W wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny, seniorzy, młodzież i dzieci, a w tłumie słychać było zarówno rozmowy mieszkańców Gdyni, jak i gości spoza miasta.

To świetna okazja, aby wspólnie, jako rodzina, uczestniczyć w takim wyjątkowym święcie i przekazywać dzieciom nasze polskie tradycje – mówi jeden z uczestników. Inny dodaje: Największe wrażenie zrobiły na mnie inscenizacje – to już nasza tradycja, by co roku być na orszaku.

Mieszkańcy Gdyni świętowali wspólnie z rodzinami (fot. M. Puszczewicz)

Współpraca na rzecz orszaku

Wydarzenie, zostało zorganizowane już po raz czwarty przez Katolickie Centrum Kultury w Małym Kacku, organizatora m.in Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna. Tegoroczna edycja nawiązywała do dwóch wyjątkowych rocznic: Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka z okazji 2025-lecia Narodzin Chrystusa, oraz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Ważne jest dla nas, aby orszak nie tylko wpisywał się w ogólnopolski scenariusz, ale również odzwierciedlał lokalne tradycje i zaangażowanie społeczności – podkreśla Jarosław Szydłak, prezes Katolickiego Centrum Kultury w Małym Kacku, organizator wydarzenia.

Scenę walki dobra ze złem odegrali uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w towarzystwie szczudlarzy (fot. M. Puszczewicz)

W organizację orszaku zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Aktorzy Teatru Miejskiego przygotowali scenę w karczmie, a scenę walki dobra ze złem zagrali uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek. W organizację włączyli się harcerze z ZHR, wolontariusze hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni oraz uczniowie szkół, takich jak Zespół Szkół Katolickich  im. Jana Pawła II w Gdyni, którzy zadbali o oprawę muzyczną mszy świętej oraz Zespół Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni.

Gdynianie pomagają

Za każdy datek do puszki uczestnicy orszaku otrzymywali pamiątkowe korony (fot. M. Puszczewicz)

Nieodłączną częścią orszaku była zbiórka na rzecz Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni, którą prowadzili licznie zaangażowani wolontariusze. W żółtych koszulkach byli widoczni w całym pochodzie, rozdając korony i zachęcając do wsparcia szczytnego celu.

Cieszy hojność uczestników – to pokazuje, że święto łączy nas również w czynieniu dobra – podkreśla jedna z wolontariuszek.

Wsparcie miasta 

Ogromne podziękowania należą się Prezydent Aleksandrze Kosiorek, a także gdyńskiej policji, Zarządowi Komunikacji Miejskiej i różnym wydziałom Urzędu Miasta, które pomagały nam w logistyce i zabezpieczeniu trasy. Bez ich pomocy oraz zaangażowania wolontariuszy i środowisk szkolnych, organizacja orszaku nie byłaby możliwa – podkreślił Jarosław Szydłak.

W orszaku wzięli udział i zabrali głos posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, wicewojewoda pomorski Emil Seweryn Rojek oraz radny Miasta Gdyni Marek Dudziński.

Plany na przyszłość 

Organizatorzy podkreślają, że co roku starają się wprowadzać nowe elementy i zaskakiwać uczestników.

Chcemy, aby orszak był coraz bardziej atrakcyjny, tak aby mieszkańcy chętnie wracali i wspólnie świętowali. Nasze stowarzyszenie jest też w trakcie wielkiej inwestycji. Budujemy Katolickie Centrum Kultury, które będzie otwarte dla wszystkich. To będzie przestrzeń z profesjonalną sceną i salą widowiskową. Mamy nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli służyć mieszkańcom Gdyni również taką fizyczną przestrzenią, kolejnym punktem na mapie kulturalnej i pomocowej Gdyni – zapowiadają.

Gdyński Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które nie tylko upamiętnia tradycję, ale także buduje lokalną wspólnotę, integruje mieszkańców i promuje wartościowe inicjatywy.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: UM Gdyni/fot. M. Puszczewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%