"Stowarzyszenie "Chojnice - Tu Bije Moje Serce" otrzymało oficjalne podziękowanie od Muzeum Historii Polski za organizację "Niepodległa do Hymnu" na Rynku Starego Miasta w Chojnicach. Zawsze będziemy organizować wydarzenia, które są ważne dla Nas Chojniczan i Polaków."
- podkreśla Michał Gruchała, prezes stowarzyszenia.
Przypomnijmy, że mieszkańcy Chojnic 11 listopada br. po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym Narodowym Śpiewaniu „Niepodległa do Hymnu” zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Chojnice – Tu Bije Moje Serce” we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Programem Niepodległa.
Z roku na rok na chojnickim Starym Rynku pojawia się 11 listopada w samo południe coraz więcej mieszkańców, którzy śpiewając "Mazurka Dąbrowskiego" chcą oddać hołd tym wszystkim, którym zawdzięczany niepodległość.
- Z roku na rok obserwuję jak przybywa mieszkańców chętnych uczestniczyć we wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski. Nasza akcja przyjęła się w Chojnicach i dzięki niej jednoczymy się nie tylko 11 listopada. Przypomnę, że gościliśmy już w mieście patriotyczne wystawy multimedialne. Nasza organizacja działa również na polu historycznym, co spotyka się z bardzo dobrym odzewem wśród mieszkańców. Dalej będzie to robić i zapraszać Chojniczanki i Chojniczan do udziału w naszych eventach - dodaje Michał Gruchała.
Organizatorów bardzo cieszy fakt, że przychodzą całe rodziny i na wydarzeniu pojawi się coraz więcej dzieci.
- Dla mnie to bardzo ważny znak. Śpiewanie hymnu to radosna edukacja, tym bardziej, że ludzie mają ze sobą biało-czerwone flagi. Manifestują w ten sposób swoją przynależność narodową i utożsamiają się z naszymi wielkimi poprzednikami, którzy w bardzo wielu przypadkach oddali życie za ojczyznę. My dziś żyjemy w wolne Polsce, ale przecież nie zawsze tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu musieliśmy słuchać wielkiego brata zza wschodniej granicy, który teraz toczy wojnę z Ukrainą. My już jesteśmy pokoleniem nie znającym wojny bezpośrednio. Jednak musimy w myśl słów świętego Jana Pawła II pamiętać, że „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć." Jestem przekonana, że takie akcje dają młodym i najmłodszym Polkom i Polakom świadomość i przekonanie, że Polska to nasza wspólna ojczyzna - podkreśla uczestnicząca w wydarzeniu Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.
* * *
Szanowni Państwo,bardzo dziękujemy za udział w akcji „Niepodległa do hymnu". Dzięki Państwa zaangażowaniu 11 listopada 2024 r. całą Polskę połączył Mazurek Dąbrowskiego. Wspólnie śpiewaliśmy w większych i mniejszych miastach i miejscowościach w całej Polsce oraz za jej granicami. Daliśmy w ten sposób kolejny raz świadectwo biało-czerwonej wspólnoty, która potrafi się zjednoczyć i radośnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także dołączą Państwo do akcji „Niepodległa do hymnu” . Do usłyszenia za rok!
Muzeum Historii Polski
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz